Matka bývalého šéfa DPP je prý spojena s další zakázkou dopravního podniku

Praha – Obchody matky bývalého šéfa Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) Martina Dvořáka se údajně pojí s firmou, která vydělávala miliony korun na obrazovkách v metru. V dnešním vydání to píší Hospodářské noviny. Marie Nováková si prý před třemi lety půjčila na koupi vily na Madeiře v přepočtu za 40 milionů korun peníze od společnosti Unitex International Capital z Honkongu, která zase ve stejný den uzavřela smlouvu o půjčce s firmou Mavex Group Incorporated z Panenských ostrovů. A Mavex v té době spoluvlastnil společnost Bitmedia, která od Dvořáka získala licenci na provoz reklamních obrazovek v pražském metru.

„Já si myslím, že je to určitě náhoda,“ řekl deníku Dvořák. Bitmedii podle něj Mavex nevlastnil. Majetkové podíly Mavexu jsou ovšem zapsány v listinách obchodního rejstříku, píší HN. Právník David Michal z advokátní kanceláře Šachta & Partners, který Mavex zastupuje, tvrdí, že firma měla v Bitmedii jen minoritní podíl, ze kterého jí nikdy neplynuly žádné příjmy. Doklady, které by to potvrzovaly, však deníku nepředložil.   

Martin Dvořák: „Vůbec nikdo se nezabývá tím, že ještě před mým nástupem do dopravního podniku byl dům na Madeiře připraven a kontrahován. Společnost Bitmedia s tím nemá jakoukoli souvislost.“   

Hospodářské noviny už včera uvedly, že Nováková získala neprůhledným způsobem rovněž vilu v pražských Dejvicích. Tu koupila na podzim roku 2010 přes firmu Future Earnings s kyperskými vlastníky, kterou také zastupoval advokát Michal. 

Firma Mavex má podle serveru Aktuálně.cz blízko ještě k další zakázce DPP. Smlouvu o půjčce mezi Mavexem a Unitexem totiž podepsala coby ředitelka Mavexu Jana Lütken, šéfka společnosti Cokeville Asset Inc. 

Dvořákova matka je spojena s další zakázkou DPP (zdroj: ČT24)

Česká televize přitom loni na podzim uvedla, že kontrakt mezi DPP a společností Neograph na tisk jízdenek zprostředkovala právě firma Cokeville Asset se sídlem na Britských Panenských ostrovech, která poté za tuto službu získávala 17 haléřů z každé jízdenky. Za firmu jednal právník Peter Kmeť, který sídlí na stejné adrese jako advokátní kancelář Šachta & Partners, která Dvořákově matce pomáhala při koupi vily na Madeiře a dalších obchodech.   

Transakce kolem Novákové už řeší i vedení Prahy

Podle Nadačního fondu proti korupci (NFPK) se navíc peníze vyváděné z DPP na Britské Panenské ostrovy vracely přes Šachta & Partners zpět do České republiky k lidem napojeným na dopravní podnik. „Dnes víme, že cena těch jízdenek je na trhu sehnatelná za polovinu. V okamžiku, kdy orgány činné v trestním řízení dospějí k závěru, že došlo k porušení zákona, připojíme se k eventuelní žalobě,“ řekl dnes ČT pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).    

Advokátní kancelář se proti tomuto tvrzení ohradila a ve středu zveřejnila prohlášení, že za vyvolanou mediální kampaní stojí bývalý ředitel rozvědky Karel Randák z NFPK a Dvořákova exmanželka Michaela Krešlová. V tiskovém prohlášení odmítla souvislosti se svými transakcemi a zakázkami dopravního podniku také Nováková. „Tyto spekulace (propojení s DPP či jinými městskými a státními firmami) považuji za účelové a vykonstruované a jejich jediným cílem je poškození mého syna Martina Dvořáka a potažmo mé osoby,“ uvedla.

Vydáno pod