Mašínovi se po 77 letech dočkali, stát jim vrátí rodinný statek v Lošanech

Zdena Mašínová a její bratr Josef se oficiálně stali majiteli statku v Lošanech na Kolínsku, který byl v minulosti odebrán jejich otci Josefu Mašínovi. Uvedl to server Seznam Zprávy. Kolínský soud v březnu rozhodl, že Mašín byl v době svého úmrtí v roce 1942 majitelem statku a že smlouvu, kterou v roce 1940 postoupil statek svým dětem, podepsal pod nátlakem.

Seznam se odkazuje na odevzdávací listinu, podle které jsou od 13. listopadu novými majiteli statku sourozenci Zdena a Josef Mašínovi. Dvě osminy patří paní Mašínové, šest osmin jejímu bratrovi.

„Dědické rozhodnutí bylo odesláno na katastr nemovitostí, který provádí přepis vlastníka. Ten má formální lhůtu 20 dní na přepis,“ řekl právní zástupce Zdeny Mašínové Milan Janoušek. Podle něj jsou tak letité tahanice definitivně u konce. 

Statek Mašínových v Lošanech na Kolínsku (na snímku z 3. 5. 2016)
Zdroj: ČTK

Mašínová u soudu od roku 2012 zpochybňovala smlouvu, kterou protinacistický odbojář Josef Mašín postoupil statek svým dětem – Ctiradovi, Josefovi a Zdeně. Mašínová uvádí, že smlouvu její otec podepsal pod nátlakem a že skutečným vlastníkem byl i v době úmrtí on. Okresní soud v Kolíně ale žalobu z procesních důvodů zamítl kvůli tomu, že o určení vlastnictví požádala jen Mašínová – tedy pouze jeden z více dědiců. Verdikt potvrdil Krajský soud v Praze i Nejvyšší soud. 

Až Ústavní soud v roce 2015 vrátil rozhodování kolínskému soudu, který podle soudců původně postupoval příliš formalisticky, když Mašínovou nepoučil o povinnosti jednat koordinovaně s ostatními dědici.

obrázek
Zdroj: ČT24

K žalobě Mašínové se poté připojil její bratr Josef, který v minulosti odmítal mít s českou justicí cokoliv společného. Se žalobou souhlasili také dědicové po Ctiradovi Mašínovi, který zemřel v roce 2011. Kolínský soud nakonec letos na jaře rozhodl, že Mašín skutečně smlouvu podepsal pod nátlakem, a tím ji zneplatnil. Díky tomu mohla Mašínová požádat o nové dědické řízení.

Před rozhodnutím kolínského soudu vlastnil statek formálně Státní pozemkový úřad (SPÚ), který Mašínové ještě před rozsudkem nabídl mimosoudní vyrovnání. SPÚ jí nabídl odkup podílu státu za 7,1 milionu korun nebo reálné rozdělení vlastnictví nemovitostí. Při variantě rozdělení by se Mašínová stala výlučnou vlastnicí otcova rodného domu a části polností tak, aby hodnota těchto nemovitostí odpovídala velikosti jejího spoluvlastnického podílu. Mašínová nabídku na místě odmítla.

Ze statku chtějí vybudovat památník

Rod Mašínů na statku žil po staletí. V roce 1940 jej protinacistický odbojář Josef Mašín nechal přepsat na své tři nezletilé děti. Těm pak rodinnou nemovitost sebrali komunisté. Po listopadu 1989 získala dvě osminy statku Zdena Mašínová, zbytek zůstal státu, protože bratři Ctirad a Josef Mašínové se do Česka nevrátili – zůstali ve Spojených státech.

Dcera legionáře, důstojníka prvorepublikové armády a člena zpravodajsko-sabotážní skupiny známé jako Tři králové chce ve zchátralém rodinném statku vytvořit památník svého otce. Takový záměr podpořil v době, kdy se případem zabýval, i Ústavní soud.

Odbojář Josef Mašín byl legendární postavou druhého československého odboje. Působil na ruské frontě, byl členem legií, několikrát byl raněn i vyznamenán. Po návratu z války se staral o rodný statek, poté vstoupil do armády. Po mnichovské dohodě přešel do ilegality. Spolu s Václavem Morávkem a Josefem Balabánem vytvořil zpravodajsko-sabotážní skupinu přezdívanou Tři králové.

Po skupině šly v protektorátu tisíce policistů v čele s gestapem. Mašín měl na starosti zejména sabotážní činnost a zásobování odboje zbraněmi. Dopaden byl v roce 1941, v kobce pankrácké věznice pak prožil rok výslechů a mučení, zlomit se ho ale nepodařilo. Mašín byl popraven v červnu 1942 na střelnici v Kobylisích. V roce 2005 byl povýšen do hodnosti generálmajora in memoriam.

Josef Mašín
Zdroj: ČTK