Klaus se omluví Fajtovi za výrok o milionových dluzích. Uzavřeli smír

Bývalý prezident Václav Klaus se omluví někdejšímu řediteli Národní galerie Praha Jiřímu Fajtovi za výrok, že kvůli němu zdědil Pražský hrad milionové dluhy. Muži uzavřeli smír, který ve čtvrtek pravomocně schválil pražský městský soud. Spor se týkal výstavy o umění v době Karla IV.

Ani jeden z aktérů sporu k soudu nedorazil, poslali za sebe právní zástupce. Ti po zahájení jednání uvedli, že se v noci na čtvrtek dohodli na znění smíru. Podle něj se Klaus do sedmi dnů Fajtovi písemně omluví „za zkratkovité tvrzení“ a omluvu vlastnoručně podepíše.

„Můj klient je s tím takto spokojen, považuje věc za uzavřenou,“ komentoval výsledek sporu Fajtův advokát František Vyskočil. Fajt podle něj působí na mezinárodní scéně a „domácí štouchance“ už ho nezajímají. „Ani jedna ze stran neměla v úmyslu se nedohodnout,“ prohlásil Klausův právník Ivan Houfek. Smír má za následek také to, že se Fajt i Klaus vzdali vzájemného nároku na náhradu nákladů vynaložených na soudní řízení.

Klaus pronesl sporný výrok v roce 2019 v pořadu Partie televize Prima, když hovořil o odvolání Fajta z čela galerie bývalým ministrem kultury Antonínem Staňkem (ČSSD). Uvedl, že pro takový krok má pochopení, protože na Fajta má kvůli zanechaným dluhům silný názor.

Fajt následně na Klause podal žalobu na ochranu osobnosti. Odmítl, že by přípravou mezinárodní výstavy „Karel IV., císař z Boží milosti - Umění z doby vlády posledních Lucemburků“ způsobil dluhy. Zdůraznil, že finanční stránka výstavy nebyla v jeho kompetenci.

Odpovědnost hradní správy

V textu omluvy schválené soudem Klaus uzná, že plnou finanční a organizační odpovědnost za výstavu nesla Správa Pražského hradu, která v roli hlavního pořadatele projednávala i podepisovala příslušné smlouvy s partnery.

Obvodní soud původně Fajtovu žalobu zamítl s tím, že finanční stránku výstavy předurčoval její megalomanský projekt a že požadovaná omluva nekoresponduje s tím, co Klaus řekl. Exprezident tehdy argumentoval tím, že výběr exponátů byl ve Fajtově kompetenci a předurčil finanční náročnost výstavy, takže mu lze přičíst i finanční odpovědnost za projekt. Byl ochotný zaslat žalobci dopis s vyjádřením, že jeho výrok se netýkal protiprávnosti Fajtova jednání.

Fajt ale tento návrh nepřijal, odvolal se a trval na omluvě. Předsedkyně odvolacího senátu Veronika Křesťanová pak už při minulém jednání v červenci vyjádřila názor, že Fajt na omluvu nárok má.

Výstava, kterou Klaus jako prezident zahajoval, se na Pražském hradě konala v roce 2006. Se Správou Pražského hradu ji pořádalo Metropolitní muzeum v New Yorku, její příprava trvala téměř osm let. Projekt měl zhruba šedesátimilionové náklady.

Spor se Zemanem

Fajt má dlouhodobé spory i s Klausovým nástupcem ve funkci prezidenta Milošem Zemanem, který Fajta v roce 2015 odmítl jmenovat profesorem. O omluvu se historik umění soudí také s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem, a to kvůli výroku, že Fajt jako šéf galerie uzavřel smlouvu sám se sebou.

V projednávání tohoto sporu bude soud pokračovat v září. Fajtovi se loni omluvilo z vlastní vůle ministerstvo kultury, a to za výroky exministra Staňka, který Fajtovo odvolání zdůvodňoval hospodářskými pochybeními. Za Fajta se tehdy postavily desítky ředitelů zahraničních muzeí a tisíce lidí v tuzemské petici.