Kina otevírají poprvé od loňského října. Míří do nich české filmy i odkládaný Hollywood

Divadla, kina, koncertní sály a třeba také cirkusy mohou po několikaměsíční pauze způsobené protikoronavirovými opatřeními od pondělí znovu otevřít sály pro diváky. Kulturní akce uvnitř se mohou konat s účastí nejvýš 500 lidí, pořadatelé mohou obsadit maximálně polovinu kapacity. Kina mají připravena desítky premiér, velká část divadel ale čeká s představeními uvnitř na červen.

V Česku otevírají především menší, jednosálová kina, multiplexy s otevřením vyčkávají, protože zatím nemohou prodávat občerstvení. Lidé v kinech musí mít nasazený respirátor, podmínkou účasti je také negativní test, uplynutí tří týdnů od první dávky očkování, nebo maximálně 180 dní od prodělaného covidu-19.

Kina byla zavřená osm měsíců, naposledy do nich diváci mohli přijít před 12. říjnem loňského roku. „Rok 2019 byl nadmíru úžasný, takže ten dopad byl opravdu velký,“ uvedla provozovatelka kina v Mikulově Petra Eliášová. Když byla pak kina loni v létě krátce otevřená, lidé se prý do nich báli chodit a návštěvnost nebyla velká, což se podepsalo na tržbách. Kino, které začne promítat čtvrtého června, eviduje přibližně pětašedesátiprocentní ztráty.

Hned v pondělí otevřela například pražská kina Lucerna, Atlas či Světozor. Nově je k vidění například koprodukční snímek Služebníci Ivana Ostrochovského, v němž bohoslovci v totalitním Československu čelí nátlaku Státní bezpečnosti, nebo dánský thriller Rytíři spravedlnosti, v němž hraje Mads Mikkelsen, jehož snímek Chlast byl jednou z posledních premiér v českých kinech loni v říjnu.

Divadla hledí s otevřením k červnu

Snímků, které teď čeká odložená premiéra, jsou však desítky. Kina již od pondělí uvádí režijní debut herce Vigga Mortensena Ještě máme čas, od čtvrtka potom český snímek Žáby bez jazyka, oceňovaný český dokument Nová šichta, nebo oscarovou černou komedii Nadějná mladá žena s Carey Mulliganovou v hlavní roli.

Hollywoodské blockbustery se do českých kin vrátí v červnu – od 10. června by se měl promítat horor Tiché místo: Část II, od 14. června nová hraná disneyovka Cruella, a od 17. června deváté pokračování ságy Rychle a zběsile. Na velkém plátně by také diváci měli mít možnost zhlédnout snímky jako Godzilla vs. Kong, Tom a Jerry nebo Duše, které v USA zamířily na streamovací platformy.

Velká část divadel však s otevřením čeká až na červen. Pro diváky ale v pondělí začne znovu hrát třeba Slovácké divadlo v Uherském Hradišti. Městské divadlo Brno slavnostně zahájí v 19:00 hodin inscenací Zamilovaný Shakespeare. V Praze se v úterý otevře šapitó Azyl78 na Výstavišti v Holešovicích. Až do září bude poskytovat prostor nejen domovskému souboru Cirk La Putyka, ale mnoha dalším pražským scénám a souborům.

Venkovních akcí se nově může účastnit 1000 lidí

Akcí pod širým nebem, které jsou povolené od minulého pondělí, se může od pondělí účastnit až 1000 sedících lidí s respirátory, dosud byla stopka na 700 lidech. I v tomto případě musí být naplněna maximálně poloviční kapacita prostoru. Podmínky účasti na těchto akcích jsou stejné jako u divadel a kin. Někteří divadelníci a pořadatelé festivalů žádají, aby byli stejně jako restauratéři zproštěni povinnosti kontrolovat potvrzení a přenést povinnost na návštěvníky.

Pondělní míra rozvolnění odpovídá třetímu vládnímu balíčku, čtvrtý by mohl podle ministerstva kultury platit od 14. června. Pak by se mohli venkovních akcí účastnit i stojící diváci. Uvnitř se budou akce konat zřejmě celé léto pro sedící diváky.

United Islands of Prague míří znovu na ostrovy

V pondělí také pořadatelé pražského festivalu United Islands of Prague oznámili, že se akce o víkendu 25. a 26. června po pěti letech přemístí z Karlína zpátky na ostrovy. Osmnáctý ročník festivalu s podtitulem German Edition vol.2 se odehraje přímo v centru Prahy na Střeleckém ostrově, Kampě, Dětském ostrově a Janáčkově nábřeží. Vstup bude zdarma.

„Letošní návrat na ostrovy bude sice jen předzvěstí návratu v celém rozsahu v roce 2022, ale doufáme, že si ho s diváky užijeme tak jako některé z nejpovedenějších ročníků v dobách, kdy jsme ještě na ostrovech v centru každoročně působili. Bude to příležitost trochu zavzpomínat na staré časy nebo naopak poprvé zažít hudbu v místech, která byla dlouhou dobu součástí hlavní myšlenky United Islands of Prague,“ uvedl pořadatel David Gaydečka. Loni se akce ve své tradiční podobě neuskutečnila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
08:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
09:37Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
13:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
04:21Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
17:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Na Ukrajinu poputují další maskovací sítě z Česka

Maskovací sítě pro Ukrajinu nově pletou dobrovolníci v Jablonci nad Nisou. Vznikla tam iniciativa Motanka. Asi šestnáct sítí odtamtud mají v plánu poslat na konci ledna do centra ve Lvově. Pletení sítí pro zemi bránící se už téměř čtyři roky otevřené ruské invazi se v tuzemsku věnují i další organizace – například v Brně.
před 4 hhodinami

Rakušan nebyl zvolen místopředsedou sněmovny

Předseda opozičního hnutí STAN Vít Rakušan neuspěl v prvním kole tajné volby čtvrtého místopředsedy sněmovny. Bývalý ministr vnitra je teď jediným kandidátem. Poslanci v pátek naopak podpořili návrh na zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků. Opozice opět neprosadila doplnění programu schůze o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z čela sněmovny kvůli výrokům o Ukrajině. Sněmovna hlasy koalice vyzvala prezidenta, aby jmenoval ministry bezodkladně.
12:20Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Přes dvacet státních institucí uzavřelo smlouvy s Agrofertem. Navzdory zákonu o střetu zájmů

Více než dvě desítky státních institucí uzavřely v rozporu se zákonem o střetu zájmů smlouvy s firmami z holdingu Agrofert, zjistil server iRozhlas.cz z dat Hlídače státu. Hodnota smluv podle serveru činí zhruba 15 milionů korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že stále čeká na veřejnoprávní souhlasy ze zahraničí, aby mohl vložit akcie skupiny Agrofert do svěřenského fondu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský řekl, že změna akcionáře nemá na běžný chod společností holdingu vliv.
před 6 hhodinami
Načítání...