Kdyby byly volby, radovala by se ČSSD

Praha - Podle volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) by volby v prosinci vyhrála ČSSD a získala by 31 procent hlasů. Za sociálními demokraty následují ODS (22 procent), TOP 09 (19,5 procenta) a KSČM (12 procent). Věci veřejné jako nejmenší vládní strana by získaly 6,5 procenta voličských hlasů. Pod pětiprocentní hranicí nutnou ke vstupu do Poslanecké sněmovny by skončili lidovci (3,5 procenta) i zelení (2,5 procenta). Agentura CVVM se v průzkumu dotázala 1037 obyvatel České republiky starších 15 let. Z nich 980 mělo volební právo.

Model CVVM vychází ze stranických preferencí, ale zahrnuje pouze dotázané, kteří se voleb chtějí zúčastnit a kteří uvedli nějakou stranu. Model nepočítá s nerozhodnutými voliči a s nevoliči.

Oproti listopadovému průzkumu si sociální demokraté o dva procentní body pohoršili. Procentní bod ztratila také TOP 09, kterou v nynějším průzkumu přeskočila ODS. Věci veřejné si naopak polepšily, když v listopadu by dostaly pět procent hlasů. Volební model uvádí předpokládané výsledky voleb do Poslanecké sněmovny v období konání průzkumu.

Volební účast by dnes byla nižší než v květnu

Deklarovaná volební účast je v současnosti o něco nižší, než byla skutečná účast v květnových parlamentních volbách, kdy k volbám přišlo téměř 63 procent voličů. Na otázku, zda by šli příští týden volit, odpovědělo kladně 58 procent dotázaných občanů s volebním právem. Nezájem o účast ve volbách deklarovalo 38 procent potenciálních voličů. Voleb by se rozhodně neúčastnilo 26 procent občanů, „spíše ne“ odpovědělo 12 procent.

Čtyři procenta občanů odpověděla, že neví, jestli by k urnám šla. CVVM dnes zveřejnila i stranické preference. Ty započítávají i přibližně třetinu populace, která k žádné straně neinklinuje, případně není ochotna zúčastnit se voleb. I v preferencích vede ČSSD se ziskem 21,5 procenta hlasů. ODS a TOP 09 se dělí o druhé místo, když by jim hlas dalo 13 procent voličů. Vládní VV mají v preferencích pět procent, komunisté osm. Lidovci a zelení by získali po dvou procentech hlasů.

Povolební vyjednávání
Zdroj: ČT24/Vojtěch Rejl

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Případ údajného obřího podvodu míří k soudu, škoda přesahuje půl miliardy

Státní zástupce obžaloval čtyři lidi z rozsáhlých investičních podvodů s kryptoměnou PlatonCoin v souvislosti s projektem Platon Life. V rozsáhlé obžalobě je viní z podvedení 2732 klientů, kterým pod příslibem výhodného zhodnocení vložených peněz způsobili škodu přes 540 milionů korun. České televizi to sdělil mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala. Podle dřívějších informací hrozí skupině v případě odsouzení až desetiletý pobyt za mřížemi.
před 3 hhodinami

Web: Česko odmítlo žádost o přelet letadla tchajwanského prezidenta. Resort to odmítá

Česko a Německo odmítly žádost o povolení k přeletu letadla tchajwanského prezidenta Laje Čching-tea, napsal portál TaiwanNews. Prezident měl v plánu ve dnech 22. až 26. dubna navštívit Svazijsko a poté, co povolení k přeletu zrušily tři africké země, se Tchaj-pej snažila cestu zachránit zajištěním přeletu nad evropskými státy. Oficiální návštěva ale nakonec byla zrušena, protože se nepodařilo potřebná povolení získat.
před 4 hhodinami

„Duch z Maginotovy linie.“ Občan na jihu Čech odevzdal policii pevnostní minomet

Při zbraňové amnestii odevzdal ve čtvrtek občan v Českých Budějovicích pevnostní minomet M 32 ráže 81 milimetrů. Jde o typ zbraně využívaný při obraně Francie ve druhé světové válce v Maginotově linii. Policie o odevzdání kuriózní zbraně informovala na síti X.
před 8 hhodinami

NCOZ odložila případ Macinkových zpráv prezidentovu poradci

Policie odložila prověřování textových zpráv, které zaslal ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) Petru Kolářovi, poradci prezidenta Petra Pavla. Usnesení dosud není pravomocné. Uvedl to mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Doplnil, že více informací k věci bude možné poskytnout teprve tehdy, až rozhodnutí nabyde právní moci. Hrad vzkázal, že rozhodnutí plně respektuje.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí meziročně o 2,1 procenta, odhaduje ČSÚ

Tuzemská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,1 procenta. Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici růst HDP očekávali.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Ministryně Mrázová odmítla výzvy k rezignaci, předpisy prý neporušila

Ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO) odmítla opoziční výzvy k rezignaci. Tvrdí, že nikdy nepřekročila zákonné hranice a nezneužila politickou funkci ve svůj vlastní prospěch. Informace serveru Seznam Zprávy o obecním bytě či stavbách na pozemku v rozporu s územním plánem města pokládá za „vytržené z kontextu“. Její rezignaci požadují opoziční Piráti, STAN a TOP 09. Vytýkají jí i manažerská pochybení u přípravy stavebního zákona.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Při čarodějnicích nabádají hasiči k opatrnosti. Sucho zvýšilo riziko šíření požárů

Na mnoha místech Česka se během posledního dubnového večera rozhoří ohně při tradičním pálení čarodějnic. Velmi suché počasí ale zvyšuje riziko šíření požárů prakticky na celém území republiky. Meteorologové sice na čtvrtek výstrahu nevyhlásili, podle mapy požárního rizika však panují rizikové podmínky na většině území Česka s výjimkou části pohraničních hor. Hasiči proto nabádají při pálení ohňů k velké opatrnosti.
před 12 hhodinami

Po zásahu v příbramské nemocnici policie stíhá šest lidí a tři firmy

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) stíhá po úterním zásahu v příbramské nemocnici šest lidí a tři právnické osoby, informoval mluvčí policejní centrály Jaroslav Ibehej. Stíháni jsou pro trestné činy dotační podvod a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Všechny osoby jsou stíhané na svobodě. Úřad veřejného evropského žalobce (EPPO) vyčíslil hodnotu ovlivněných zakázek na 280 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...