K protestním akcím proti násilí v Tibetu se přidala také Praha

Praha - Před čínským velvyslanectvím v Praze 6 se dnes uskutečnila demonstrace kvůli tomu, jakým způsobem čínská armáda a policie potlačily páteční protičínské povstání v tibetském správním středisku Lhase. Akci svolala Strana zelených (SZ) a několik občanských sdružení, zabývajících se otázkou lidských práv. Podporu Tibetu přišlo před velvyslanectví vyjádřit na 500 lidí. Mezi nimi byla i řada významných osobností.

Demonstrace začala po 19:00, kdy ulici před zastupitelským úřadem zaplnili lidé vybavení tibetskými vlajky a transparenty s nápisy jako „Stop násilí v Tibetu“ nebo „Číno, přestaň zabíjet lidi v Tibetu.“ Demonstranti před budovou velvyslanectví skandovali různá hesla a zapalovali svíčky.

Na akci vystoupilo několik řečníků, kteří vyjadřovali svou podporu Tibeťanům a vyzývali Čínu k ukončení násilností. „Žádáme propuštění trvale zadržených osob, důrazně žádáme aby nebyli vystavování žádnému lidsky nedůstojnému zacházení, a především ne mučení,“ tak zněl například projev zástupce občanského sdružení Lungta, které se zabývá lidskými právy.

K přítomným za pomoci tlumočníka krátce promluvil i Tibeťan, který vylíčil současnou situaci ve Lhase. Údajně mu to telefonicky popsal jeho přítel,
jenž tam žije. Příslušníci armády a policie podle něj bezdůvodně vnikají
do domovů běžných lidí.

Demonstrace se zúčastnil také bývalý prezident ČR Václav Havel, který byl potěšen vysokou účastí. „Je mi velkou vzpruhou fakt, že tolika lidem a zvláště mladým lidem není lhostejné to, co se právě probíhá na druhé straně zeměkoule, dějí se tam opravdu vážné věci.“

Mezi demonstranty byli také zelení. Jejich šéf Martin Bursík, šéfka poslanců Kateřina Jacqueus a ministr školství Ondřej Liška, se podepsali pod otevřený dopis, se kterým se potom pokoušeli neúspěšně dozvonit na čínskou velvyslankyni. Jelikož na jejich zvonění nikdo nereagoval, Bursík jej vhodil na území úřadu přes plot.

Kolem 20:00 se lidé začali rozcházet. Mluvčí tibetské exilové vlády dnes oznámil, že páteční nepokoje si vyžádaly přinejmenším 80 obětí. Dalších 72 lidí bylo údajně zraněno. Naproti tomu oficiální čínské zprávy uvádějí, že páteční násilnosti připravily o život 10 „nevinných lidí“. Tibeťané ve Lhase zapalovali čínské obchody a povstání zastavil až tvrdý zásah bezpečnostních sil. Údaje o obětech jsou však obtížně ověřitelné.
Peking uvalil na události informační embargo.


K situaci v Tibetu se už oficiálně vyjádřilo i české ministerstvo zahraničí. „Odsuzujeme násilí na pokojných a neozbrojených demonstrantech, kteří chtějí svobodně vyjádřit svůj názor,“ stojí na webu ministerstva. „Řešení silou vede pouze k dalšímu zhoršení situace, proto vyzýváme k maximální zdrženlivosti,“ uvedl ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Situací vTibetu se bude zabývat také poslanecká sněmovna. Už na nadcházející schůzi by měla hlasovat na o návrhu rezoluce, která by Tibet podpořila. Demonstranté vyjádří podporu Tibetu před čínskou ambasádou ještě příští týden. Nejbližší demonstrace je před čínskou ambasádou v Praze ohlášena na středu 19. března od 18:00.

Vydáno pod