Jmelí se rychle šíří. Moravskoslezský kraj chce kvůli škůdci změnit zákon

Moravskoslezský kraj chce účinněji bojovat s přemnoženým jmelím (zdroj: ČT24)

Moravskoslezský kraj chce předložit změnu v zákoně kvůli přemnoženému jmelí v regionu. Napadených stromů stále přibývá a dřeviny kvůli škůdci po čase umírají. Jmelí se dokonce začalo objevovat i na stromech, na kterých dříve nerostlo. Změna zákona má radnicím pomoci v boji s touto poloparazitickou rostlinou, majitelům stromů by totiž mohly likvidaci jmelí nařídit.

Za posledních deset let napadených stromů v Moravskoslezském kraji výrazně přibylo. Odborníci se ale zatím neshodnou v tom, proč právě v tomto regionu se jmelí tak daří. „Domnívali jsme se, že to souvisí se znečištěným prostředím. Ale není to tak úplně jednoznačné, protože jmelí je třeba v CHKO Poodří v jižní části daleko více než v Ostravě,“ řekla dendroložka Eva Mračanská. 

Podle dendrologů by mohli být příčinou i ptáci. Moravská brána je totiž tahovou cestou ptáků, kteří se bobulemi jmelí živí, a poloparazitickou rostlinu tak zřejmě šíří dál. 

Zaručený recept na boj s parazitem neexistuje

Velké trsy jmelí se z napadených stromů odstraňují například chemickým postřikem, po kterém prakticky hned opadnou. Jde ovšem jen o krátkodobé řešení, protože škůdce v korunách stromů po čase opět obráží a aplikace chemie se musí opakovat.

V případě, že jsou dřeviny napadené výrazně a začínají umírat, přichází na řadu pracovníci s motorovými pilami, kteří korunu ořežou. V nejhorším případě se musí strom pokácet. Zaručený postup, který by strom zbavil jmelí nadobro, zatím není. 

Majitelé stromů by mohli dostat likvidaci jmelí příkazem

Moravskoslezský kraj chce prosadit změnu zákona, která by obcím přinesla nové možnosti v tom, jak s jmelím bojovat. „Chceme, aby jmelí bylo zařazeno jako škodlivý faktor, což znamená, že budeme moci uložit vlastníkům napadených dřevin, aby jmelí odstranili,“ řekla náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje Jarmila Uvírová (ANO). 

Likvidace parazita je podle hejtmana Ivo Vondráka (ANO) velmi důležitá, mimo jiné i kvůli bezpečnosti obyvatel. „Odumřelé stromy nebo jejich uschlé větve mohou být nebezpečné. Úřady doposud neměly možnost zásah proti škůdci nařídit, takže se expanze jmelí dostala do kalamitního stavu,“ uvedl. 

Změnu zákona proto chce hejtman předložit poslancům při nejbližší možné příležitosti, aby ji mohli projednat ještě do konce roku.