Hygienici hlásí první případ indické varianty koronaviru v Praze

Pražští hygienici zaznamenali první případ takzvané indické varianty koronaviru, týká se člověka z Indie. Hygiena o tom informovala na webu. Další případy této varianty v Praze neeviduje. V Česku přibylo 2483 potvrzených případů onemocnění covid-19. Oproti minulému týdnu to bylo téměř o 16 procent méně. Zdravotníci aplikovali od začátku očkování přes tři miliony dávek vakcíny proti covidu. Více než tři čtvrtiny z nich jsou od farmaceutické firmy Pfizer/BioNTech. Úplné očkování má zatím v Česku přes 980 tisíc lidí.

On-line přenos

Koronavirus – duben

  • 20:43

    Tanzanie zahájila výrobu kyslíku pro zdravotnické účely v největších nemocnicích v zemi. Kyslíkové láhve využije při léčbě pacientů s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče. Denní produkce bude přibližně 200 láhví, napsala agentura Reuters s odvoláním na prohlášení tanzanského ministerstva zdravotnictví.

  • 19:46
    Česko

    Hygienici na jihu Čech evidují 233 nových případů covidu. Počet aktuálně pozitivních stoupl o 151 na 4451 lidí. Záchyty ve školách jsou minimální.

  • 19:19

    Jedna dávka vakcíny proti covidu-19 Pfizer/BioNTech možná nevyvolává dostatečnou imunitní reakci, aby ochránila před nákazou mutacemi koronaviru, které v současnosti převládají. Vyplývá to z britské studie, která byla zveřejněna v časopise Science.

Člověk, u kterého se indická mutace potvrdila, měl zvýšenou teplotu, bolesti svalů a hlavy. Jiné zdravotní obtíže nebyly zjištěny, uvedli hygienici. Pražská hygiena ihned po zjištění indické varianty zahájila detailní epidemiologické šetření a dohledává eventuální rizikové kontakty, aby se nákaza nepřenesla na další lidi.

Podle stanoviska Světové zdravotnické organizace (WHO) z tohoto týdne zatím o takzvané indické variantě nejsou k dispozici bližší podrobnosti. WHO mutaci detailně sleduje a průběžně vyhodnocuje. Na základě současných poznatků se nepředpokládá, že by se průběh onemocnění s indickou mutací výrazně lišil od toho klasického.

Lidem hygienici doporučují, aby nadále dodržovali potřebná preventivní opatření. Jde zejména o nošení respirátorů, pravidelné mytí rukou a dodržování alespoň dvoumetrových rozestupů.

Podezření na indickou mutaci se už v Česku objevila minulý týden v Hradci Králové. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v sobotu uvedl, že mutaci přivezla zřejmě studentka z Indie. Podezření prověřuje Národní referenční laboratoř pro chřipku Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Podle mluvčí krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veroniky Krejčí byl případ s podezřením nahlášen v pátek 16. dubna.

Od úterý tohoto týdne je zakázáno cestovat do Indie. Je zařazena mezi země, kde je extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru. Zpřísnily se i podmínky návratu. Do České republiky se mohou z Indie vrátit pouze Češi a rezidenti žijící v České republice. Před odletem z Indie musejí absolvovat PCR test, poté do 24 hodin po vstupu na české území jej musí zopakovat. Třetí PCR test musí absolvovat mezi desátým a čtrnáctým dnem od příletu. Během celé této doby musí být v karanténě.

Vláda ve čtvrtek schválila, že kvůli závažné epidemické situaci v Indii Česko zemi daruje 500 kyslíkových lahví. Na Twitteru o tom informovalo ministerstvo vnitra.

Počet hospitalizovaných s covidem-19 se dostal pod tři tisíce

Testy za středu v Česku potvrdily celkem 2483 nových případů onemocnění covid-19. Na sto tisíc obyvatel v současnosti připadá podle ministerstva zdravotnictví 146 nově nakažených za posledních sedm dní. Reprodukční číslo se čtvrtý den drží poblíž hodnoty 0,88. Číslo udává, kolik lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný člověk.

V nemocnicích bylo poprvé od poloviny října méně než tři tisíce pacientů s prokázaným covidem. V těžkém stavu je 622 hospitalizovaných, což je nejméně od 20. prosince. Statistiky ale nezahrnují pacienty, kteří už nemoc prodělali, jejich zdravotní stav ale nadále vyžaduje nemocniční péči.

Podle přehledu kapacit lůžkové péče na webu ministerstva bylo v nemocnicích k čtvrtečnímu ránu volných 27 procent standardních lůžek s kyslíkem, kterých je v celém Česku 22 705. Pro covidové pacienty je volných 1951 z nich. Z 2350 lůžek s plicní ventilací je neobsazená čtvrtina. Pro nemocné s covidem je vyhrazeno 333 z nich.

Laboratoře provedly ve středu téměř 164 500 testů na covid. Podíl pozitivních u preventivních testů, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu, byl 0,2 procenta, podobně jako o týden dřív. U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních mírně stoupl na 4,9 procenta z 4,6 procenta před týdnem. Opačný vývoj byl u diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky. Podíl pozitivních ve středu v mezitýdenním srovnání klesl z 13,7 na 12,5 procenta. 

Nejvýrazněji se infekce šíří na Zlínsku, kde na sto tisíc lidí připadá 332 nových případů za poslední týden. Naopak nejlépe je na tom Chebsko s 23 nově nakaženými na sto tisíc obyvatel.

Zdravotníci podali přes tři miliony dávek vakcíny

Proti novému koronaviru se v Česku očkuje od 27. prosince. Do středečního večera bylo lidem podáno celkem 3 008 953 dávek některé z očkovacích látek. Plně naočkovaných je podle resortu zdravotnictví zatím 980 327 lidí. V poměru k počtu obyvatel je to v rámci Evropské unie podprůměrná hodnota.

Aktuálně je v Česku připravených přes 350 tisíc dávek vakcíny. To je ale zásoba na celý týden. Zároveň musí být rezerva třeba pro případy, kdy se dodávky o pár dní zdrží. A počítá se i s termíny druhých dávek.

Dodávky vakcín do očkovacích míst se plánují také podle počtu lidí ve frontě. „My vidíme počet registrovaných občanů, jsme schopni operativně právě přesunovat jak očkovací látky, tak v případě potřeby v rámci koordinace krajů i samozřejmě osoby,“ vysvětlil vojenský odborník Petr Šnajdárek.

Pokud je tedy nějaké místo zahlcené, systém sám pošle registrovaným lidem SMS zprávu, že se můžou přihlásit jinam, aby vakcínu dostali co nejdříve.

Z naočkovaných dávek připadá 77 procent na látku Comirnaty od firmy Pfizer/BioNTech. Dvanáctiprocentní podíl má vakcína Vaxzevria od farmaceutické společnosti AstraZeneca. Přibližně každá desátá aplikovaná dávka bylo očkování od Moderny. Jednodávková vakcína Johnson & Johnson má podíl pouze 0,1 procenta.

Vakcína Sputnik V

Lékový ústav uvedl, že k posouzení ruské vakcíny Sputnik V chybí dokumentace. „Dokonce těch podkladů bylo tak málo, že se na základě toho nedá říct, že bychom něco doporučovali nebo nikoliv,“ upřesnila šéfka SÚKL Irena Storová.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) po svém nástupu do funkce přitom uvedl, že by se neschválené preparáty včetně vakcíny Sputnik V mohly v Česku používat v klinických studiích. 

Vláda na čtvrtečním jednání rozhodla, že se všechny maloobchodní prodejny budou smět  definitivně otevřít od 10. května. Informoval o tom ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Kabinet se také usnesl na tom, že od 3. května se budou moci do základních škol vrátit žáci druhého stupně v šesti krajích a hlavním městě, a to k rotační výuce. 

Příjem žádostí do programu Covid – ubytování končí

Ve čtvrtek končí příjem žádostí pro ubytovací zařízení do druhé výzvy programu Covid – ubytování. Původně měl trvat do konce března, ministerstvo pro místní rozvoj se ale rozhodlo pro jeho prodloužení. O dotace za nucené uzavření mohli provozovatelé velkých ubytovacích zařízení žádat od 1. února.

Hromadná ubytovací zařízení, tedy taková, která disponují minimálně pěti samostatnými pokoji, k pondělí 26. dubnu podala 5861 žádostí za 2,8 miliardy korun. Úřad jich ke stejnému datu proplatil 39 procent v objemu asi 1,2 miliardy korun. Hotely a penziony mohou momentálně ubytovávat hosty za služebním účelem a lidi cestující za lékařem.

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) fungovalo loni v Česku 10 706 hromadných ubytovacích zařízení. Služeb tuzemských ubytovacích provozů pak využilo 10,8 milionu turistů, což je meziroční pokles o 51 procent. Zahraničních hostů bylo méně téměř o tři čtvrtiny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 1 hhodinou

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 2 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
16:05Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
17:17Aktualizovánopřed 5 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 15 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 15 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 16 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
včera v 22:09
Načítání...