Od 3. května se do škol vrátí část žáků druhého stupně, všem začne rotační výuka o týden později

3 minuty
Události: Do škol se rotačně vrátí další žáci
Zdroj: ČT24

Od pondělí 3. května se budou moci do základních škol vrátit k rotační výuce žáci druhého stupně v šesti krajích a hlavním městě. Kromě už dříve avizovaných Karlovarského, Královéhradeckého a Plzeňského kraje se pro ně otevřou školy i ve Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a v Praze. Platit to bude i pro nižší stupeň víceletých gymnázií a ve stejných krajích také budou moci chodit všechny děti do školek. Od 10. května pak bude rotační výuka druhého stupně ZŠ v celém Česku.

V uvedených krajích budou mít od 3. května žáci druhých stupňů takzvanou rotační výuku, při které se třídy střídají po týdnu ve škole a doma. V těchto regionech budou pro všechny otevřeny i školky a dětské skupiny. Ve zbytku Česka budou pokračovat v distančním vzdělávání, školky budou navštěvovat jen předškoláci nebo děti zdravotníků a dalších vybraných profesí.

Od pondělí 10. května pak začne fungovat rotační výuka druhého stupně základních škol v celém Česku. Bude i ve zbývajících sedmi regionech, kde zatím příští týden děti do školy nepůjdou. Obnoví se i praktická výuka zbývajících ročníků vysokých škol.

„Vláda ve čtvrtek přijala usnesení, že k 10. květnu, tedy k dalšímu pondělku, dojde k otevření zbývajících mateřských škol a druhých stupňů základních škol v rotačním schématu ve zbývajících krajích,“ řekl po jednání vlády ministr školství Robert Plaga (za ANO) s tím, že ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) si podle něj vymínil výhradu rozhodnout jinak, pokud by se epidemie v některém regionu ještě zhoršila.

Nejdříve 17. května by se pak podle Plagy mohla obnovit i teoretická výuka ve středních školách. Podmínkou pro to bude týdenní průměr výskytu koronaviru 75 případů na 100 tisíc obyvatel. O pravidlech pro volnočasové aktivity dětí by měla vláda jednat v pondělí. Tréninky dětí a mládeže se ale již od 3. května rozšíří na dvacetičlenné skupiny ve zmíněných šesti krajích a Praze. Potvrzením negativního testu bude čestné prohlášení.

První stupeň a učitelé se budou testovat jednou týdně

Od pondělí 3. května se podle Plagy budou také pedagogičtí i nepedagogičtí zaměstnanci škol a žáci prvních stupňů základních škol testovat antigenními testy na covid-19 jen jednou týdně. V případě žáků druhého stupně budou dva testy týdně.

Dosud se testuje povinně dvakrát týdně neinvazivními antigenními testy. „Od pondělí 3. května se bude pedagogický i nepedagogický personál testovat jednou týdně antigenními testy. První stupně, které už jedou několikáté kolo rotací, také budou testovány jednou týdně. Ty navrátivší druhé stupně základních škol budou testovány dvakrát,“ řekl Plaga.

30 minut
90’ ČT24 – Plánované uvolnění restrikcí ve školách
Zdroj: ČT24

Novou frekvenci testování ve čtvrteční Devadesátce kritizovala hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). „Dlouhodobě jsme se bavili o tom, že testování antigenními testy nemá smysl. Byli jsme neustále ujišťováni, že když se to bude dělat dvakrát týdně, tak to smysl má. A najednou se děti v mateřských školách nemusí testovat vůbec a děti na prvním stupni se budou testovat už jen jednou týdně,“ podotkla.

Dodala, že vláda nevěnovala dostatek času tomu, aby našla vhodnější způsob testování. Tím by podle ní mohly být PCR testy. Za menší frekvencí testování, které čeká děti ve školkách a školách, podle ní stojí nedostatek testů. S Peckovou souhlasí i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). „Stát, pokud to nařídil, tak to má zajistit. A pokud toho není schopen, tak by měl zvážit, jestli kroky, které nařizuje, jsou skutečně opodstatněné,“ podotkl.

Vláda také rozhodla o tom, že Správa státních hmotných rezerv (SSHR) poskytne školám 185 tisíc sad testů, které nakoupila pro testování úředníků. SSHR ve středu znovu vypsala zakázku na 5,6 milionu testů do škol. Minulý tendr v pondělí zrušila, protože ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky. Plaga řekl, že po úpravě testovacího schématu by měly testy školám stačit do 17. května, kdy má dorazit první část dodávky z nového tendru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Všudypřítomný protein je trend, může ale škodit

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 13 mminutami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 40 mminutami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Podrazilová řídila SÚKL 90 dní ke konci roku 2023, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ji odvolal poté, co seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu.
před 1 hhodinou

Reportéři ČT: Podezřelé fotbalové sázky se soustředí do třetí ligy

Podezřením na ovlivňování fotbalových zápasů kvůli sázkám je nejvíce zasažená třetí liga, a to hlavně na Moravě. Naznačují to statistiky, které se podařilo získat Reportérům ČT. V nelegálním byznysu jde podle odborníků o miliony.
před 1 hhodinou

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 3 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 5 hhodinami

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 14 hhodinami
Načítání...