Dokumenty ke Sputniku V k posouzení vakcíny nestačily, uvedla šéfka lékového ústavu

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) prostudoval materiály k ruské vakcíně proti novému koronaviru Sputnik V a s připomínkami je předal Úřadu vlády. Ředitelka lékového ústavu Irena Storová uvedla, že dokumentace byla k posouzení vakcíny nedostatečná a úřad nemohl zaujmout jasné stanovisko, zda vakcínu doporučit nebo nikoliv.

Video Studio ČT24: Ředitelka SÚKL Storová k nežádoucím účinkům vakcín proti covidu-19
video

Studio ČT24: Ředitelka SÚKL Storová k nežádoucím účinkům vakcín proti covidu-19

Zdroj: ČT24

„Dokonce těch podkladů bylo tak málo, že se na základě toho nedá říct, že bychom něco doporučovali nebo nikoliv. Byl to jen zlomek dokumentace, která se standardně předkládá k registraci nebo posuzování,“ upřesnila Storová. 

Lékový úřad tak poskytl vládě jen odborná stanoviska, ale více vakcínu nemohl posoudit. Dodané materiály prostudoval a opřipomínkoval. „Naše připomínky jsme předali a nemáme na ně žádnou zpětnou vazbu,“ sdělila Storová Radiožurnálu.

Dokumentace k ruské vakcíně, kterou měl SÚKL k dispozici, obsahovala desítky stran, dodala Storová. U podobných léčivých přípravků jich bývají i desítky tisíc, uvedl rozhlas.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) přitom po svém nástupu do funkce řekl, že by se neschválené preparáty včetně vakcíny Sputnik V mohly v Česku používat v klinických studiích.

„My sami o sobě klinická hodnocení neprovádíme, ani nemůžeme. To znamená pokud by byl někdo takový a podal by žádost, tak my ji potom posoudíme a buď klinické hodnocení schválíme nebo ne,“ vysvětlila Storová. Žádný oficiální proces ohledně vakcíny Sputnik V ale v lékovém ústavu podle jejích slov nezapočal.

Vakcína Sputnik V dosud nezískala souhlas od Evropské lékové agentury (EMA), která posuzuje mimo jiné bezpečnost léčiv. Využití ruské očkovací látky i bez evropského schválení jen s případnou výjimkou od českých úřadů prosazoval prezident Miloš Zeman. V neděli řekl, že o nasazení ruské vakcíny bude usilovat v případě, že bude nedostatek očkovacích látek.

Ruská strana Česku nabídla prodej 300 tisíc dávek Sputniku V, pak každý měsíc 150 tisíc dávek. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) před dvěma týdny oznámil, že odletí do Moskvy jednat o dodávkách, cestu pak zrušil. Označil ji za zastírací manévr kvůli postupu Česka v kauze výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích.