Foldyna odejde z ČSSD. Nelíbí se mu, v jakém je strana stavu

Poslanec Jaroslav Foldyna odejde ze sociální demokracie. Ve straně formálně skončí k úterý. S jejím vedením měl dlouhodobé spory. V prohlášení uvedl, že se mu nelíbí, v jakém stavu se nachází. Foldynovo případné vyloučení mělo řešit předsednictvo v pátek.

„ČSSD se ze strany, která usilovala o svobodu a demokracii, stala stranou, která se spojuje se skupinou lidí, jež chce nahradit demokracii, tedy vládou nikým nevolených samozvaných ‚elit‘,“ uvedl v prohlášení. „Stala se zpupnou vrchností, která obyčejnými lidmi pohrdá, ačkoli se tváří, že tomu tak není. Protože s tímto stavem strany nehodlá její vedení nic dělat, a já sám nemám možnost, jak bych mohl na situaci cokoli změnit, nezbývá mi než ČSSD po třiceti letech členství opustit.“ 

Foldyna je mimo jiné ústeckým krajským zastupitelem. Mezi roky 2018 a 2019 byl místopředsedou strany. K novému vedení strany, jehož součástí už nebyl, se vyjadřoval s despektem. Kritizoval například místopředsedu a ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Místopředsedům strany pak vyčítal to, že nedělají politiku, kvůli které strana vznikla.

Před dvěma týdny Foldyna uvedl, že plánuje odchod ze strany, pokud ji neopustí místopředsedové, kteří ji podle něj táhnou ke dnu.

„Se sociální demokracií jsme se začali rozcházet už dávno v celé řadě postojů. Myslím, že já jsem za třicet let zůstal stejný, ale ČSSD se výrazně změnila. Pod vedením současných místopředsedů se tak liberalizovala, že je pro původního voliče nevolitelná. Řekl bych, že dnes je až neomarxistická,“ vysvětlil v pondělí Foldyna. „Národní zájem se stal pro ČSSD pejorativním, k tradiční rodině se obrátila zády,“ jmenoval některé výhrady.

Nahrávám video
Foldyna: Já zůstal stejný, ČSSD se výrazně změnila, už v ní nemůžu být
Zdroj: ČT24

Vedení sociální demokracie Foldynův odchod čekalo

Šéf sociální demokracie Jan Hamáček uvedl, že Foldynův odchod očekával, se stranou se podle něj rozešel reálně již dávno.

I podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky směřovaly Foldynovy kroky dlouhodobě mimo ČSSD. „Jeho rozhodnutí mě nepřekvapilo. S odchodem ze strany se samozřejmě zavírají i dveře za členstvím v poslaneckém klubu,“ uvedl.

ČSSD tak bude ve sněmovně disponovat 14 hlasy. Spolu s koaličním partnerem ANO (78 poslanců) a KSČM (15 poslanců), která jejich vládu toleruje, však ve sněmovně budou mít pohodlnou většinu.

„Jestli se mě ptáte, jaká je (odchod Foldyny) ztráta pro ČSSD, tak je to ztráta přesně jednoho mandátu v poslaneckém klubu,“ řekl statutární místopředseda strany Roman Onderka. „Foldyna od doby, co rezignoval na post místopředsedy ČSSD, hledal záminku ze strany odejít. Na druhou stranu jsem s ním měl korektní vztah, dokázal říct věci na rovinu a na čem jsme se dohodli, to platilo.“

Místopředseda ČSSD Jan Veselý na Twitteru uvedl, že Foldynu zná už dlouho. „A dlouho sleduji jeho posun od sociálnědemokratických myšlenek k myšlenkám národněsociálním. S ČSSD se ideově rozchází již řadu let a jeho odchod je jen logickým vyústěním tohoto procesu. Pozdravit se s ním ale dokážu stále a lidsky mu přeji vše dobré,“ konstatoval.

Podobně se vyjádřil i místopředseda ČSSD Michal Šmarda. Z Foldynova odchodu radost nemá. „V 90. letech jsme spolu byli v bombardovaném Bělehradě. Jsou chvíle, které vás sblíží. O to více člověka mrzí, když se pak vaše cesty rozejdou,“ uvedl. Foldyna se podle něj sociálnědemokratickým myšlenkám vzdálil. „Svůj odchod zjevně chystal dlouho. Je to logický krok. Sociální demokracii nepoškodí,“ dodal.

„Očekávali jsme to (Foldynův odchod), byla to otázka času, kdy s tím přijde oficiálně,“ řekl šéf krajské ústecké ČSSD Miroslav Andrt, který spolu s Foldynou čelil loni v září hlasování o vyloučení ze strany (ústecká ČSSD vedená Andrtem tehdy vyzvala Hamáčka k rezignaci). O tom, že by chtěl odejít s Foldynou někdo další, Andrt neví. „Nálada u nás je taková, že se aktuálně připravujeme na krajské volby. Vnímám chuť lidí zabojovat,“ řekl Andrt.

Foldyna byl ve sporu s vedením sociální demokracie dlouhodobě

Někteří spolustraníci Foldynu kritizovali za jeho slova o údajném vyhrožování poslancům ze strany ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka v souvislosti s volbou ombudsmana. Existenci SMS odmítli opoziční politici i Člověk v tísni, představitelé ČSSD výrok odsoudili a shodovali se v tom, že Foldynovo chování bude probírat stranické vedení i poslanecký klub. Například Petříček uvedl, že vyjadřuje názory, které neodráží postoje vedení ČSSD a hodnoty strany.

„Není ani sociální, ani demokrat,“ řekl o Foldynovi už v létě Petříček. Zhodnotil tak jeho účast na srpnové akci, kterou pořádalo Sdružení přátel bílého heterosexuálního muže. Spolu s ním se Vlasteneckého setkání zúčastnili také předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas, protiislámský aktivista Martin Konvička či Michal Semín.

„Původní ČSSD měla ve znaku ozubené kolo a klasy a všem bylo už na první pohled jasné, čí zájmy hájí, za Zemana měla zhruba třicetiprocentní podporu voličů. Dnešní ČSSD má v logu nějaký rozplizlý flek, snad prý růži, a jak je vidět, není zřejmé, koho zastupuje,“ reagoval na kritiku Foldyna s tím, že „ti, kdo ČSSD dovedli a udržují v tomto stavu, by měli odejít.“

Vedle toho byl v květnu 2018 Foldyna součástí potyček, které doprovázely akci ruského nacionalistického motorkářského klubu Noční vlci. Tehdy byl místopředsedou ČSSD, k omluvě ho vyzval mimo jiné jeho šéf Hamáček. 

Řadu spolustraníků dříve pobouřil Foldyna mimo jiné výrokem, že by podporoval rekonstruovanou vládu Andreje Babiše (ANO) v případě, kdy by ji opustila ČSSD.

O vyloučení Foldyny už hlasovaly špičky strany loni v září. Na předsednictvu sice byla pro jejich konec ve straně většina přítomných, nešlo ale o požadovanou nadpoloviční většinu všech členů tohoto orgánu. Hamáček tehdy hlasování označil za silné varování, aby členové případné vnitrostranické spory neřešili na veřejnosti.

Foldyna je poslancem od května 2010 (kromě mezidobí srpen až říjen 2013). Je také zastupitelem Ústeckého kraje (od roku 2016 a v období 2000 až 2012), byl i náměstkem hejtmana (2000 až 2004 a 2016 až 2018). Řadu let byl také zastupitelem Děčína (2003 až 2018).

Členem sociální demokracie je od prosince 1989, předtím byl kandidátem členství v KSČ. Zastával různé funkce v krajském vedení strany na Ústecku, byl tam volebním lídrem. Od dubna 2018 do loňského března byl místopředsedou ČSSD.

Jako člen ČSSD byl jedním z představitelů platformy pojmenované Zachraňme ČSSD, kterou v lednu 2018 založili kritici vedení ČSSD (například Jiří Zimola, Michal Hašek, Zdeněk Škromach a Jiří Běhounek).

Foldyna v ČSSD patřil mezi kritiky předchozího vedení expremiéra Bohuslava Sobotky a má blízko k prezidentovi Miloši Zemanovi.

V květnu 2018 se dostal do sporu s některými straníky kvůli hádce s lidmi, kteří v Praze protestovali proti ruskému nacionalistickému motorkářskému klubu Noční vlci, jehož je Foldyna příznivcem.

Foldyna v minulosti proslul například jako kritik bombardování bývalé Jugoslávie letouny Severoatlantické aliance v roce 1999.

Jaroslav Foldyna se narodl 26. června 1960 v České Lípě. Vyučil se lodním mechanikem, má státní zkoušku kapitána vnitrozemské plavby a mezinárodního palubního operátora. Vzdělání si doplnil studiem na veřejnoprávní akademii v Ústí nad Labem a studiem pravoslavné teologie na olomouckém detašovaném pracovišti Prešovské univerzity.

V letech 1978 až 1991 byl zaměstnán u Československé plavby labsko-oderské v různých funkcích až po kapitána II. třídy, z toho jeden rok jako přístavní kormidelník v přístavu Hamburk. Poté pracoval u celní správy a městské policie v Děčíně a podnikal. Kromě toho byl asistentem poslance Vladimíra Laštůvky a senátora Egona Lánského a pracoval jako asistent ředitele Palivového kombinátu Ústí.

Foldyna je podruhé ženatý, má pět dětí.

Jaroslav Foldyna
Zdroj: Jaroslav Ožana/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Babiš oznámil, že vložil akcie Agrofertu do svěřenského fondu RSVP Trust

Premiér Andrej Babiš (ANO) k pátku vložil veškeré akcie holdingu Agrofert do soukromého svěřenského fondu RSVP Trust, když získal souhlasy regulatorních orgánů tří členských států Evropské unie, napsal na sociální síti X. Míní, že dostál nárokům práva pro střet zájmů. Opoziční představitelé jsou přesvědčení o opaku.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

VideoV nových přístrojích budou povolené jen vyměnitelné baterie

Od příštího roku už nebude nutné kupovat si kvůli slábnoucí baterii nové mobilní telefony nebo sluchátka. Přístroje nově uvedené na trh po 18. únoru 2027 budou muset uživateli poskytovat možnost, aby si akumulátor sám vyměnil. Cílem nového evropského nařízení je prodloužit životnost techniky. Na dostupnost nebo ceny by změna neměla mít vliv. U některých zařízení ale bude i tak při výměně nutná pomoc odborníka.
před 9 hhodinami

V Krkonoších po srážce na sjezdovce zemřela lyžařka

Na sjezdovce v krkonošském středisku Harrachov na Jablonecku zemřela v pátek odpoledne žena seniorského věku. Srazila se s jiným lyžařem, uvedla policie na síti X. Okolnosti nehody vyšetřuje. K určení příčiny smrti bude nařízena soudní pitva, napsala na webu krajská policejní mluvčí. V této zimní sezoně je to podle Horské služby první taková událost.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Vláda představila hospodářskou strategii. Opozice ji vítá, upozorňuje na finance

Vláda provede kroky k plnému ovládnutí energetické skupiny ČEZ, řekl při prezentaci hospodářské strategie kabinetu ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Stát by měl vykoupit akcie od minoritních akcionářů, konkrétní opatření ministr nespecifikoval. Už dříve ale připustil, že přípravné kroky vláda zahájí ještě letos. Premiér Andrej Babiš (ANO) při představení hospodářské strategie řekl, že považuje za hlavní úkol vlády vybojovat v Evropské unii změny emisních povolenek. Podle opozice jde strategie správným směrem, ale problémy vidí v jejím naplňování či finančním krytí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Víc než polovina Čechů pochybuje, že by se země ubránila útoku

O schopnosti České republiky ubránit se pochybuje více než polovina Čechů. Naprostá většina zároveň míní, že suverenitu státu je třeba bránit za každou cenu. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který se konal od 23. ledna do 3. února a zúčastnilo se ho 1725 lidí. Meziročně podle výsledků průzkumu vzrostl počet lidí, kteří důvěřují v úroveň české armády a současně oslabila skepse vůči smysluplnosti nákladů na obranu i možnosti rozhodovat o obraně České republiky samostatně bez hlavní role velmocí.
před 14 hhodinami

Děkanem katolické fakulty UK může být odvolaný Brož nebo církevní právník Dvořáček

O post děkana Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy se uchází bývalý děkan fakulty Jaroslav Brož a církevní právník Jiří Dvořáček. Podle volební komise splňují obě kandidatury všechny náležitosti, uvedl její předseda David Bouma. Fakultu nyní vede rektor univerzity Jiří Zima, od konce loňského září je v nucené správě. Tu na ni uvalilo ministerstvo školství v důsledku sporů, které na fakultě panují několik měsíců a týkají se toho, kdo ji má vést po odvolání Brože. Volba je plánovaná na úterý 3. března.
před 14 hhodinami

Příjmy VZP za ukrajinské uprchlíky byly o 5,3 miliardy vyšší než náklady na péči

Příjmy Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) za pojištěné ukrajinské uprchlíky byly loni o 5,34 miliardy korun vyšší než náklady, které vynaložila na jejich zdravotní péči. Informaci poskytla mluvčí pojišťovny Viktorie Plívová. Od začátku ruské války na Ukrajině do konce září loňského roku byly příjmy celého zdravotnického systému za pojištění uprchlíků 26,2 miliardy korun, výdaje třináct miliard. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) proto navrhl peníze od VZP, která jich registrovala většinu, přerozdělit ostatním pojišťovnám.
před 15 hhodinami

Na Královéhradecku je ptačí chřipka v chovu s 230 tisíci nosnic

Přes dvě stě třicet tisíc nosnic musí vybít firma z Kosiček na Královéhradecku – v jejím chovu se potvrdila ptačí chřipka. Likvidaci zvířat musela kvůli nákaze provést i před pěti lety. Obnovit chov se jí tehdy podařilo do roka. Podnik dodává na český trh asi půl milionu vajec denně, z toho právě ve své kosičské drůbežárně jich produkuje zhruba třetinu. Vzhledem k velkému počtu a náročnější logistice se budou zvířata utrácet až začátkem příštího týdne, informovala Státní veterinární správa.
před 18 hhodinami
Načítání...