Dvojnásobný vrah zabíjel znovu, dostal doživotí

Praha - Za vraždu spolubydlícího udělil dnes pražský městský soud třiačtyřicetiletému Romanu Fidlerovi doživotní trest vězení. Muž svého známého údajně ubodal a poté mu usekl hlavu. Přísný trest navrhla obžaloba proto, že Fidler již počátkem 90. let usmrtil dvě ženy, za což byl odsouzen ke 14 letům vězení. Dnešní rozhodnutí není pravomocné.

Událost se stala loni v září ve Vysočanech v Praze 9. Podle obžaloby se Fidler se svým známým, který s ním bydlel ve stavební buňce, nejdříve pohádal. Následně ho třináctkrát bodl nožem, převážně do krku a hrudníku. Muži, který byl pravděpodobně už mrtvý, pak opakovanými ranami sekerou oddělil hlavu od těla. Obě části následně poblíž stavební buňky pohodil do křoví a částečně zahrabal trávou a listím.

Fidler u soudu prohlásil, že ho k činu přiměl strach o život. Muž, který byl o hlavu větší než on, ho prý napadl s nožem v ruce. Samotný čin si údajně nepamatuje, podle svých slov jednal ve značném afektu. Podle znalců z oboru psychiatrie a psychologie měl obžalovaný odjakživa sklony se ve vyhrocených situacích chovat agresivně. Znalci shodně uvedli, že se Fidler pravděpodobně nikdy nenapraví.

Fidler byl již v roce 1993 pravomocně odsouzen za vraždu dvou žen. Z vyměřeného čtrnáctiletého trestu si ve vězení odpykal zhruba devět let. Pak byl podmíněně propuštěn. Muž tvrdí, že vraždy nespáchal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěVláda nechce zákopovou válku s Hradem, řekl Babiš o konfliktu Pavla s Macinkou

Opozice ve středu ve sněmovně znovu žádá vysvětlení aféry kolem zpráv ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) pro prezidenta Petra Pavla, které hlava státu zveřejnila a pokládá je za pokus o vydírání. Stanovisko chtěla pětice opozičních stran po premiéru Andreji Babišovi (ANO). Ten vystoupil hned v úvodu schůze. Mimo jiné řekl, že nestojí o zákopovou válku mezi Strakovou akademií a Hradem. Představitelé ODS, STAN, Pirátů, KDU-ČSL a TOP 09 volají po Macinkově demisi, případně po jeho odvolání z kabinetu.
04:29Aktualizovánopřed 1 mminutou

Koalice a opozice se přou, zda Macinka vyjednával, nebo vyhrožoval

Prezident Petr Pavel v úterý oznámil že se ho ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) pokouší vydírat. Macinka poslal poradci hlavy státu textové zprávy, ve kterých nabízí klid pro Pavla, když Filipa Turka (za Motoristy) jmenuje ministrem. Že by šlo o vydírání, Macinka odmítá. Za vydírání tento způsob komunikace nepovažuje ani poslanec Motoristů Igor Červený. „Součástí vyjednávání je i někdy být prostě tvrdý,“ uvedl v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským. To, že se jednalo o způsob vyjednávání, si myslí také Radek Koten (SPD). Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného jde ovšem o „naprosto jednoznačně vydírání a vyhrožování ze strany člena vlády vůči hlavě státu“. „To, co se tady předvádí, je prachsprosté vydírání,“ uvedla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).
před 25 mminutami

Led odlétající ze střech aut i kamionů může způsobit vážné nehody

Ledová nebo sněhová vrstva na střechách kamionů i osobních aut je nebezpečí, kterému současné počasí nahrává. I když podle zákona mají řidiči povinnost nános před jízdou odstranit, v případě kamionů často nemají kde. Na silnicích pak mohou způsobit nehody, naposledy třeba u Horažďovic na Klatovsku. K odklízení ledu z kamionů slouží výškové rampy na dálničních odpočívadlech, zatím se ale jediná nachází na Rozvadově na obou směrech dálnice. Ředitelství silnic a dálnic vytipovalo dalších osm míst, kam by je mohlo nainstalovat, ačkoli přiznává, že ani o tu existující nejeví řidiči velký zájem. Za porušení povinnosti odmést sníh ze střechy přitom hrozí pokuta až pět tisíc korun.
před 3 hhodinami

Babiš pozval Pavla i Macinku na jednání. Opozice žádá odvolání ministra

Lídři opozičních stran reagují na oznámení prezidenta Petra Pavla o zprávách, které mu prostřednictvím jeho poradce Petra Koláře posílal ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Předseda ODS Martin Kupka označil Macinkovo jednání za mafiánské praktiky, předseda STAN Vít Rakušan chce využít všech možností, které opozice ve sněmovně má, aby jí premiér Andrej Babiš (ANO) a Macinka „vysvětlili vydírání prezidenta“. Babiš pozval prezidenta i ministra zahraničí na společné jednání. Macinkovy zprávy považuje za nešťastné, ne však za vydírání.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Prezident Pavel prohlásil, že se ho ministr Macinka pokouší vydírat

Prezident Petr Pavel na mimořádném brífinku prohlásil, že ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) doručil prezidentovi prostřednictvím jeho poradce Petra Koláře zprávy, které Pavel považuje za mimořádně závažné a za pokus o vydírání. Policie obdržela od kanceláře prezidenta republiky podnět k prošetření obsahu textových zpráv. Pavel zprávy postoupí také právníkům k posouzení, zda se nejedná o naplnění skutkové podstaty trestného činu vydírání.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Macinka označil zprávy Pavlovi za politické vyjednávání

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) označil zprávy prezidentské kanceláři za politické vyjednávání. Dodal, že na summitu NATO by Česko prezident Petr Pavel neměl reprezentovat, neboť se „nepohybuje v ústavním rámci“, protože odmítá jmenovat Filipa Turka (za Motoristy) ministrem. Podle Hradu je ve věci prezidentovy účasti na summitu relevantní shoda mezi hlavou státu a premiérem. Pavel označil Macinkovy zprávy za mimořádně závažné a za pokus o vydírání. Obsah zpráv prošetří centrála proti organizovanému zločinu.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Z obou stran byla překročena míra, hodnotí Nacher spor Macinky s Pavlem

Já bych určitě takovou SMS nepsal, uvedl místopředseda Poslanecké sněmovny Patrik Nacher (ANO) ke zprávám ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) určeným prezidentu Petru Pavlovi. „Na straně druhé bych zároveň SMS nezveřejnil,“ zkritizoval počínání hlavy státu. Podle Nachera byla z obou stran překročena míra. Přestože nesouhlasí se spoustou výroků a činů Filipa Turka (za Motoristy), šanci na ministerstvu by Turek podle něj dostat měl. Nacher to řekl v Interview ČT24, které moderovala Tereza Řezníčková. Tématem rozhovoru bylo také hospodaření kabinetu Andreje Babiše (ANO) a sestavení státního rozpočtu.
před 13 hhodinami

Poslanci řešili Macinkovy zprávy Pavlovi

Poslanci se v úterý na sněmovní schůzi měli původně věnovat novele stavebního zákona či návrhu na přerozdělení peněz mezi zdravotními pojišťovnami, nakonec se ale zabývali především kauzou zpráv ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) prezidentovi Petru Pavlovi. Zástupci opozice Macinkovo jednání označili za bezprecedentní a vyzvali předsedu vlády Andreje Babiše (ANO), aby jej odvolal, pokud ministr nerezignuje sám.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...