Černochová: Dvě procenta na obranu jsou málo

30 minut
Interview ČT24: Ministryně obrany Jana Černochová
Zdroj: ČT24

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v Interview ČT24 mimo jiné řekla, že další zvýšení výdajů na obranu ze dvou až na tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) ročně by modernizaci české armády hodně pomohlo. Zároveň ale prý „zůstává nohama na zemi“, pokud jde o nedávná slova nastupujícího prezidenta USA Donalda Trumpa o pětiprocentních výdajích na obranu. „Už vidím to nadšení opozice, koalice, ministra financí, všech – že by nám dávali 420 miliard. To se prostě nestane,“ konstatovala.

Černochová hned v úvodu rozhovoru ocenila, že pro návrh vydat dvě procenta HDP na obranu, který předloni předložila, zvedli ruku i opoziční poslanci z hnutí ANO. „Za to kolegům děkuji,“ uvedla s tím, že na „pozadí ekonomické krize“ není jednoduché bojovat o každou položku v rozpočtu, protože „vývoj HDP je vlastně proměnlivý“.

Moderátorka připomněla, že se ministryně obrany na sociálních sítích i sněmovním branném výboru přela se svým předchůdcem Lubomírem Metnarem (za ANO). Tomu vadilo, že se v rozpočtu objevilo o třináct miliard víc než bylo schváleno, což prý nesedí ani po započtení nespotřebovaných výdajů roku 2023 a nikdo prý neví, za co se peníze utratily. Podle Metnara bylo cílem pouze splnit PR úkol vydat dvě procenta HDP na obranu.

Ministryně odmítla, že by šlo o jakési účetní triky, dvě procenta byl podle ní úkol daný i koaliční smlouvou. „A to, že si pan Metnar myslí, že prosinec nepatří do kalendářního roku, a podivuje se nad tím, že v tom měsíci probíhají nějaké platby – ráda bych mu připomněla, že podobný objem akvizic v procentech probíhal i za něj a ministra (Martina) Stropnického (tehdy ANO),“ kontrovala Černochová s tím, „že se neobjevila žádná nová položka, se kterou by se nepočítalo“. Podle ní se „nestandardně“ ozvali i úředníci, že se jich taková nařčení dotýkají a že nejsou pravdivá.

Sama Černochová nicméně už dříve přiznala, že není jisté, zda všechny položky, které do výdajů na obranu počítá Česko, stejně uvidí i Severoatlantická aliance. „Když jsme s kolegy z jiných resortů začali vyjednávat o rozpočtu a některých položkách, které budou zahrnuty do toho našeho, tak jsme je upozorňovali na každou jednotlivou, která může být sporná,“ sdělila s tím, že metodika NATO je „poměrně exaktní“ a prý nemůže být řeč o tom, že by zástupci Aliance někde „přimhouřili oko jen proto, že se jedná o Česko“.

„Absurdní situace“

Věří ale, že takto rozporuplných položek bude pouze v řádu promile. „Jestli dosáhneme 1,99 nebo 2,01 (procenta HDP na obranu), že už na tom tolik nesejde. Ale to, že jsme se po dvaceti letech přiblížili k té metě, o níž mluvili všichni ministři obrany... Kdyby se to podařilo panu Metnarovi, tak bych mu pogratulovala a poděkovala mu, že to vybojoval. Ale bohužel jsme se dostali ve sněmovně do tak absurdní situace, že je zpochybňováno úplně všechno – i exaktní čísla,“ tvrdí ministryně, podle níž „je to škoda“. Uznala ale, že výdaje na obranu rostly už v závěru funkčního období vlády Andreje Babiše (ANO).

Na otázku, zda vše nepřišlo přece jenom pozdě, když už třetím rokem pokračuje (na Ukrajině) největší konflikt od druhé světové války v Evropě, Černochová odvětila, že „je to chyba, přišlo to pozdě“. „Ale já nepromarnila ani týden v úsilí, abych se dostala k těm dvěma procentům (výdajů na obranu). Původně se v programovém prohlášení vlády s tou položkou počítalo až v roce 2025. A já pořád říkám a říkat budu, že dvě procenta jsou málo a měli bychom mít vyšší ambici,“ tvrdí šéfka resortu obrany.

Vzápětí ale dodala, že si uvědomuje reálie ekonomické situace v Česku. „Nová americká administrativa přitom říká, že by to měla být procenta mnohem vyšší, Donald Trump hovoří o pěti. Já zůstávám nohama na zemi, protože v současné prognóze by pět procent HDP pro letošní rok znamenalo 420 miliard. A už vidím to nadšení opozice, koalice, ministra financí, všech – že by nám dávali 420 miliard. To se prostě nestane,“ tuší politička.

Dvě a půl procenta či procenta tři jsou ale podle ní něčím, co modernizaci armády hodně pomůže. Moderátorka upozornila, že podle některých odhadů je vnitřní dluh české armády kolem 600 miliard. Má Černochová odhad, kdy by se mohlo podařit tento dluh „dohnat“? 

Změna nároků

„Budeme to muset přepočítat i s ohledem na to, že NATO teď hovoří o tom, že se teď budou měnit takzvaná cétéčka – capability targets – cíle rozvoje schopností, které má každá země jiné. Česko tam má těžkou brigádu, zároveň je zemí, která musí na svém území strpět pobyty, průchody, průjezdy, přelety spřátelených, spojeneckých vojsk. A to všechno samozřejmě něco stojí,“ vypočítala ministryně s tím, že ke změně dojde na příštím summitu v létě a povinností pro země „bude mnohem víc“. Proto prý nechce říkat, zda se zmíněný dluh podaří odstranit za pět či sedm let, protože by ji pak mohl „někdo chytat za slovo“.

Je podle ní možné, že bude Česko muset jako „hostitelský národ“ vybudovat další zdravotnické nebo ubytovací kapacity, kasárna, případně letiště. S odkazem na náčelníka generálního štábu Karla Řehku dodala, že budou „poměrně velké požadavky na personál“ a že bude třeba „opravdu zásadním způsobem pohnout s nábory“. Důležité přitom podle ní není pouze lidi nabrat, ale také je udržet.

S obojím podle Černochové pomůže změna zákona, kde „je celá řada benefitů“ včetně náborových či stabilizačních příspěvků. Druhé zmiňované by měly například pomoct udržet příslušníky armády u útvarů, které nejsou populární a vojáci mají tendenci z nich odcházet jinam. „Obrovský problém“ podle ministryně je i u lékařského personálu, například u zdravotních sester. I těm by měl stabilizační příspěvek pomoci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 3 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 5 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 6 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 13 hhodinami

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 15 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 16 hhodinami

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 22 hhodinami
Načítání...