Ukázky ve školách nestačí. Přípravu občanů k obraně státu chce ministerstvo proměnit

7 minut
Události: Nová koncepce přípravy občanů k obraně
Zdroj: ČT24

Důraz na vzdělávání nejen studentů, ale i zaměstnanců veřejné správy či na spolupráci s nevládními organizacemi klade nová Koncepce přípravy občanů k obraně státu 2025 až 2030. Dokument ve středu schválila vláda, informovalo ministerstvo obrany. Jejím cílem je postupně vytvořit koordinovaný systém přípravy občanů k bezpečnosti. Na zlepšení civilní obrany se soustředí i země v okolí.

Příprava občanů k obraně státu (POKOS) se dosud soustředila především na základní a střední školy. Ministerstvo obrany pořádá na školách prezentace, kde se studenti dozvědí o fungování armády. Trénují ale také například poskytnutí první pomoci, základy sebeobrany či orientaci v neznámém terénu. Armáda ale navštěvuje jen školy, které o to projeví zájem.

Podle vlády se však bezpečnostní situace zhoršila a armádní ukázky ve školách nejsou dostačující. „V posledních letech, kdy jsme konfrontováni s novou, výrazně zhoršenou bezpečnostní situací, tak nejsme úplně spokojeni,“ poznamenal vrchní ředitel sekce obranné politiky resortu obrany Jan Jireš.

Cílem dokumentu tak je postupně rozšířit přípravu k obraně na celou populaci. „Koncepce v návaznosti na obrannou strategii České republiky reflektuje potřebu změny celkového přístupu k obraně, který vyžaduje zapojení celého státu a společnosti, jelikož zajišťování obrany není úkolem pouze ministerstva obrany a ozbrojených sil,“ uvedl úřad.

Změny ve vzdělávacích programech škol

Příprava se nově nemá soustředit pouze na žáky a studenty, ale také na další cílové skupiny. Řada iniciativ a činností úřadů podle resortu přispívá k připravenosti občanů na bezpečnost a obranu. „Jednotný systém takové přípravy však neexistuje, úsilí je roztříštěné a chybí jeho koordinace,“ podotkl resort. Ministerstvo však zdůrazňuje, že chce lidem informace nabídnout, ne vnucovat.

Koncepce se chce nadále soustředit na vzdělávání. Změny se tak promítnou i v nových vzdělávacích programech škol. „V současné době se předpokládá, že výuka k bezpečnosti bude v průběhu celého školního roku, dokonce všech školních let,“ uvedla garantka pro oblast zdraví a bezpečnosti Národního pedagogického institutu Eva Marádová.

„V žádném případě se nebude jednat o obnovení branné výchovy, k tomu ministerstva školství a obrany nemají vůči školám pravomoci,“ ujasnil Jireš.

Návody pro veřejnost

Kromě akcí armády ve školách a vzdělávání pedagogů se chce zaměřit na zaměstnance veřejné sféry a pracovníky firem důležitých pro obranu. Posílit by měla spolupráce s nevládními organizacemi. Resort plánuje například spolupracovat se sokoly, červeným křížem i dalšími organizacemi a také o tématu více komunikovat.

Ministerstvo chce třeba připravit návody pro veřejnost, jako to dělá Švédsko. Švédská příručka radí, jak přežít válku a jiné krizové situace. Jireš přiblížil, že by šlo o různé informační materiály, které asi nebudou mít přesně stejnou podobu, jako má švédská brožura, ale budou to „informační materiály pro přípravu na krizové situace“.

Podle ministerstva bude ještě potřeba upřesnit zapojení obcí a krajů. Přípravu k obraně státu chce proměnit během pěti let.

Obranu řeší i sousední země

Na zlepšení civilní obrany pracují i sousední země. Například v Polsku se inspirovali severskými zeměmi, kde je ochrana obyvatel tradičně na vysoké úrovni. Začal tam platit nový zákon o civilní ochraně, který mimo jiné zavádí povinná školení veřejných činitelů nebo podrobný systém evakuací. Varšava také připravuje zmiňovaný manuál pro veřejnost.

Nová jsou i pravidla pro protiletecké kryty, ten nejbližší si lidé mohou najít na mapě. Podle dva roky staré vládní inventury je v krytech v zemi se 38 miliony obyvatel místo pro tři sta tisíc lidí. Jako úkryt pro miliony dalších by měly sloužit stanice metra, tunely nebo podobné prostory.

Situaci řeší také německá vláda, místo v krytech má jen pro necelých 490 tisíc lidí. Výjimkou je naopak Švýcarsko, které udržuje funkčních devět milionů míst v krytech, tedy více, než má obyvatel. Odborníci ale vzhledem k vývoji moderních zbraní upozorňují na limity hromadného ukrytí obyvatel. Klíčové je proto udržovat i aktivní balistickou obranu, jako je například izraelský Iron Dome.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:21Aktualizovánopřed 16 mminutami

Silná bezpečnost vyžaduje i silnou ekonomiku, řekl Fiala před summitem EPC

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pátek účastní summitu Evropského politického společenství (EPC), který hostí Tirana. Před odletem se vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude jednat především o ekonomických tématech. Od setkání si slibuje otevřenou diskusi. Rovněž se v albánském hlavním městě sejde s šéfkou Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Boti i „neochotná“ Meta. Jak se kontroluje volební kampaň na sítích?

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, oznámil prezident. Předvolební kampaň již podle komentátorů dávno začala, až teď se na ni však zaměřuje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH). Ten například sleduje, zda strany v reklamách označily zadavatele a zpracovatele kampaní, nebo kontroluje výroční zprávy. Musí se ale potýkat třeba i s tím, že největší provozovatelé sociálních sítí, kam se politická reklama distribuuje stále častěji, nekomunikují, sdělil v rozhovoru pro ČT24 člen rady Jan Outlý.
před 2 hhodinami

Čeští lékaři našli nečekanou příčinu nebezpečné genetické nemoci

Fabryho chorobou trpí v tuzemsku podle odhadu asi tisíc lidí. Lékaři a vědci si dlouho mysleli, že má jedinou příčinu, teď ale tým pražských expertů našel i další. Objev přináší naději na možnou léčbu.
před 4 hhodinami

Bílé sanitky posílí výjezdy záchranářů

Podle statistik řeší záchranná služba jeden telefonát každých patnáct sekund, k výjezdu sanitky pak dochází každou půlminutu. Klasické žluté vozy zřejmě v budoucnu doplní bílé – pro pacienty s méně naléhavými potížemi. Provoz rok a půl testovali pražští záchranáři. Podle dat je výjezd bílé sanitky skoro o šedesát procent levnější. Posádky žlutých sanitek se tak můžou věnovat naléhavějším případům.
před 5 hhodinami

Bezpečnost byla tématem speciálního dílu Událostí, komentářů

O bezpečnosti Česka, klíčových otázkách týkající se obrany nebo o tom, kolik peněz investovat a co má mít prioritu, debatovali hosté speciálního dílu Událostí, komentářů. Hovořili i o plánovaném vyjednávání Ruska a Ukrajiny. Na otázky moderátora Daniela Takáče odpovídal bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL), senátor Ondřej Lochman (STAN), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Petr Beitl (ODS), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO), člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) a předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
před 11 hhodinami

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek ruské války na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 18 hhodinami
Načítání...