Dva mladíci mají jít za vraždu seniora na 15 a 19 let do vězení

Hradec Králové – Krajský soud v Hradci Králové potrestal dvojici mužů za loňskou vraždu seniora v jeho domě v Chrasti na Chrudimsku. Devatenáctiletý Tomáš Pešta od soudu odešel s trestem 15 let vězení, čtyřicetiletý Julius Žiga si ve vězení odpyká 19 let. Pešta se k činu doznal, Žiga svůj podíl na vraždě odmítl. Rozsudek zatím není pravomocný, oba se na místě odvolali a státní zástupce si lhůtu ponechal.

Předseda senátu hradeckého soudu Petr Mráka při vynášení rozsudku uvedl, že muži poškozeného zavraždili zvlášť surovým a trýznivým způsobem. Seniora prý napadli v úmyslu zakrýt jiný trestný čin. „Je nepochybné, že obžalovaní šli do domu krást a poté co je přistihl, ho ztloukli do bezvědomí a poté jej usmrtili,“ řekl Mráka. Podle soudu se jednalo o brutální útok na starého muže. 

Soud dnes odmítl námitky obhájců obžalovaných. Například obhájce Julia Žigy požadoval v závěrečném návrhu zproštění obžaloby. Upozornil, že na místě činu se nenašly žádné stopy a existuje pouze výpověď Tomáše Pešty, která jeho klienta usvědčuje. Pešta u soudu odmítl vypovídat, uvedl pouze, že činu moc lituje. „Nemělo se to stát,“ doplnil. Naopak Žiga vypovídal, uvedl, že netuší, proč ho Pešta označil za spolupachatele. „Vůbec nevím, kdo poškozeného zabil,“ řekl.  

Podle obžaloby se oba muži loni v srpnu vydali do domu v Chrasti krást, majitel je ale vyrušil. Žiga ho pak podle spisu srazil na zem, kde ho prý obžalovaní bili a kopali. Senior se však po krátkém bezvědomí probral, a proto Pešta podal Žigovi kuchyňský nůž, kterým muže usmrtil. „Pešta a Žiga při prohledávání domku odcizili přesně nezjištěné množství šperků, hodinky a deset tisíc korun v hotovosti,“ stojí v obžalobě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Cihlář, Hrůša, Ledecká. Češi, kteří v roce 2025 uspěli ve světě

Věda, hudba či sport patří mezi obory, v nichž Češi uspěli ve světě v roce 2025. A to například díky vědci Tomáši Cihlářovi či dirigentovi Jakubu Hrůšovi.
před 2 hhodinami

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
před 11 hhodinami

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
před 12 hhodinami

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
před 12 hhodinami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Poškozené trakční vedení zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze

Poškozené trakční vedení dopoledne zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze. Vlaky zhruba půlhodinu nejezdily do Libně, Vysočan a Holešovic, směrem do Vršovic a na Smíchov byla doprava omezená. Oznámil to mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Co bylo příčinou poškození, podle něj železničáři zjišťují.
před 21 hhodinami

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
před 23 hhodinami

Kaligrafie, háčkování či výroba svíček. Zájem o ruční dovednosti stoupá

Od digitálního světa se někteří mladí lidé vracejí k ručním dovednostem. Například ke kaligrafii, háčkování nebo ručnímu šití. Zájem o takové kurzy podle oslovených organizátorů roste. Vyhledávají je hlavně mladí lidé, maminky s dětmi, ale i firmy – jako benefity pro své zaměstnance.
včera v 08:00
Načítání...