Důl Turów těžbu uhlí nepřerušil. Na úterý Poláci svolávají blokádu hraničního přechodu v Hrádku nad Nisou

3 minuty
Události: Spory o těžbu v dole Turów
Zdroj: ČT24

Polsko zatím nepřerušilo těžbu v hnědouhelném dole Turów u českých hranic. Odporuje tak pátečnímu rozhodnutí Soudního dvora EU, který nařídil bezodkladně dolování zastavit. Polsko se proti opatření ohradilo mimo jiné s tím, že těžba v dole vytváří tisíce pracovních míst. Proti zastavení těžby chystají na pondělí tamní hornické odbory první protesty. Evropská komise vyzvala Polsko, aby dodržovalo zákaz těžby. Varšavě hrozí vysoké pokuty.

„V dole se skutečně dál pracuje,“ informuje z místa redaktorka ČT Barbora Silná s tím, že štáb ČT v přilehlé Bogatyni konfrontovala městská policie, následně také ostraha a státní policie, která si žádala povolení a dokumenty. Místní obyvatelé podle Silné vnímají rozhodnutí soudu nespravedlivě a obávají se o práci. Starosta města upozornil, že důl a elektrárna poskytují práci pěti tisícům lidí, na než jsou navázány nejen rodiny, ale také například dopravci.

„Já pracuji v elektrárně. Máme strach, protože vy jako národ chcete zakázat naši těžbu. To tak nemůže být, ne? Jde tady o naše pracovní místa. Bude konflikt mezi vámi a námi,“ řekl ČT jeden z pracovníků Krzysztof.

Na úterý Poláci svolávají blokádu hraničního přechodu v Hrádku nad Nisou. Organizace Ruce pryč od Turówa hodlá demonstrovat od 14:15 minimálně do osmnácté hodiny.

Soudní dvůr Polsku nařídil zastavit těžbu v pátek, a to až do vynesení konečného rozsudku v soudním sporu. Argumentoval mimo jiné tím, že těžba by mohla mít negativní dopad na hladinu pozemních vod na českém území a šlo by o vážnou újmu na životním prostředí i lidském zdraví.

Varování Evropské komise

Varšava se soudním opatřením ostře nesouhlasí. Premiér Mateusz Morawiecki označil rozhodnutí za nespravedlivé, další politici útočili přímo na soudní instituci: „Němci otevírají nové hnědouhelné doly, ale Polsko je má ze dne na den zavřít, protože Soudní dvůr EU tak přikazuje. Teď už možná rozumíte, o co jde v soudnictví. Jde jednoduše o to, připravit Polsko o právo rozhodovat, co se v Polsku děje,“ reagoval například viceministr spravedlnosti Sebastian Kaleta.

Polská státní skupina PGE, která provozuje důl i přilehlou elektrárnu, konstatovala, že rozhodnutí soudu umetá cestu k divoké transformaci energetiky. Elektrárna u dolu Turów je zodpovědná za osm procent polského energetického mixu. Zastavení provozu by pro Polsko tedy znamenalo značný problém.

6 minut
Polsku se může vyplatit pokuty platit, míní zpravodaj ČT Mathé
Zdroj: ČT24

Zpravodaj ČT v Polsku Lukáš Mathé po rozhodnutí soudu upozornil, že Polsku by se kvůli komplikacím mohlo vyplatit placení pokut, pokud důl zůstane v provozu.

Evropská komise Varšavu vyzvala, aby se pátečnímu soudnímu rozhodnutí podřídila. Pokud polské úřady nebudou opatření respektovat, může soud na žádost Komise vyměřit zemi vysoké pokuty. „Komise bude monitorovat dodržování opatření, které bylo vydáno,“ konstatoval výkonný orgán Evropské unie.

Nedostali jsme záruky, hájí český postup Brabec

„My jsme s Poláky velmi dlouho jednali s cílem domluvit se bez soudního řešení, to znamená mít z polské strany jasné záruky, že bude technicky i jinak a i finančně minimalizovat nebo kompenzovat negativní dopady těžby pro české občany. A žádné písemné, jasné záruky jsme nedostali,“ řekl k věci pro ČT24 ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Rozhodnutí evropského soudu v pátek vítali také regionální politici či místní občanská sdružení. Zdůrazňovali ale, že opatření přišlo „pět minut po dvanácté“, jelikož řada lidí už nyní žije v permanentním strachu o pitnou vodu, jak upozornil kupříkladu Milan Starec ze Sousedského spolku Uhelná.

Polské ministerstvo klimatu loni v březnu přes námitky sousedů o šest let prodloužilo společnosti koncesi na těžbu, která by jinak v dubnu skončila. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů. Lidé z příhraničí v Libereckém kraji se podobně jako obyvatelé Saska obávají vedle ztráty pitné vody také zvýšeného hluku a prašnosti. Polsko jejich námitky trvale odmítá.

  • Důl Turów představuje jedno z největších hnědouhelných ložisek v Polsku. Rozkládá se mezi polskou Bogatyní, německou Žitavou a Hrádkem nad Nisou. Zásobuje hlavně sousední elektrárnu ve vlastnictví skupiny PGE.
  • Z českých obcí má k dolu nejblíže Hrádek nad Nisou a dále Uhelná, Václavice nebo Oldřichov na Hranicích. Právě ty by nejvíce zasáhlo další rozšíření těžby.
  • Dobývání uhlí se v žitavské pánvi objevuje už v 18. století. Na začátku 20. století pak začala pravidelná těžba v průmyslovém měřítku na území dnešního Turówa. Důl se v současnosti rozkládá asi na 45 kilometrech čtverečních, energetici ho plánují rozšířit a prohloubit až 330 metrů pod okolní terén.
  • V dole zůstává odhadem 286 milionů tun uhlí, které by při současném tempu těžby stačilo na dalších třicet let. Skupina PGE plánuje těžit do roku 2044. Lidé ze sousedství si ale stěžují na nedostatek informací, bojí se hluku, prachu a hlavně toho, že přijdou o vodu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šéfka sněmovny Pekarová Adamová nebude obhajovat poslanecký mandát

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nebude v letošních sněmovních volbách obhajovat poslanecký mandát. Své rozhodnutí zdůvodnila zdravotními problémy. Svou funkci šéfky TOP 09 dala v úterý k dispozici. Předsednictvo ji jednomyslně podpořilo, aby zůstala do listopadového sněmu. V čele dolní komory Pekarová Adamová zůstává.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Loni Češi vrátili skoro polovinu prodaných baterií. Naopak si nechávají staré mobily

Češi stále více odevzdávají použité baterie. Úroveň sběru se podle největší sítě za poslední dekádu zvedla téměř o pětinu. Loni lidé vrátili skoro polovinu prodaných baterií – nejčastěji tužkových. Naopak doma si poměrně často nechávají staré mobily a notebooky. Podle statistiků má starý mobilní telefon doma téměř polovina Čechů. U notebooků je to patnáct procent. „Ta baterie je lithium-iontová a časem může začít pracovat a může způsobit i požár. Pořád dost baterií končí ve směsném odpadu, což je pak problém na skládkách, ve spalovnách,“ uvedla specialistka sběrné sítě Ecobat Michaela Helclová.
před 2 hhodinami

Blanár se omluvil Černochové. Spletl si ji prý s Pekarovou Adamovou

Jako příklad zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska jmenoval šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár vyjádření české ministryně obrany Jany Černochové (ODS) k zákonu o slovenské televizi. Bylo podle něj za čárou, řekl v Praze. Černochová v reakci Blanára požádala, ať sdělí, kde výrok pronesla, nebo ať se omluví. Slovenský ministr později podle serveru deníku Blesk svůj výrok korigoval a Černochové se omluvil.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Lipavský je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) hovořil v Praze se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem (Smer). Lipavský po setkání uvedl, že je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu, když není známé potenciální mírové uspořádání či garance jednotlivých aktérů. Blanár uvedl, že v brzké době bude uzavřena dohoda o poskytování vzájemné rychlé zdravotní příhraniční pomoci, Slovensko už má podobnou s Rakouskem.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Stát spouští dotační program pro lidi zasažené povodněmi

Lidé z domů zaplavených během zářijových povodní mohou od úterního poledne žádat o podporu na obnovu svých zničených obydlí. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) totiž spouští příjem žádostí o dotace z programu Živel 3, v jehož rámci lze získat až tři miliony korun na obnovu bydlení. Na program je vyčleněno celkem 3,5 miliardy korun. Z ostatních programů Živel mohou finance na obnovu po povodních čerpat především samosprávy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Bývalý protikorupční policista od soudu odešel s půlmilionovým trestem

Za podvod potrestal soud bývalého protikorupčního policistu Jindřicha Láta peněžitým trestem. Vinu i půlmilionový trest mu na konci loňského roku pravomocně potvrdil Krajský soud v Praze. Bývalý elitní policista sliboval podnikateli za úplatu ochranu před zákonem. Vyplývá to z rozsudků, které má ČT k dispozici. Soud potrestal také tři muže, kteří expolicistu podpláceli.
před 6 hhodinami

Policie stíhá devět lidí kvůli privatizaci domu v Nováčkově ulici v Brně

Policie zahájila trestní stíhání devíti lidí a jedné právnické osoby v souvislosti s plány na privatizaci bytového domu v Nováčkově ulici v městské části Brno-sever. „Obvinění nebyli zadrženi, trestní stíhání je vedeno nevazebně,“ uvedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které kauzu dozoruje. Jména stíhaných nezveřejnilo. Brněnský zastupitel a starosta městské části Žabovřesky Filip Leder (KDU-ČSL) nicméně potvrdil, že je jedním ze stíhaných.
před 9 hhodinami
Načítání...