Důl Turów dostal novou koncesi, polská vláda ji prodloužila o šest let

Polské ministerstvo klimatu o šest let prodloužilo koncesi státní elektrárenské společnosti PGE na těžbu hnědého uhlí v dole Turów nedaleko českých hranic. Informují o tom polská média. Platnost dosavadního povolení končí v dubnu letošního roku. Obce na české i německé straně upozorňují, že těžařská činnost ohrožuje zdroje vody v okolí.

Důl Turów
Zdroj: ČTK Autor: Jiří Částka

Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam plánuje těžit až do roku 2044.

Důl by se měl podle dřívějších informací rozšířit až na třicet kilometrů čtverečních a o 14,6 hektaru podél silnice z Žitavy do Bogatyně. Poláci tam podle dosavadních zpráv plánují těžit do hloubky až 330 metrů pod úrovní okolního terénu.

Internetový portál forsal.pl nyní uvádí, že podle prodloužené koncese se bude moci uhlí těžit na území o polovinu menším, než umožňovalo povolení z roku 1994, které nyní vypršelo.

„PGE zároveň podniká kroky k tomu, aby získala koncesi umožňující zajistit si dodávky uhlí k výrobě elektrické energie v elektrárně Turów na dalších 25 let, tedy do vyčerpání ložiska a ukončení provozu turowské elektrárny,“ uvedla však také PGE.

Česká strana s těžbou nesouhlasí

Polsko vyrábí většinu elektrické energie z hnědého uhlí a jako jediný člen Evropské unie se nezavázalo, že do roku 2050 dosáhne uhlíkové neutrality s tím, že potřebuje více času na výměnu uhelných elektráren za jiný způsob výroby elektrické energie.

V dolu Turów se ročně těží od 7,5 milionu tun do deseti milionu tun uhlí. V Česku jsou nejblíž obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Obce i Liberecký kraj se rozšíření těžby dosud bránily, obávají se hlavně ztráty vody, ale také hluku a prachu.