„Voda je víc než uhlí.“ Aktivisté protestují na Dole Turów

Aktivistky a aktivisté polské pobočky mezinárodní organizace na ochranu přírody Greenpeace vyvěsili na obřím rypadle v uhelném Dole Turów poblíž českých hranic transparenty proti rozšíření těžby. Oznámila to sama organizace. Česko minulý měsíc podalo k Soudnímu dvoru Evropské unie žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v tomto hnědouhelném dole. Na ten si stěžují i radnice v sousedním Německu.

„Naši aktivisté a aktivistky jsou odhodláni setrvat na místě co nejdéle,“ řekla Joanna Flisowská z polské pobočky Greenpeace. Na rypadle je podle ní 18 žen a mužů, přičemž nikdo z nich není českým občanem.

Na místo se dostavila policie a stráž dolu, ale zatím podle Flisowské není jasné, zda dojde k vyjednávání či zásahu. Vzhledem k tomu, že aktivisté a aktivistky jsou čtyři desítky metrů nad zemí, nepovažuje mluvčí policejní zásah za příliš pravděpodobný.

Rozšiřování dolu je podle aktivistů ignorací klimatické krize

Podle komuniké aktivisté a aktivistky vyvěsili na rypadle, které slouží k rozšiřování dolu, transparent s heslem „Kryzys klimatyczny? No i ch*j!“ („Klimatická krize? Na..at!“) s logy státní společnosti PGE, které důl a blízká elektrárna patří, a také příslušného ministerstva. Upozorňují tím, že společnost a ministerstvo „důsledně ignorujují prohlubující se klimatickou krizi a nezbytnost zřeknout se uhlí do roku 2030“.

Česká pobočka Greenpeace v tiskové zprávě zdůraznila, že aktivisté a aktivistky „blokují rypadlo v Dole Turów, který krade lidem vodu“. Kvůli těžbě na tomto dole zmizelo a stále mizí z českého území obrovské množství vody.

PGE zde usiluje o proudloužení těžby až do roku 2044, přestože s tímto záměrem nesouhlasí místní obyvatelé Hrádecka a Frýdlantska, zástupci Libereckého kraje ani česká vláda. Na akci proto nechybí i transparent v češtině, na kterém stojí „Voda je víc než uhlí“. Zatím PGE získala povolení k těžbě do roku 2026.

Aktivisté protestují na dole Turów
Zdroj: Greenpeace / Max Zielinski/ČTK/PR

„Není možné, aby PGE a polský stát ignorovaly práva evropských občanů i ochranu životního prostředí. Uhlí ani peníze nenahradí vodu ve studnách místních lidí či v krajině, která je obklopuje,“ uvedla Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace.

„PGE je největší ničitel klimatu v Polsku, ale přesto odmítá přijmout jakoukoli zodpovědnost, a dokonce blokuje možnosti místních lidí na spravedlivou transformaci od uhlí k čistější ekonomice,“ uvedla podle komuniké Joanna Flisowská, vedoucí energetické a klimatické kampaně v Greenpeace Polsko.

PGE je podle Greenpeace největším producentem skleníkových plynů v Polsku a třetím největším v EU. Firma podle ekologické organizace plánuje, že se svého uhelného byznysu zbaví a veškerou zátěž a náklady za transformaci uhelných regionů přenese na polské daňové poplatníky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 31 mminutami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
před 51 mminutami

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
09:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 2 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 6 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 15 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 17 hhodinami
Načítání...