Dny NATO. Mošnovskému letišti znovu vládne ocel a hlučné motory

Na letišti v Mošnově probíhá každoroční svátek příznivců vojenské techniky. Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě a letos se jich zúčastní vojenská, bezpečnostní a záchranářská technika z 21 zemí, tedy rekordního množství. Podle organizátorů čeká návštěvníky zřejmě nejatraktivnější program v historii. V sobotu program Dnů NATO navštívilo na 45 tisíc lidí.

Lidé mají možnost vidět například americké bombardéry B-1B Lancer a B-52 Stratofortress, konvertoplán CV-22B Osprey, letoun KC-135 Stratotanker pro doplňování paliva za letu, speciální ženskou jednotku jordánské armády v akci a řadu dalších dynamických ukázek. Celkem bude k vidění přes 250 kusů techniky. 

Oproti loňsku, kdy v sobotu přišlo 155 tisíc lidí, byla návštěvnost výrazně nižší, důvodem bylo špatné počasí. Větší návštěvnost se tak dá očekávat v neděli, kdy má být hezky. Novinářům to řekl předseda sdružení Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík. „Jsem překvapen tím, že navzdory té nepřízni počasí tady bylo kolem 45 000 lidí, což považujeme určitě za úspěch,“ řekl Pavlačík. 

V okolí letiště se během dopoledních hodin tvořily kolony, díky menšímu počtu návštěvníků ale nebyly tak velké. Lidé podle něj z akce neodcházeli, ani když začalo pršet. „Ještě více jsme rádi za to, že jsme nemuseli nijak měnit program, což bylo dáno tím, že navzdory dešti jsme neměli nízkou oblačnost,“ řekl.

Na Dny NATO přijel i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Svou přítomnost zdůvodnil tím, že jde o největší bezpečnostní přehlídku v Evropě a otázka bezpečnosti je mimořádně aktuální. Premiér řekl, že je velice rád, že ve státním rozpočtu, který bude příští týden schvalovat vláda, je na obranu vyčleněno více než 52 miliard korun. Letos to bylo asi o čtyři miliardy méně. 

„Čili pokračujeme v tom slibu, který jsme dali, zvyšujeme výdaje na obranu, nejenom na obranu, ale taky posilujeme rozpočty policie, bezpečnostních služeb. Dnešní svět bohužel není bezpečné místo, Česká republika s tím musí počítat a musí se na to připravit,“ řekl Sobotka. Připomněl, že Česko je podle průzkumu šestou nejbezpečnější zemí na světě.

 „Občané volají po tom, aby bylo bezpečno, kladou různé otázky, do jaké míry je Česká republika připravena. O to je důležitější, aby lidé viděli techniku v praxi, aby viděli, jak naši vojáci s technikou zacházejí, jak ji používají,“ řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Česká armáda má podle něj na akci zhruba 1000 vojáků, 20 kusů letecké a 300 kusů pozemní techniky.

První zástupce náčelníka generálního štábu české armády Jiří Baloun řekl, že pro prezentaci armády jsou Dny NATO velice důležité. „Za prvé armáda se tady může prezentovat sama o sobě se svými lidmi a technikou, za druhé se tady může prezentovat s dalšími složkami bezpečnostních sborů, policií, hasiči, městskou policií, záchranáři a tak dále,“ řekl Baloun. Akce podle něj velice sbližuje lidi ze zúčastněných států. „Potkávají se tady piloti, lidi z pozemního vojska, ze štábů,“ uvedl. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
před 9 hhodinami

Soud poslal zápasníka Vémolu a další dva obviněné do vazby

Zápasník Karel „Karlos“ Vémola, který čelí obvinění z organizované drogové trestné činnosti, půjde do vazby. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 7. Do vazby poslal i další dva obviněné, sdělili mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová a pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Obviněným hrozí až osmnáct let vězení.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
před 16 hhodinami

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Víkend v Česku má být slunečný s teplotami kolem bodu mrazu

Nadcházející víkend v Česku má být většinou slunečný, s výjimkou jihozápadních Čech a Slezska. Teploty se mají udržet kolem bodu mrazu nebo lehce nad ním. Srážky meteorologové nečekají, sněžit může do neděle jen slabě na severu a severovýchodě země. Vyplývá to z informací na webu a facebooku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od příštího týdne se má výrazně ochladit, častější bude na začátku nového roku nejspíš také sněžení.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Věčné chemikálie vymizí z obalů i oblečení. Důvodem jsou zdravotní rizika

Potravinové obaly, nepromokavé oblečení a nebo impregnační spreje. Všech těchto výrobků se bude brzy týkat zákaz takzvaných „věčných chemikálií“. Ten začne platit příští rok a zavádí harmonogram, kdy by první výrobky s těmito chemikáliemi měly mizet z trhu. Důvodem zákazu jsou zdravotní rizika, která tato skupina chemikálií přináší.
před 21 hhodinami

Žalobce navrhl vazbu v kauze zápasníka Vémoly

V kauze spojené se zápasníkem Karlem „Karlosem“ Vémolou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. V případu čelí tři lidé obvinění ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. Hrozí jim deset až 18 let vězení.
24. 12. 2025Aktualizováno24. 12. 2025
Načítání...