Debata o vládní uprchlické strategii ve sněmovně skončila po hodině, pokračovat bude ve středu

4 minuty
Události: Sněmovna se nedostala k jednání o zrušení EET
Zdroj: ČT24

Předlohu o úplném zrušení elektronické evidence tržeb (EET) měla sněmovna začít projednávat v úterý odpoledne jako první bod pokračování řádné schůze, nakonec se k ní ale vůbec nedostala, protože jen schválení programu schůze trvalo přibližně tři hodiny. Následně bylo jednání do 18 hodin přerušeno. Po pauze začali zákonodárci debatovat o vládní strategii ke zvládání uprchlické krize vyvolané válkou na Ukrajině. Rozprava skončila přibližně po hodině, pokračovat bude ve středu ráno.

Po 18. hodině se jednání příliš neposunulo vpřed – slovo si vzal předseda SPD Tomio Okamura, který začal obšírně kritizovat vládu za její přístup k uprchlické krizi. Mimo jiné chtěl vědět, jak to bude s umísťováním ukrajinských dětí do škol či jak se bude řešit nedostatek pediatrů. Odpovědí na své otázky se ale zatím nedočkal, schůze byla těsně po 19. hodině přerušena poté, co ministři kvůli urážkám šéfa SPD odešli z jednání.

„Všichni jsme byli svědky toho, že se na jednání pléna nejen obstruuje, ale také nadává a vyvolává nenávist,“ komentoval před novináři dění v sálu ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ministři podle něho chtěli mluvit o zvládání přílivu běženců, ale nedostali se ke slovu a museli poslouchat urážky. „Ty projevy xenofobie a nenávisti vůči lidem, kteří sem prchají před válkou, byly tak ohromné, že jsme na to museli adekvátním způsobem reagovat,“ dodal.

Vleklá debata o programu

Už debata o změnách programu schůze sněmovny zabrala odpoledne poslancům přes 2,5 hodiny. Úpravy prosazovali zejména zákonodárci z opozičních hnutí ANO a SPD. Předseda koaličního klubu ODS Marek Benda (ODS) pak opozici vinil z „čisté obstrukce“. Koalice chtěla projednat v úvodním kole sporný vládní návrh, který ruší zákon o elektronické evidenci tržeb, ale dolní komora už se k němu v úterý zřejmě nedostane.

O návrhu na dobrovolné užívání EET před úterní schůzí sněmovny jednal ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se šéfkou opozičního klubu ANO Alenou Schillerovou. Podle Bendy bude EET zrušená, spolu s předsedou klubu lidovců Markem Výborným nevyloučil ale debaty při dalším jednání sněmovny. „Prostor k debatám je ve druhém čtení návrhu,“ poznamenal Výborný.

Schillerová na tiskové konferenci před schůzí sněmovny řekla, že aktuální jednání se Stanjurou nemá hmatatelný závěr. Podle ní dobrovolné vedení EET požadují i někteří podnikatelé. Z vyjádření ministra podle ní vyplývá, že si věc promyslí, nemá ale konkrétní termín, do kdy by se Stanjura mohl vyjádřit.

Elektronickou evidenci tržeb zavedla vláda Bohuslava Sobotky v předminulém volebním období s cílem omezit daňové úniky a narovnat tím podnikatelské prostředí. Za koronavirové epidemie se evidence stala de facto dobrovolnou, a to až do konce letošního roku.

O EET se mělo jednat minulý týden

Kabinet Petra Fialy (ODS) má zrušení EET v programu. Poukazuje na podle něho zbytečnou byrokratickou zátěž podnikatelů i na provozní náklady státu, když se EET navíc týká jen hotovostních plateb.

Návrh na zrušení EET chtěla koalice projednat v prvním čtení spolu s dalšími kontroverzními předlohami na mimořádné schůzi minulý týden. Opoziční obstrukce ale plánu zabránily. Hnutí ANO i SPD se přiklánějí k zachování dobrovolnosti evidence.

Už loňské přerušení evidence v souvislosti s koronavirovou krizí znamenalo podle dřívějších vyjádření daňových odborníků fakticky její konec. Projekt považovali především za politickou záležitost. Finanční správa má i bez EET dostatek informací o činnosti podnikatelů, například přes kontrolní hlášení k dani z přidané hodnoty, uvedli.

Opozice kritizuje strategii k uprchlické krizi

K materiálu týkajícímu se migrace z Ukrajiny se kriticky staví zejména poslanci opozičního hnutí ANO. Na rozdíl od vládních představitelů tvrdí, že se ve skutečnosti o strategii nejedná, když není dokument dostatečně podrobný a neobsahuje třeba ani termíny pro plnění nastíněných úkolů. Projednávání vládní strategie ve sněmovně bylo už dříve napevno zařazené na 18. hodinu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Cena garáží roste. V Praze stojí tolik co byt v malém městě

Zájem o garáže a parkovací stání posledních pět let roste. S poptávkou stoupá i cena. Někde se za tu dobu zvedla až o půlku. Garáž v Praze stojí podobně jako byt v menším městě. Meziroční zdražení se pohybuje kolem šesti procent. Prostor pro odstavení auta je i podle developerů jedním z hlavních faktorů při výběru bydlení.
před 40 mminutami

Historii, výcvik i nasazení policejních psů přiblížila Zóna ČT24

Psi slouží v Česku u všech krajských policejních ředitelství, u cizinecké policie i v ochranné službě. Příslušníky bezpečnostních sborů doprovázejí v tuzemsku už více než 110 let. Až dvě třetiny služebních psů přicházejí na svět v Prackovicích nad Labem, kde je jediná česká chovatelská policejní stanice. Výcviková střediska tu jsou tři. Pořad Zóna ČT24 přiblížil cestu čtyřnohých policejních pomocníků napříč republikou.
před 8 hhodinami

Zálohování PET lahví se zřejmě v tomto volebním období nezavede

Kabinet už do voleb pravděpodobně nestihne prosadit zálohování PET lahví, přestože ho stále vydává za důležité. České televizi to řekli předsedové dvou nejsilnějších koaličních klubů a připouští to i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vládnímu táboru v poslední době chyběly hlasy k projednání priorit. Jejich seznam tak řídne.
před 8 hhodinami

Za posledními chvilkami štěstí. Zájem o Sanitku splněných snů roste

Cítit radost, vděčnost a lásku v posledních chvílích lidem s nevyléčitelným smrtelným onemocněním už dva roky pomáhá Sanitka splněných snů. Dosud naplnila přání stovce pacientů a zájem dál roste. Jednatřicetiletému Ondřeji Míčkovi s nádorem na mozku například umožnila společně se synem navštívit vytoužené muzeum.
před 9 hhodinami

Vláda by mohla zvýšit plat policistům, hasičům i vojákům

Vláda by mohla ještě před volbami výrazně přidat policistům, hasičům a vojákům. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhuje s platností od 1. července zvýšit platy policistů a hasičů v průměru o čtyři tisíce korun. Všichni policisté a hasiči by dostali 3200 korun v příplatcích a osm set korun by se týkalo odměn. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) hodlá ke stejnému datu zvýšit výdělky vojáků.
před 10 hhodinami

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 15 hhodinami

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 17 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 19 hhodinami
Načítání...