Odbory vyzývají vládu, aby nerušila EET. Podnikání podle nich dělá férovější

3 minuty
Odbory vyzývají vládu, aby stáhla návrh na zrušení elektronické evidence tržeb
Zdroj: ČT24

Odbory vyzývají vládu, aby stáhla návrh na zrušení elektronické evidence tržeb. Kritikou se tak připojily k části opozice, která před lety EET zaváděla. Podle zastánců evidence narovnává podnikatelské prostředí. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ale tvrdí, že její přínos takový není.

Stanjura tvrdí, že zrušením EET vláda zbaví podnikatele zátěže. Evidence se totiž podle něj týká už jen menší části transakcí. „Výrazně rostou bezhotovostní platby. Ještě v roce 2017 to bylo dvacet procent, letos je to už šedesát a do tří let to má být osmdesát procent a EET eviduje jen hotovostní platby,“ vysvětluje ministr. 

Předseda ANO a bývalý premiér, který EET zaváděl, nesouhlasí: „Slouží jako evidence a jako statistika, tak nechápu, proč tolik práce chtějí takhle zahodit úplně zbytečně.“

Proti jsou i odbory

Většina dalších ministerstev nebo úřadů, které se k normě v připomínkovém řízení vyjadřovaly, žádné připomínky nemá, nebo jen upřesňuje detaily novely. Zásadně proti zrušení elektronické evidence jsou ale odbory.

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) by se EET v žádném případě neměla rušit. „Je to o podnikatelském prostředí a férovosti,“ říká. „Pro ty, kteří inklinují k nepoctivosti, to může znamenat ulehčení podmínek.“ 

Dobrovolné EET

V další z připomínek pak Hospodářská komora apeluje na pokračování dobrovolné EET. V dokumentu mimo jiné totiž uvádí, že i teď – během přerušení – eviduje zhruba sto tisíc subjektů.

„Musíme si uvědomit, že dobrovolný provoz systému by vyžadoval, že stát bude muset platit vysoké poplatky za informační systémy i za údržbu, takže by se to nevyplatilo,“ oponuje ale pirátský předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek.

Normu má vláda projednat na svém jednání za týden, samotná evidence by pak podle ní měla skončit k poslednímu prosinci letošního roku. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 4 hhodinami

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
před 12 hhodinami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
včera v 10:25

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
včera v 05:30

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
3. 4. 2025Aktualizováno3. 4. 2025
Načítání...