ČSSD by preferovala pokračování stávající koalice, ovšem bez Babiše

Nahrávám video

Vedení sociální demokracie trvá na tom, aby vicepremiér Andrej Babiš (ANO) nebyl členem příští vlády, pokud vznikne na základě nynější koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Právě pokračování stávající koalice přitom dávají sociální demokraté přednost. Shodlo se na tom úzké vedení ČSSD na večerním jednání v Lidovém domě.

Premiér Sobotka bude tento postoj ve čtvrtek tlumočit prezidentovi Miloši Zemanovi. Sám Sobotka uvedl, že je připraven na kompromis a z ČSSD zní, že na své funkci nelpí.

„Jsem připraven jednat a hledat kompromis, pokud to přinese řešení,“ uvedl Sobotka na tiskové konferenci s tím, že ustoupit musejí všichni.

Postoj ANO, které trvá na setrvání Babiše ve vládě, považuje Sobotka za krátkozraký. „Popírá a ignoruje vývoj několika posledních dní. Problém ministra financí byl, proč jsme se rozhodl pro toto radikální řešení - demisi vlády,“ dodal předseda ČSSD.

Sobotka svolal na příští týden ve středu koaliční jednání, kde by si měli zástupci sociálních demokratů, lidovců i ANO vyjasnit případné další pokračování koalice.

„Na rozdíl od hnutí ANO, které říká, my trváme na svém - Andrej Babiš musí být ve vládě, já říkám, sociální demokracie takovéto katagorické požadavky ve vztahu ke svému zastoupení ve vládě nemá,“ dodal Sobotka. 

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) po schůzce na Hradě uvedl, že ze slov prezidenta Miloše Zemana pochopil, že ve čtvrtek demisi vlády přijme. Řekl také, že by určitě neakceptoval, kdyby se na něj prezident obrátil s návrhem, aby byl v čele vlády. Přísluší to podle něj sociální demokracii.

„Pan premiér svolal koaliční radu na 10. května, takže v rámci koalice budeme vyjednávat, jestli se domluvíme na nové formě té kvazi nové vlády,“ řekl Babiš. ANO se do té doby už nepotřebuje scházet k poradám, ve věci má jasno, dodal.

Šéf ANO zopakoval, že podání demise, kterou premiér Bohuslav Sobotka všechny překvapil, nerozumí, vláda je podle něj úspěšná. Nepovažuje za vhodné ani rekonstruovat vládu půl roku před řádným termínem voleb. S vypsáním předčasných voleb nesouhlasí a podle něj tento názor sdílí i Zeman.

Ani vicepremiér a předseda vládních lidovců Pavel Bělobrádek nepokládá za rozumné, aby se kvůli vládní krizi konaly předčasné sněmovní volby. O těch mluví jako o nejlepším řešení opoziční strany ODS a TOP 09. Lidovecký ministr Marian Jurečka ve středu mluvil o variantě vlády bez premiéra Sobotky i Andreje Babiše. Také Pavel Bělobrádek se ve čtvrtek na pražském Hradě sejde s prezidentem Zemanem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Severní polokouli čeká zatmění Slunce, v Česku budou pozorovací podmínky skvělé

Severní polokouli čeká zatmění Slunce. Úplné zatmění bude ve středu večer viditelné z části Španělska, Portugalska, Islandu, Grónska a Ruska. Na dalších místech polokoule, včetně velké části Evropy, severu Spojených států, Kanady či severozápadní Afriky, bude možné pozorovat částečné zatmění. Výrazné částečné zatmění bude vidět i v Česku, kde budou pro pozorování skvělé podmínky. Platí i to pro roje Perseid.
11:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Miliardový investiční podvod míří před soud, státní zástupce obžaloval tři lidi

Státní zástupce obžaloval tři lidi z podvodu, porušení pravidel hospodářské soutěže a neoprávněného podnikání v souvislosti s údajným investičním podvodem prostřednictvím společnosti Cryfin. V tiskové zprávě zaslané České televizi to ve středu uvedl žalobce Tomáš Černý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Obvinění podle vyšetřovatelů způsobili 584 investorům škodu 1,1 miliardy korun. Obviněným hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi.
11:22Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Justice porušila práva Jiřikovského z bitcoinové kauzy, rozhodl Ústavní soud

Krajský soud v Brně při prodlužování vazby porušil práva Tomáše Jiřikovského z bitcoinové kauzy, konstatoval Ústavní soud (ÚS). Krajský soud chyboval, když obhajobě neumožnil reakci na vyjádření žalobců. Jeho usnesení proto ústavní soudci zrušili, předešlé vazební rozhodnutí Městského soudu v Brně ale zůstalo v platnosti. Na svobodu se tak Jiřikovský zatím nedostane.
10:39Aktualizovánopřed 2 hhodinami

USA obvinily čtyři členy mexického kartelu z pokusu o nákup zbraní a nábojů v Česku

Americké úřady v úterý obvinily čtyři členy mexického Kartelu Jalisco nová generace (CJNG) z pokusu o nákup zbraní a střeliva v Česku. Hrozí jim doživotí, uvedli podle agentury AFP představitelé amerického ministerstva spravedlnosti. Čtveřice mužů byla v Česku zadržena 11. června, přičemž dva už byli vydáni do USA a u dalších dvou se o vydání jedná. Potvrdil to ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO).
02:47Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Motýli se kvůli změně klimatu i intenzivnímu zemědělství přesouvají

Na lidmi způsobené klimatické změny reagují i motýli, v přírodě se přesouvají do jiných lokalit. Vadí jim vysoké teploty, sucho nebo třeba časný nástup oteplování po zimě. Vyplývá to z mezinárodní studie, na níž se podíleli i čeští experti. Analyzovali 1758 druhů motýlů ve 105 zemích. Zjistili, že osmdesát procent přesunů motýlů souvisí právě s klimatickými změnami.
před 6 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů probrali nízké hladiny toků

Jeden z nejnižších přítoků v historii a hladina přibližně patnáct metrů pod maximem – taková je současná situace na Orlické přehradě. Pokud bude voda klesat dál, bude muset povodí vypouštění z Orlíka zastavit. Hlavní příčinou jsou nízké srážky v posledních měsících, vysvětlil hydrolog a radní pro životní prostředí Prahy 4 Tomáš Hrdinka (ANO). Pro nasycení povodí by dle něj byly potřeba regionální deště s mírnou intenzitou po několik dnů. Na kritickou hranici vodojemů se dostala třeba obec Sebranice. I kvůli nedostatku sněhu, připojila starostka Eva Škrabalová (za KDU-ČSL). Viceprezident Evropské federace obnovitelných zdrojů energie Martin Bursík (LES) upozornil, že o situaci se vědělo, ale nepředcházelo se jí. Debatou v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
před 7 hhodinami

Bývalý duchovní Juriga skončil ve vazbě. Policie ho viní ze znásilnění i vydírání, píší Seznam Zprávy

Policie minulý týden zahájila trestní stíhání bývalého duchovního a hodnostáře arcibiskupství Antonína Jurigy. Viní ho ze zločinu znásilnění, týrání, vydírání a nebezpečného vyhrožování, napsaly Seznam Zprávy. Soud muže poslal do vazby. Juriga proti rozhodnutí podal stížnost, uvedl server.
před 7 hhodinami

VideoJesse Owens, který ponížil Hitlera, před 90 lety závodil také v Praze

V roce 1936 americký atlet černé barvy pleti Jesse Owens získal na olympijských hrách v Berlíně, které byly pořádány německými nacisty, čtyři zlaté medaile. Owensova vítězství byla v ostrém kontrastu s tehdejší nacistickou propagandou, podle které měl být jen „méněcenným černochem“. Ponížil tak Adolfa Hitlera. Jen dva dny po úspěchu na olympiádě závodil Owens na pražské Letné. „Slavia tady hrála fotbal a tím, že přivedli takového šampiona, tak trochu doufali, že by tady mohl skočit velký výkon a možná světový rekord. Takže doskočiště o dva metry prodlužovali,“ připomněl sportovní publicista Luboš Brabec. Do Prahy tehdy Owens přiletěl pouhou hodinu a půl před startem závodu. Kvůli jeho únavě rekordy nakonec nepadly, i tak ale tuzemskou špičku porazil. Noviny opěvovaly jeho rychlost.
před 7 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.