ČRo: Informace o vyšetřování unikaly z telefonu Tuhého blízkých

Z telefonu, který dříve používali blízcí policejního prezidenta Tomáše Tuhého, unikaly prý informace o vyšetřování údajně zmanipulovaných IT zakázek. Sněmovní vyšetřovací komisi to podle Radiožurnálu ve čtvrtek řekl bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. Radiožurnálu to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Tuhý ale sdělil, že podle předsedy vyšetřovací komise Pavla Blažka Šlachta nic takového neřekl.

„Pan předseda se omluvil panu ministru vnitra i mně za údajný únik ze včerejšího jednání, zejména pak za medializované informace, jež měl údajně říci Robert Šlachta směrem ke mně a k mé rodině. Dále pan předseda konstatoval, že Robert Šlachta tyto zmíněné záležitosti před komisí neprezentoval,“ prohlásila hlava policejního sboru.

Podle Radiožurnálu vyplynuly ze Šlachtových slov spíš než důkazy jen indicie: Detektivové totiž jistili, že z telefonu, který dříve vlastnili Tuhého blízcí, patrně jeho bývalá žena, někdo zřejmě vynášel informace o vyšetřování IT zakázek. Šlo pouze o telefon, SIM karta prý byla jiná, než užívali jeho blízcí.

Šlachta ve čtvrtek před poslanci mluvil pět hodin, z jednání odcházel spokojený. „Řekl jsem všechno, co jsem měl na srdci, otázky komise byly nad mé očekávání,“ uvedl Šlachta, který u policie už nepracuje, protože nesouhlasí s plánovanou reformou.

Podle Radiožurnálu poslancům Šlachta slíbil, že jim jeho bývalý podřízený Jiří Komárek prozradí k případu více detailů. Někdejší šéf ostravské expozitury ÚOOZ má před komisí vypovídat příští měsíc. Již dříve řekl, že je policejní prezident podezřelý z „brutálního úniku informací“.

Šokuje mne, že se média, zčásti nevědomky a zčásti záměrně, nechala zatáhnout do tohoto házení špíny, jejímž jasným cílem je destabilizace vedení policie. Děje se tak za pomoci účelových konstrukcí od anonymníchzdrojů a za cenu účelového osočování mých nejbližších. To je lidsky naprosto odporné.
Tomáš Tuhý
policejní prezident