„Nařčení se nezakládá na pravdě, poškozuje důvěru celého policejního sboru, poškozuje mě jako policejního prezidenta a v neposlední řadě to zasahuje i do mého soukromého života,“ uvedl Tuhý v prohlášení pro média k důvodům, proč trestní oznámení podal. Kriminalistu viní z pomluvy a dalších trestných činů.
Už v pondělí se pak nechal policejní prezident slyšet, že jde o účelový nátlak, který se snaží „zvrátit manažerské rozhodnutí“ o sloučení ÚOOZ a protikorupční policie pod střechou nové protimafiánské centrály.

Tomáš Tuhý
„Nařčení vedoucího ostravské expozitury ÚOOZ jednoznačně odmítám. Zveřejněné ‚podezření‘ beru jako nebývalý účelový nátlak a pokus o dehonestaci mé osoby.“
Tomáš Tuhý
Šéf ostravského ÚOOZ mluvil o „brutálním úniku“
Komárek zároveň prohlásil: „Mám povědomí o tom, že pan policejní prezident je osobou podezřelou z brutálního úniku informací v rámci objasňování hospodářské trestné činnosti ve stamilionových částkách.“
Prověřování Tuhého údajné role dává Komárek (bez bližších informací) do souvislosti s kauzou Vidkun, loňskou razií ÚOOZ na Olomoucku, která cílila na klientelistickou síť policistů, politiků a podnikatelů a ve které šlo právě o úniky policejních informací.

Šéf ostravského ÚOOZ: Tuhý je podezřelý z brutálního úniku informací
Šéf ostravského ÚOOZ: Tuhý je podezřelý z brutálního úniku informací
Reportáž: Policejní roztržka graduje trestním oznámením
Nejasná úloha žalobců
V nejasné vazbě mezi policejním prezidentem a Vidkunem figurují i olomoučtí žalobci. Ti před týdnem v souvislosti s reorganizací vyslechli dvě osoby. Jejich jména nesdělili, ale předtím uvedli, že by jim situaci měli vysvětlit Tuhý a jeho náměstek Zdeněk Laube.
Prověřují, zda za reorganizací není tři roky starý plán na odstranění Šlachty – a podle státního zástupce Petra Šeredy výslechy souvisí i s podezřením na propojení policistů se zločinci, o kterém chce sněmovní výbor informovat Šlachta.
„Pan Komárek ve vyjádření mluvil o nějakých poznatcích z nějakých kauz a my jsme také potvrzovali, že důvod, proč jsme prováděli výslechy, jsou také poznatky z několika trestních kauz. Styčné plochy to mít může,“ uvedl Šereda.
Lidovci chtějí informace o policii. Ještě v červnu
Přestavba policejních útvarů má i své politické konotace a Sobotkovu trojkoalici přivedla do nejhlubší krize její existence, protože hnutí ANO se záměru policejního prezidia hlasitě vzpěčovalo. Spolu s lidovci chce kvůli situaci v policii už podruhé svolat Bezpečnostní radu státu.
Samotná křesťanská demokracie původně avizovala, že by se rada měla sejít do 24. července a probrat, jak se daří naplňovat výhrady žalobců vůči reorganizačnímu plánu (v platnost vstupuje 1. srpna). Nyní ovšem KDU-ČSL volá po zasedání ještě v tomto měsíci, přestože premiér Bohuslav Sobotka jednání plánované na 22. června odložil na 20. července.
„Domníváme se, že je nutné, aby informaci o postupu reorganizace dostala i vláda,“ prohlásil lidovecký předseda Pavel Bělobrádek. „A domníváme se, že je to nezbytná podmínka pro to, abychom mohli dál s důvěrou pokračovat i v této koalici.“