Chřipková epidemie brzy zasáhne všechny kraje

Praha - Česko se ocitlo na počátku plošné epidemie chřipky, postihla už všechny kraje. Hlavní hygienik Vladimír Valenta očekává během dvou týdnů další nárůst počtu nemocných. Podle jeho vyjádření pro Českou televizi jsou hlášeny tři desítky těžkých průběhů chřipky, přičemž čtyři pacienti na ni zemřeli. Nejhorší situaci hlásí v Jihomoravském a Zlínském kraji.

Hlavní hygienik Vladimír Valenta

„Česká republika je na začátku plošné epidemie chřipky, to znamená, prakticky všechny kraje se blíží epidemickému prahu nebo jej již překročily a chřipka je tady.“

V uplynulém týdnu stouply počty lidí s chřipkou o 94,9 procenta a s akutním dýchacím onemocněním o 23 procent, epidemie se „rozvíjí směrem k plošnému výskytu“, uvedla laboratoř na webu Státního zdravotního ústavu.

  • Největší nárůst případů chřipky podle národní laboratoře je v krajích Karlovarském, a to o 261 procent, Jihomoravském o 233 procent, a Jihočeském o 218 procent. Následují kraje Královéhradecký s nárůstem o 207 procent, Pardubický o 172 procent a Olomoucký o 133 procent. 
  • Praha vykazuje větší nárůst akutních infekcí dýchacích cest než chřipek. Vzhledem k enormnímu zvýšení počtu chřipek mezi třetím a čtvrtým týdnem je podle národní laboratoře možné, že hlavní město je už na vrcholu výskytu. Definitivně to ukáže až vývoj v tomto týdnu. 
  • Nemocnice v nejvíce zasažených oblastech vyhlašují zákaz návštěv. Na doporučení hygieniků je zakázaly nemocnice ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně, v nemocnicích v Kyjově, Břeclavi, Hodoníně nebo Vyškově. Od úterý návštěvy zakáže Fakultní nemocnice Brno nebo Úrazová nemocnice. Co se týče Zlínského kraje, návštěvy nejsou povoleny v případě nemocnic v Kroměříži, Uherském Hradišti a ve Zlíně. Návštěvy zakázaly také všechny nemocnice Pardubického kraje a ve Středočeském kraji jsou návštěvy zakázány do odvolání na všech odděleních nemocnic v Nymburce, Kolíně, Kutné Hoře a Benešově. Od úterý budou zakázány také v mladoboleslavské Klaudiánově nemocnici

Z průběhu zatím poslední chřipkové epidemie v Česku před dvěma lety Valenta odhaduje, že další nárůst počtu případů potrvá týden až dva. I když se v krajích, kde začaly školní prázdniny, může postup infekce u dětí zvolnit, v řadě krajů mnohem rychleji rostou počty nemocných mezi dospělými.

Očkování - jen u rizikových skupin

I tak je podle Valenty v tuto chvíli stále ještě možné se nechat proti chřipce naočkovat, i když to nepovažuje za úplně ideální: „Určitě bych to doporučil zejména oslabeným lidem, kteří trpí například nemocemi srdce a cév či dýchacího systému, protože očkování sice nemusí zabránit onemocnění chřipkou, ale může zmírnit její průběh.“

Během chřipkové epidemie obvykle onemocní kolem milionu lidí. Stovka z nich zemře na chřipku, dvě tisícovky pak na komplikace chronické nemoci, které způsobila chřipka. Epidemie obvykle přichází koncem ledna či na přelomu ledna a února a ani v tom se letošní sezona neliší od předchozích. 

V Česku epidemii stejně jako ve většině evropských zemí vyvolává chřipkový virus H3N2. Plošnou epidemii hlásí dvanáct evropských zemí, v řadě dalších ale jsou epidemie regionální a lokální.

U koho se příznaky chřipky objeví, měl by zůstat doma a nechodit do školy nebo zaměstnání. Podle ministerstva zdravotnictví by si také měl udržovat od ostatních odstup alespoň jeden metr, zabrání tak při kýchání přenosu viru.

Jarmila Rážová, zástupkyně hlavního hygienika ČR: "Pokud již cítím příznaky akutního onemocnění nebo chřipky, tak bych měl opravdu zůstat v posteli a léčit se. První čtyři dny člověk vylučuje viry, a je tím pádem infekční i vůči ostatním."

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
před 1 hhodinou

Kaligrafie, háčkování či výroba svíček. Zájem o ruční dovednosti stoupá

Od digitálního světa se někteří mladí lidé vracejí k ručním dovednostem. Například ke kaligrafii, háčkování nebo ručnímu šití. Zájem o takové kurzy podle oslovených organizátorů roste. Vyhledávají je hlavně mladí lidé, maminky s dětmi, ale i firmy – jako benefity pro své zaměstnance.
před 1 hhodinou

Únavový syndrom by se mohl dát rozpoznat z krve, ukazuje nový test

Vyčerpání i projevy podobné chřipce, tak vypadají možné příznaky chronického únavového syndromu. Podle odhadů v Česku žijí desítky tisíc lidí s tímto onemocněním. Chronický únavový syndrom se nejčastěji objeví v mladém a středním dospělém věku. Stanovení diagnózy je ale velmi obtížné a nemocní se často setkávají s nedůvěrou a nepochopením. I proto se vědci v zahraničí snaží vyvinout diagnostickou metodu, která by nemoc potvrdila třeba z odběru krve.
před 2 hhodinami

Ústavní soud čeká v příštím roce dvacítka nevyřešených případů

Ústavní soud (ÚS) vstupuje do roku 2026 s dvacítkou nevyřešených případů. Kauzy projednává celé plénum, které letos vydalo skoro padesát nálezů. Obstála třeba podoba úhradové vyhlášky či volební kandidátky, na kterých se objevují jména lidí z více stran, což kritici označovali za skryté koalice. Ústavní soudci naopak zasáhli do advokátních tarifů nebo třeba zrušili oddělené zápisy do škol pro ukrajinské děti.
před 3 hhodinami

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
před 13 hhodinami

Soud poslal zápasníka Vémolu a další dva obviněné do vazby

Zápasník Karel „Karlos“ Vémola, který čelí obvinění z organizované drogové trestné činnosti, půjde do vazby. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 7. Do vazby poslal i další dva obviněné, sdělili mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová a pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Obviněným hrozí až osmnáct let vězení.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
před 20 hhodinami
Načítání...