Chovanec: Zvýšená bezpečnostní opatření potrvají minimálně do 2. ledna

Nahrávám video
Události: Města v Česku zvyšují bezpečnostní opatření
Zdroj: ČT24

Česko v reakci na berlínský útok dál zpřísňuje bezpečnostní opatření na akcích s vysokou koncentrací lidí. Zátarasy mají bránit vjezdu aut u náměstí Svobody v Brně, začaly se stavět i v dolní části Václavského náměstí v Praze a na Staroměstském náměstí. Podobná opatření přijímají i další města. Podle ministra vnitra Milana Chovance potrvají zvýšená bezpečnostní opatření v Česku minimálně do 2. ledna. Po celé zemi jsou hlídky posílené o 500 policistů.

V Brně vjezd autům na náměstí během dne zablokovala policejní dodávka a hasičská cisterna. Provoz předčasně ukončila vánoční tramvaj, linky 4 a 9 ve středu a čtvrtek přes náměstí Svobody neprojedou od 9:00 do 22:00, v pátek až do 23:30. Linka 9 bude jezdit obousměrně ulicí Rooseveltovou, linka 4 Husovou.

Podle policejního mluvčího Bohumila Maláška policie na náměstí instalovala betonové zátarasy, totéž se týká i trhů na Moravském náměstí. Už dříve policisté v centru zvýšili dohled, přibyly i speciální hlídky se samopaly. Podle Maláška jde o reakci na teroristický útok v Berlíně.

Policie zatarasila vjezd na vánoční trhy z Rašínovy ulice na náměstí Svobody
Zdroj: Tomandl Jan/ČTK

Zátarasy ochrání Václavské a Staroměstské náměstí

Pražské služby pod dohledem policie začaly odpoledne instalovat zhruba půlmetrové zátarasy i v centru metropole. O opatřeních diskutovala pracovní skupina složená ze zástupců magistrátu, Prahy 1 a policie. Skupina rozhodla o instalaci zátarasů na konec Pařížské ulice, tak aby nebyl možný vjezd na Staroměstské náměstí, a u Václavského náměstí od ulic Jindřišská a Vodičkova. Praha posílila také bezpečnostní opatření v MHD.

Na Staroměstském náměstí hlídkují policisté v neprůstřelných vestách a s automatickými zbraněmi. Zaměřují se na podezřelé předměty, lidi nebo auta, která parkují, kde by neměla. Policie posílila hlídky i o jízdní policii, pomáhá také městská policie, popsal z místa zpravodaj ČT Antonín Šimůnek. Přijatá opatření by měla platit až do Silvestra. 

Bezpečnost posilují další velká města

Hlídkujících policistů přibylo i ve městech na Vysočině. Kolem Masarykova náměstí v Jihlavě, kde se konají vánoční trhy, byly instalovány těžké betonové květináče, které by měly zamezit možnému vjezdu nákladního auta. Zábrany se podle krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové objeví zřejmě i na dalších místech v kraji.

V Plzni zvýšili policisté a strážníci dohled nad trhy na centrálním náměstí a v obchodních centrech. „Během dneška by měly být v centru instalovány z příjezdových směrů k náměstí betonové bloky neboli zátarasy, jež by znemožnily vjezd vozidel na plochu náměstí,“ řekla mluvčí magistrátu Eva Barborková. Už se instalují ve směru z ulic Prešovská, Dřevěná a Františkánská.

Zábrany proti vjezdu se instalují i na vánočních trzích v Chebu. Chebské vánoční trhy na historickém náměstí jsou největšími v Karlovarském kraji a navíc jsou relativně dostupné i pro automobily. Oproti tomu trhy v Karlových Varech stojí mimo silnice. Kromě trhů se lidé v předvánočním období srocují hlavně u nákupních středisek, rušné jsou i lázeňské kolonády. Právě na tato místa se policie zaměří.

Vánoční trhy v Chebu
Zdroj: ČT24

Bezpečnostní opatření navýšila i policie v Moravskoslezském kraji. Posílené hlídky kontrolují místa s vysokým počtem lidí a zároveň vznikají bezpečnostní zátarasy, například v Ostravě před obchodním centrem Nová Karolína. Zábrany vyrostly i v Havířově na Karvinsku. V Uherském Brodě na Zlínsku se rozhodli vánoční trhy raději úplně zrušit. Informoval o tom Slovácký deník.

Policie se samopaly hlídkuje také v Pardubicích nebo Liberci. Opatření zvyšuje i jihočeská policie, a to nejen v Českých Budějovicích. Viditelně více policistů je i v Olomouci. Ve středočeském kraji podle mluvčího policie Jakuba Vinčálka vzrostl počet policistů pro výkon služby o polovinu. Nezaostala ani Vysočina. Na centrálních náměstích v Jihlavě, Třebíči nebo v Havlíčkově Brodě už jsou nainstalované betonové zábrany.

K rušení oslav Vánoc není důvod, uvedl premiér

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) česká vláda dělá vše pro to, aby v otázce bezpečnosti nic nepodcenila. Není podle něj důvod, aby Češi omezovali nebo rušili oslavy Vánoc a Nového roku. 

„Já se domnívám, že bychom si neměli nechat pokazit vánoční svátky tím útokem. Chtěl bych ještě jednou ujistit občany České republiky, že vláda dělá a bude dělat v příštích dnech a týdnech všechno pro to, aby se lidé v naší zemi mohli cítit bezpečně. Věřím, že v České republice nás čekají klidné Vánoce,“ řekl Sobotka. 

Premiér připomněl úterní dohodu s policejním prezidentem Tomášem Tuhým a s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) na posílení policejní přítomnosti na veřejných prostranstvích, zejména v místech, kde se očekávají oslavy příchodu Nového roku.

Chceme, aby Česká republika byla připravena, abychom byli bezpečné místo. A je to i určitý preventivní signál vůči každému, kdo by tady chtěl narušovat veřejný pořádek nebo ohrožovat bezpečnost občanů.
Bohuslav Sobotka

Policie se zaměří i na obchodní centra v době výprodejů

Podle Chovance budou zvýšená bezpečnostní opatření v Česku trvat minimálně do 2. ledna. Po celé zemi jsou hlídky posílené o 500 policistů. Po Vánocích se zaměří například na ochranu nákupních center v době výprodejů. Počítá se také s ostrahou vybraných kostelů v době půlnočních mší. Policie vytipovala zhruba 40 akcí, kterým bude věnována mimořádná pozornost.  

Podle Sobotky byla bezpečnost jednou z klíčových priorit roku 2016, bezpečnostní situace se na rozdíl od situace v jiných zemích zlepšovala. „Udělali jsme hodně pro to, aby se u nás mohli lidé cítit bezpečněji. Daří se snižovat kriminalitu, podařilo se stabilizovat bezpečnostní sbory, zvyšujeme výdaje na obranu a i v souvislosti s posledním útokem, který se odehrál v Berlíně, je důležité připomenout, že jsme začali navyšovat kapacity našich bezpečnostních služeb,“ uvedl Sobotka. 

Zvyšují se podle něj nejen počty policistů, ale i profesionálních vojáků a plné jsou i počty hasičů. „Děláme krok po kroku všechno pro to, abychom nic nepodcenili,“ podotkl.

Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek před německou ambasádou
Zdroj: Vít Šimánek/ČTK

Sobotka odpoledne spolu s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem navštívil německou ambasádu v Praze, zapsal se do kondolenční knihy a vyjádřil soustrast pozůstalým pondělního útoku. Zároveň podpořil německou vládu.

Německo podle něj zatím Česko nepožádalo o žádná speciální opatření v souvislosti s útokem. Samotná kondolenční kniha byla veřejnosti přístupná do 16 hodin, už během zítřka by měla být odeslána do Berlína. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Lídři EU vyzvali k ochraně civilistů. Zasedne Rada bezpečnosti

K maximální zdrženlivosti, ochraně civilního obyvatelstva a dodržování mezinárodního práva v souvislosti s vývojem po útoku USA a Izraele na Írán ve společném prohlášení vyzvali předseda Evropské rady António Costa a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk útok na Írán odsoudil a vyzval všechny strany, aby se vrátily k jednání. Na žádost Francie se také sejde Rada bezpečnosti OSN. V neděli spolu přes video budou hovořit unijní ministři zahraničí.
10:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na Blízkém východě je několik tisíc Čechů

V destinacích Blízkého východu se nachází několik tisíc Čechů. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří (ACK) Jana Papeže situace ovlivňuje cesty lidí jak přímo v zasažených zemích, tak v destinacích spojených přes Spojené arabské emiráty (SAE) či Katar. ACK podle něj situaci sleduje a podle vývoje bude rozhodovat o dalších krocích. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je prioritou zajistit bezpečnost českých občanů, kteří se nacházejí v Íránu.
15:33Aktualizovánopřed 3 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů se přeli o systému emisních povolenek ETS 2

Čtveřice unijních států se postavila proti odkladu a změnám v systému emisních povolenek ETS 2. Potřebu systém reformovat naopak vidí šestnáct států sedmadvacítky, mezi nimi i Česko. Vládní koalice pak vyzývá ke zrušení celého systému. Europoslanec Ondřej Knotek (ANO) argumentuje náklady pro domácnosti, upozornil na možný další nárůst cen povolenek po roce 2030. Emisní povolenky jsou „důležitý nástroj“ ke splnění klimatického cíle pro rok 2030, podotknul europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). Náměstek ministryně financí Petr Mach (Svobodní za SPD) potvrdil, že vláda nepřipustí zavedení ETS 2, zmínil úspory pro obyvatele. Členka sněmovního rozpočtového výboru Vendula Svobodová (Piráti) tvrdí, že není jistota, že by se ceny nezvyšovaly i přes nezavedení povolenek – například kvůli inflaci. Debatou v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
před 11 hhodinami

Video„Lidé mají stále obavy“. Před rokem vykolejil u Hustopečí vlak s benzenem

Přesně před rokem došlo k jedné z nejhorších ekologických katastrof v historii Česka – u Hustopečí nad Bečvou vykolejil vlak s benzenem. Z tisíce tun této toxické a hořlavé látky do krajiny unikla asi čtvrtina. Sto padesát tun benzenu již bylo odstraněno, zbývá odklidit ještě sto tun. „Není to úplně u konce, lidé mají obavy, co může nastat, kdyby například přišel velký déšť. Nevíme, co může nebezpečná látka v zemi do budoucna udělat,“ uvedla starostka obce Júlia Vozáková (nestr. za KDU-ČSL). V den havárie se na místě sešlo na 180 hasičů ze čtyř krajů i ze Slovenska, škoda činí cekem 428 milionů korun.
před 13 hhodinami

Měst omezujících hazard přibývá. Češi přesto loni prosázeli bilion korun

Přibývá měst, která zakázala nebo omezila provoz heren a kasin. Například v Plzni od nového roku vyhláška zakazuje veškerý hazard. K regulaci heren pak přistoupila i Polička, Karlovy Vary nebo Benešov. I přes postupné omezování překročil počet vsazených peněz v Česku v roce 2025 jeden bilion korun. Téměř tři čtvrtiny částky lidé vsadili přes internet.
před 14 hhodinami

VideoMéně peněz armádě uškodí, Zůna se pod to podepsal, říká Hřib

Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je důležité, aby obranné výdaje byly smysluplné, hospodárné a transparentní. Řekl to v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem. Objektivně podle něj bude v rozpočtu armády chybět asi dvacet miliard, což ovlivní modernizaci. Sdělil, že ačkoliv ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) avizuje, že to modernizační projekty neohrozí, v kapitolním sešitě k rozpočtu podepsaném Zůnou se píše, že „republika nebude schopna naplnit závazky v rámci NATO“ a že „bude nutné přistoupit k odkládání výstavby schopností, navýší se vnitřní dluh armády a náklady na kompenzaci takto prohloubeného schopnostního deficitu v budoucnosti násobně převýší momentální krátkodobé úspory“.
před 14 hhodinami

VideoDíky GPS našel ukradené kolo, policie mu ale nepomohla

Krádeží kol v Česku podle policejních statistik každoročně ubývá, i díky stále propracovanějším bezpečnostním prvkům včetně GPS lokátorů. Ani ty ale nemusí být zárukou, že majitel získá své kolo zpět. Přesvědčil se o tom Kamil Svatoň, který tímto způsobem vystopoval svůj ukradený bicykl. Svatoň obratem předal souřadnice policii, svoje kolo ale stále nemá. „Do dnešního dne ho sleduju, do dnešního dne vím, kde je. Pán ho měl uskladněné, dokonce několikrát na něm i vyjel na projížďku,“ popisuje Svatoň. „Policisté ve věci provedli šetření, ale vzhledem k tomu, že v daných místech nikoho nezastihli, nemohli tedy bez souhlasu uživatele vstoupit na pozemek nebo do obydlí,“ vysvětluje mluvčí policie Plzeňského kraje Michaela Raindlová. Zloděj, který okradl Svatoně, mezitím odcestoval do zahraničí. Aktuálně se kolo hlásí ze Zakarpatské oblasti na Ukrajině.
včera v 20:19

Babiš jednal s velvyslancem USA o plnění závazků u výdajů na obranu, píše Deník N

Premiér Andrej Babiš (ANO) jednal v minulých dnech s americkým velvyslancem v Praze Nicholasem Merrickem o výdajích na obranu, napsal v pátek Deník N. Vláda chce snížit obranné výdaje ve srovnání s návrhem rozpočtu předloženým minulým kabinetem. Velvyslanec navrhl podle Deníku N Babišovi, že by Česko mohlo splnit svůj závazek vydávat dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) na obranu tím, že by přispělo do fondu Severoatlantické aliance (NATO) na nákup zbraní Ukrajině. Podle Deníku N to Babiš odmítá a snaží se získat roční odklad.
včeraAktualizovánovčera v 19:44
Načítání...