Čeští horolezci, kteří zdolali sedmitisícovku Baruntse, se vrátili domů

Události: Horolezci, kteří zdolali Baruntse, se vrátili domů (zdroj: ČT24)

Dva čeští horolezci, kteří jako první zdolali novou cestou himálajskou sedmitisícovku Baruntse, se po více než šesti týdnech vrátili domů. Marek Holeček a Radoslav Groh na hoře strávili neplánovaně čtyři dny navíc. Uvěznila je tam totiž sněhová bouře. Trasu severozápadní stěnou nazvali Nebeská past.

Baruntse zdolali horolezci unikátní cestou. Prvovýstup severozápadní stěnou vyvolal ve světě velký ohlas. „Čtyři dny tvrdého boje a já můžu říct, že za kariéru nějakých čtyřiceti výprav to můžu hodnotit jako nejvyšší level, který se podařil,“ okomentoval Holeček. „Ten náš postup byl pomalejší, protože prostě ty lezecké obtíže byly extrémní,“ dodal Groh.

Hora jako by se bránila, počasí uvěznilo oba horolezce v sedmi tisících metrech, těsně pod vrcholem, na čtyři dny – byli téměř bez jídla. „Jeden pytlík sušeného masa na den a zhruba třeba dvě deci vody na osobu,“ přiblížil situaci Groh.

Čtyři dny v Nebeské pasti. Čeští horolezci jako první pokořili horu Baruntse (zdroj: ČT)

Už krátce po návratu ale mají oba horolezci v hlavách další plány. Příští rok chtějí zdolat Mashebrun. Vrchol této pákistánské hory nikdo nezdolal už třicet let. „Je to prostě problematická stěna a ten samotný kopec končí pod osmi tisíci,“ řekl Holeček.