Bátora prý urážky na svůj profil nedal

Praha - Úředník ministerstva školství Ladislav Bátora se distancoval od urážlivých výroků o předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi, které se dnes objevily na jeho facebookových stránkách. Řekl to novinářům na mimořádné tiskové konferenci. Jeho šéf, ministr školství Josef Dobeš (VV), uvedl, že Bátora mu dal jednoznačnou garanci, že není jejich autorem. Dobeš prý v tomto smyslu informoval premiéra Petra Nečase (ODS). Bátora ve věci podá trestní oznámení, někdo se prý do jeho profilu na sociální síti naboural a změnil jeho heslo. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg dnes na celou událost reagoval slovy, že ho věci kolem Bátory nezajímají. Na otázku, zda Bátorovu vysvětlení věří, uvedl, že by měl úředník svá slova dokázat, „aby byl věrohodný“.

„Na panu knížeti se již začíná projevovat stařecká senilita. Jeho zednářské, pravdoláskařské a oportunistické tendence jsou pro naši zemi cestou do pekel. Kdyby se již radši odebral odpočívat na svůj zámek a vzal si s sebou jako lokaje pana (ministra financí Miroslava) Kalouska, udělal by občanům této země velikou laskavost,“ objevilo se v Bátorově profilu na sociální síti.

„Dneska vyšly nějaké výroky, které mne velmi pobouřily. Já jsem přerušil poradu vedení a situaci jsem řešil. Pan Bátora mi garantoval distanc od těchto výroků,“ řekl Dobeš na tiskové konferenci narychlo svolané poté, co média o nových výpadech informovala. Věc by podle něj nemusela být tak vážná, kdyby ve hře nebyla další vážná koaliční krize.

Ladislav Bátora: „Nechám prověřit nějakou firmou, která na to má odbornost, co se vlastně stalo s mým Facebookem a s mým e-mailem. Bez ohledu na šetření zároveň podám trestní oznámení.“

Josef Dobeš: "Pan Bátora mi garantoval distanc od těchto výroků, nikdy je neřekl, nikdy je nepoužil, nikdy je nenapsal.

Na tiskovou konferenci dorazil i Bátora, nyní zástupce ředitelky ministerské kanceláře. Před novináři se od dnešních výroků „jednoznačně distancoval“, dozvěděl se o nich prý až ze zpravodajského serveru České noviny. Na svůj profil je neumístil a o jejich existenci se dozvěděl až během dnešní dopolední porady vedení ministerstva. Na svém počítači pak zjistil, že byla změněna přístupová hesla k jeho facebookovému profilu i obvykle používané schránce elektronické pošty. Vyšlo podle něj najevo, že v 08:40 byla změněna i jeho e-mailová adresa platná pro Facebook. „Znamená to, že já se do Facebooku ani nedostanu, abych se podíval, co tam je,“ řekl Bátora.

„Mne už pan Bátora, jeho výroky, útoky hackerů - nebo co to tvrdí - ono mne to opravdu nezajímá,“ reagoval dnes ve sněmovně na novinářské otázky ministr zahraničí. „Já to nemůžu přezkoumat, víra je pro mne otázka náboženství, chci vidět fakta,“ reagoval pak na otázku, zda Bátorovu vysvětlení věří. Úředník by podle něj měl dokázat, že se skutečně jednalo o „vloupání“ na jeho facebookový profil. „Ať předloží důkazy, aby byl věrohodný,“ dodal Schwarzenberg.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci: „Pan Bátora nepatří do civilizované státní správy, chtěl bych vyzvat pana Dobeše, aby pana Bátoru odvolal z jeho funkcí na ministerstvu školství. Chtěl bych také při této příležitosti požádat pana prezidenta republiky Václava Klause, aby se od pana Bátory distancoval.“

Po prázdninových událostech Bátora nastavil svůj facebookový profil na neveřejný. To znamená, že sdělení v něm mohou číst jen lidé, které Bátora označí jako své „přátele“. Těch má v sociální síti přes 1 600. Odborníci uvádějí, že pokud veřejně činná osobnost napíše prohlášení do svého profilu na internetové sociální síti, je to podobné, jako kdyby vydala tiskovou zprávu. Známé osobnosti veřejného života stále častěji používají například Facebook jako jeden ze svých oficiálních komunikačních kanálů.