Babiš odmítl, že by uvažoval o výměně ministra zdravotnictví Blatného

Šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) podle informací pořadu Otázky Václava Moravce České televize do čtrnácti dnů opustí pozici ministra. Ve hře je, že by úřad převzal premiér Andrej Babiš a výkonným ministrem se stal současný poradce předsedy vlády Roman Prymula (oba za ANO). Šéf sněmovny Radek Vondráček (ANO) ani Prymula o změně podle svých slov nevědí. Premiér pak serveru Seznam Zprávy sdělil, že o výměně Blatného neuvažuje a neuvažuje ani o tom, že by mu odchod doporučil. Prezident Miloš Zeman uvedl, že nemá informace o výměně v resortu zdravotnictví.

Babiš na dotazy ČTK o možné rezignaci Blatného uvedl, že na spekulace nehodlá reagovat. Předseda sněmovny Radek Vondráček v neděli uvedl, že nemá indicie, že by se personální změna měla uskutečnit. Prymula rovněž uvedl, že o možné změně na postu ministra zdravotnictví nic neví. Osloven údajně nebyl.

Prymula byl dříve ministrem zdravotnictví zhruba měsíc. Odejít musel poté, co v deníku Blesk vyšla jeho fotografie, jak vychází z restaurace na Vyšehradě, která měla být tou dobou kvůli vládním protiepidemickým opatřením zavřená.

Podle ČT Prymula v posledních týdnech navštěvuje jednání vlády. V pořadu též zaznělo, že by se ministrem mohl i oficiálně znovu stát přímo on. Jedním z důvodů možného konce Blatného mají být časté personální změny na ministerstvu.

Naposledy v úterý skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo. Ten si stěžoval mimo jiné na komunikaci s ministrem. Už dříve se Blatný na odchodu dohodl i s bývalým prezidentem České lékárnické komory Lubomírem Chudobou, který nastoupil za Prymuly.

Úmysl vystřídat ministry kritizuje opozice

Skončit musela také politická náměstkyně Alena Šteflová, jež se ve Státním zdravotním ústavu (SZÚ) nechala s manželem přednostně očkovat proti covidu-19. V pondělí zase rezignoval koordinátor očkování na ministerstvu Zdeněk Blahuta. V souvislosti s očkováním rezignoval v polovině ledna ředitel SZÚ Pavel Březovský.

Babiš v polovině týdne uvedl, že některá Blatného prohlášení nebyla namístě a že ministr je mediálně nezkušený. Zmínil například informace o přerušení očkování proti covidu-19. Premiér tehdy řekl, že nechápe, proč ministerstvo sdělovalo očkovacím centrům samozřejmou věc, že nemohou očkovat první dávkou, když nemají dost na druhou. „Vznikl z toho úplně zbytečný problém, to mě mrzí a štve a doufejme, že se to nebude opakovat,“ konstatoval Babiš.

Řešení nepovažuje za šťastné předseda poslanců SPD Radim Fiala, i Prymulův návrat by nepovažoval za úplně férový, řekl v pořadu. Podle šéfa pirátských poslanců Jakuba Michálka by další personální změna v boji proti koronavirové pandemii Česko pouze poškodila.

Proděkan 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo během neděle v Otázkách Václava Moravce uvedl, že měl s Babišem krátce možnost hovořit o okolnostech svého odchodu z ministerstva. Vyloučil ale, že by mu premiér nabídl post ministra.

Hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal poznamenal, že v Česku chybí odborná instituce, která by veřejně doporučovala ministrovi další postup při koronavirové pandemii. Šéf resortu zdravotnictví by se pak měl snažit přesvědčit o těchto návrzích ekonomické ministry. „Oddělení politiky od odborných doporučení tu není,“ dodal Smejkal.