Auta i letadlo. Policii se daří zabavovat majetek z trestné činnosti

Policistům a žalobcům se daří zajišťovat výnosy z trestné činnosti. Loni zabavili věci za více než šest miliard korun – hlavně domy i auta. V poměru ke škodě způsobené pachateli je to zatím nejvíc v historii.

V nenápadném areálu za Prahou se skrývá majetek za desítky milionů korun. Jde o věci, které patří stíhaným, ale dosud neodsouzeným lidem. „V tomto konkrétním skladě máme automobily – vesměs jsou z trestné činnosti – je to takzvaný zajištěný majetek,“ sdělil mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka.

Majetkový úřad má v České republice ještě další dva takové sklady, většinou s auty a v celkové hodnotě celkem 300 milionů korun.

Protikorupční policie zabavila v souvislosti s víc než miliardovým daňovým únikem i letadlo. „Co se týká jednoho z největších případů našeho útvaru za loňský rok, zajistili jsme cirka 250 milionů korun, jednalo se o peníze na účtu a šlo o případ takzvané fotovoltaiky,“ uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Státu se začalo zajišťování dařit až v posledních pěti letech

Loni se vyšplhalo procento poměru zajištěného majetku vůči způsobené škodě k historickému rekordu. „Zřídili jsme síť specialistů – státních zástupců – na zajišťování výnosů z trestné činnosti. Tato síť spolupracuje velice úzce s policií,“ konstatoval nevyšší státní zástupce Pavel Zeman.

3 minuty
Policii se rekordně daří zajišťovat výnosy z trestné činnosti
Zdroj: ČT24

Práci policistů a žalobců ale ještě mohou zmařit soudy, což se stalo třeba v případu exředitele ústeckého dotačního úřadu Petra Kušnierze. Dvěma podnikatelům z této kauzy odvolací soud peněžité tresty pravomocně zrušil.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán kvůli tomu na konci roku podal svou vůbec první stížnost k Nejvyššímu soudu. „(…) se oba snažili získat majetkový prospěch, takže základní podmínky pro uložení peněžitých trestů u nich dány zjevně byly,“ podotkl ministr.

Nejvyšší soud nakonec uznal, že rozhodnutí toho odvolacího bylo „vadné“, jenže verdikt tím už nešlo zvrátit. Za 225 tisíc korun mohly být odškodněny například oběti trestných činů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSněmovna jedná o důvěře Babišově kabinetu. Pokračovat může i po 21. hodině

Sněmovna se třetím dnem zabývá žádostí o vyslovení důvěry kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO). Jednání odpoledne přerušily ústní interpelace. Poslanci se k němu vrátili v podvečer a odhlasovali si, že v jednání budou moci pokračovat i po 21. hodině. Babiš předtím řekl, že se nenechá sněmovnou vydat k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Před poslanci uvedl, že justici nezpochybňuje, najdou se podle něho ale soudci, kteří rozhodují politicky.
06:00Aktualizovánopřed 20 mminutami

Babiš při interpelacích odpovídal na otázky o střetu zájmů či Turkovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) při čtvrtečních interpelacích odpovídal na otázky o řešení střetu zájmů. Po 16:00 začali na interpelace poslanců odpovídat ostatní členové vlády. Sněmovna musela kvůli otázkám přerušit jednání před hlasováním o osudu nového Babišova kabinetu, vrátila se k němu kolem 18:00, kdy zákonná lhůta pro interpelace skončila.
14:31Aktualizovánopřed 35 mminutami

Ukrajina je vděčná za pokračování muniční iniciativy, řekl Pavel

Ukrajinská strana vyjádřila jednoznačný vděk za to, že se Česko rozhodlo pokračovat ve své muniční iniciativě. Pro ukrajinskou armádu je to klíčová věc, uvedl prezident Petr Pavel po jednání s ukrajinskými představiteli ve Lvově, kam se osobně vydal. Sdělil také, že svou návštěvu Ukrajiny nebere jako vzkaz české vládě a že jeho podpora Ruskem napadené země zůstává neměnná. Jde už o třetí Pavlovu návštěvu Ukrajiny od jeho nástupu do úřadu.
14:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
10:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Záchranáři se psy nacvičují pomoc z lavin

Desítky horských záchranářů i policistů včetně psovodů nacvičují v rámci mezinárodního lavinového a kynologického kurzu záchranu lidí z lavin. Na hřebenech v okolí krkonošské Pece pod Sněžkou, kde se akce koná, je v těchto dnech až 70 centimetrů sněhu. Účastníci si během výcviku již vyzkoušeli jak mrazivé, tak i deštivé počasí.
před 3 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
11:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 7 hhodinami

Ústavní soud se zastal ženy, kterou na šest dní zavřeli na psychiatrii

Ústavní soud (ÚS) se zastal ženy, která strávila nedobrovolně šest dní v pražské Psychiatrické nemocnici Bohnice. Kojila tehdy čtyřměsíční dítě. Oprávněnost hospitalizace potvrdil Obvodní soud pro Prahu 8, jehož rozhodnutí ústavní soudci zrušili, stejně jako pozdější rozhodnutí Městského soudu v Praze a Nejvyššího soudu. Důvodem zásahu je porušení práv na soudní ochranu, spravedlivý proces a osobní svobodu.
před 8 hhodinami
Načítání...