Tyranka z Kuřimi Klára Mauerová zůstává ve vězení

Opava - Klára Mauerová, odsouzená za týrání svých dětí v kuřimské kauze, zatím zůstane ve vězení. Soud její žádost o podmíněném propuštění odročil. Chce, aby ji dál zkoumali psychologové. Z devítiletého trestu si Mauerová odseděla necelých pět let.

Mauerová, která má za sebou dvě třetiny trestu, se soudního jednání účastnila. Kromě ní byla v roce 2008 odsouzena za brutální týrání dvou hochů také jejich teta, a to k deseti letům vězení. Na pět let byla za podíl na týrání dětí odsouzena Barbora Škrlová, která žila s chlapci a jejich matkou a vydávala se za dívku Aničku. Po odhalení případu uprchla do Norska, kde se vydávala za chlapce Adama. Podle některých úvah byla ikonou sekty, kterou si založil její otec Josef Škrla. Škrlovou soud loni v únoru podmínečně propustil, zkušební dobu jí stanovil na sedm let. V kuřimské kauze dostali tresty i další lidé: sedm let vězení Hana Bašová a Jan Škrla a pět let Jan Turek. Josefa Škrlu se vypátrat nepodařilo.

Skupina šesti lidí týrala chlapce od léta 2006 do května 2007 v Brně, Kuřimi a na chatě ve Veverské Bítýšce. Zavírali děti do klecí, bili je, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky. Cílem bylo vytvořit z hochů lidi se zlomenou vůlí, připravené na slovo poslechnout jakékoli rozkazy. Motivy týrání se ale nepodařilo uspokojivě vysvětlit. Podle znalců budou mít chlapci psychické potíže celý život. 

Chlapce, kterým je nyní 13 a 15 let, svěřil soud letos v dubnu do pěstounské péče jejich babičky a dědečka, rodičů jejich matky, u nichž dosud žili. Než se k nim dostali, byli v péči svého otce. Předtím, po odhalení týrání v květnu 2007, žili v azylovém zařízení pro děti. Jejich babička před časem novinářům řekla, že se chlapcům daří dobře. Matku ve vězení navštěvují, jejich vztah babička nazvala křehkým.

Klára Mauerová přichází do jednací síně Okresního soudu v Opavě
Zdroj: Petr Sznapka/ČTK

Chlapci se s matkou Klárou Mauerovou pravidelně stýkají

„Chlapci jsou s matkou v pravidelném kontaktu. Původně byl pouze písemný, dnes už je to i styk osobní, matku navštěvují ve vězení,“ potvrdil právní zástupce prarodičů Mauerových Jiří Machourek. Byla to přitom právě matka chlapců, která děti nejen vystavila týrání, ale sama se na brutálních metodách „převýchovy“ aktivně podílela. Klára Mauerová se před soudem hájila tím, že byla zmanipulována svým okolím natolik, až v ní byl zcela potlačen mateřský pud. Její tehdejší blízcí jí prý namluvili, že její synové mají výchovné problémy. „Jediná matka se k té situaci postavila kriticky a vysvětlila, proč k té situaci došlo. Ona byla taky obětí toho komplotu,“ vysvětlil Machourek. 

Zdá se, že čtyři roky poté, co soud poslal aktéry spletité kauzy za mříže, čas napravil i některé hluboké rány. „Chlapci jsou velice rádi, že se s matkou mohou zase stýkat. Je to vše na doporučení psychologů,“ ujistil Machourek.

Kuřimská kauza

Na otřesné praktiky skupiny lidí kolem Kláry Mauerové a jejích synů se přišlo náhodou. Sousedi, kteří neměli o týrání ve vedlejším domě ani tušení, si v roce 2007 doma nainstalovali dětskou chůvičku. Na přístroji ale zachytili signál ze sousedství, na obrazce pak uviděli svázaného nahého sedmiletého chlapce v komoře. Případ začala okamžitě vyšetřovat policie, která časem rozpletla podivné vztahy v okolí Kláry Mauerové. Problém týraných dětí následovala kauza Barbory Škrlové alias tajemné Aničky. Podle soudce Pavla Götha to byla právě Škrlová a sestra Kláry Mauerové Kateřina, kdo matku do týrání vmanipuloval. Podle některých informací se navíc vše dělo v režii záhadné sekty.