Státní zástupce chce přísnější potrestání za smrt učitele

Frýdek – Místek - Pouze jeden rok vězení s podmíněným odkladem na dva roky. Takové tresty dostala u Okresního soudu ve Frýdku-Místku dvojice podnikatelů, kteří v roce 2009 způsobili smrt učitele a těžké zranění patnáctiletého žáka na školním výletě při adrenalinové atrakci zvané zorbing.

Státnímu zástupci se to ale nelíbí a u odvolacího soudu se domáhá podstatně přísnějšího potrestání.

Obžalovaní Roman Cymorek a Jaroslav Šlehofer si zorbingovou kouli čínské výroby nechali poslat přes internet a obhajovali se tím, že k ní neměli žádný návod k použití.

Soud čekal déle než rok na revizní znalecký posudek, který měl jednoznačně odpovědět na otázku, zda a jak přesně provozovatelé atrakce pochybili. Zorbingovou kouli, ve které se ze svahu kutáleli učitel a jeho žák, se snažili zachytit do vysloužilé fotbalové sítě uvázané mezi dvěma stromy. Koule ale síť přeskočila a nekontrolovaně se zřítila ze svahu. Revizní posudek, jehož vypracování trvalo neobvykle dlouho, nakonec jednoznačně potvrdil, že zabezpečení atrakce bylo naprosto nevhodné. 

„Oběma obžalovaným byly uloženy podmíněné tresty jednoho roku vězení s odkladem na dva roky. Je pravda, že tresty mohou veřejnosti připadat nízké s ohledem na tragické následky. Šlo ale o nedbalostní trestný čin, maximální sazba tam je pouze dva roky,“ řekl soudce.

Obžalovaní svou odpovědnost přiznávají a hluboce své nedbalosti litují. Oba totiž v době tragédie pracovali ve školství a atrakci provozovali pouze jako přivýdělek ke svým platům.

„My bychom byli rádi, kdyby se to uzavřelo co nejdříve. Jsme prostě dva lidé, kteří udělali chybu, kterou nelze vrátit zpátky,“ řekl Roman Cymorek.