Přibývá lidí, kteří chovají ovce v městské aglomeraci

Ostrava - Na Ostravsku se znovu začíná rozmáhat chov ovcí. Většinou malá stáda si pořizují i lidé, kteří žijí nedaleko městských center. A podle zkušených chovatelů výrazně narostl i zájem o jehněčí maso a ovčí vlnu.

Vítězslav Tomis pracoval celý život v huti. Před rokem ale využil nabídku odchodného a začal se naplno věnovat svému koníčku - chovu ovcí. A když mu před časem vrátili pozemky kolem domu, ani chvíli neváhal a chov rozšířil.

„Prodat na parcely to nechceme, nechceme, aby se tady stavělo, tak paseme,“ řekl Vítězslav Tomis. Podle předsedkyně Svazu chovatelů ovcí a koz Moravskoslezského kraje Daniely Dzikové drobných chovatelů ovcí, kteří mají dvě či tři ovce na zahradě, přibývá. „Stavy ovcí se obecně trochu zvyšují,“ uvedla.

Reportáž Ivy Bartoňové (zdroj: ČT24)

I Danila Dziková chová své stádo přímo v městské aglomeraci, kousek od centra Orlové. Narození prvních letošních jehňat čeká každým dnem. Ta nejlepší půjdou na další chov, pro zbytek si přijedou zájemci o maso. „Jehněčí maso je stále víc žádané,“ uvedla Dziková.

Chovatelé momentálně nedostávají od státu žádnou dotaci, jen příspěvek na údržbu pastvin. „Budu to dělat i bez dotací, protože ovečky jsou moje srdcová záležitost,“ řekla Daniela Dziková.

Zatímco výkupní ceny jehněčího masa zůstávají dlouhodobě stejné, cena ovčí vlny raketově stoupá, před třemi lety to bylo tři koruny za kilogram, letos už v průměru osmnáct.