Čerstvé mléko přímo od krávy i v Brně

Brno - Ode dneška si Brňané budou moci čepovat čerstvé mléko z „mlékomatu“. Ten byl dnes zprovozněn v nákupním centru na jihu Brna. Mléko, které si tady lidé mohou čepovat do vlastních nebo koupených nádob, bude maximálně 24 hodin staré a nepasterizované. Na mléko jsou kladeny přísné hygienické požadavky, přesto by ho podle odborníků měli lidé převařit.

První automat na mléko v Brně uvedla do provozu firma, která má v plánu umístit po Brně dalších pět mlékomatů. „Automaty se brzy objeví na Vinohradech, na Lesné a v Bystrci, ale také třeba na hlavním vlakovém nádraží. Jednáme s dalšími farmáři, kterým bychom přístroj pronajímali,“ říká jednatel firmy Jaromír Budík.

Například farmář Stanislav Drápal z Křenovic vidí v mlékomatech velkou příležitost, jak se vypořádat s výkupní cenou mléka. Právě ta je důvodem, proč mlékomaty v Česku rostou jako houby po dešti. Výkupní cena, která je 7 korun za litr mléka, totiž farmářům nepokryje ani náklady spojené s produkcí mléka. U mlékomatu si mohou lidé načepovat litr mléka za 16 korun, což už je podle provozovatelů rozumná cena pro zákazníky a zajímavá pro farmáře.

První mlékomat v Brně (záběry z mobilního telefonu) (zdroj: ČT24)

Podle zkušeností farmářů z okolí Brna, kde už mlékomaty fungují, si v půměru lidé odnesou denně kolem pěti set litrů čerstvého mléka. Agrodružstvo ve Vyškově, které si mlékomat nemůže vynachválit, eviduje dokonce za jeden den přes sedm set vytočených litrů mléka.

Vydáno pod