Státní ústav pro kontrolu léčiv schválí použití léku remdesivir v Česku

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na webu informoval, že dá léku na COVID-19 s účinnou látkou remdesivir kladné stanovisko. Použití zatím v ČR a EU neschváleného léku musí povolit ministerstvo zdravotnictví na základě stanoviska SÚKL. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula již dříve uvedl, že Česko je v kontaktu s americkou firmou Gilead, která lék vyvíjí. Může požádat o jeho použití pro vybrané české pacienty.

Koronavirus
Zdroj: AP Photo Autor: Health Protection Agency

„Již před časem jsme navázali kontakt se společností Gilead a požádali je o farmaceutickou dokumentaci, aby použití přípravku s léčivou látkou remdesivir mohlo být schváleno co nejdříve,“ uvedl SÚKL. Léčivá látka remdesivir bude podle ústavu určena pro pacienty v kritickém stavu a žádosti o léčbu budou vyřizovat pracoviště, která budou léčivo aplikovat.

Video 90’ ČT24 - Koho nejvíc ohrožuje koronavirus?
video

90’ ČT24: Koho nejvíc ohrožuje koronavirus?

Klinické testy léku remdesivir začaly v USA před několika dny. Lékaři chtějí do testů zapojit dohromady na 400 lidí v 50 zemích. Polovině z nich přitom dají remdesivir, zatímco zbytku bude podáno pouze placebo, tedy látka bez účinku upravená do stejné podoby jako lék. Výsledky studie by mohly být na konci března.

„Bylo nám řečeno, že v případě potřeby a vyhodnocení stavu pacienta, ke kterému dojde v USA, bychom dostali dodávku léku pro jeho léčení,“ uvedl náměstek Prymula na tiskové konfrerenci 3. března.

Kdy bude lék?

Na COVID-19 zatím neexistuje žádný schválený lék ani vakcína. Lékaři tak nakaženým podávají pouze přípravky, které zmírňují symptomy nemoci, mezi něž patří horečka, kašel a dušnost. V těžkých případech pomáhají pacientům s dýcháním či okysličováním krve přístroje, aby se zmírnila námaha plic a srdce. U 80 procent nakažených, včetně všech v Česku, probíhá infekce mírně. Vyléčit se už podařilo celosvětově asi 78 tisíc lidí z celkem 180 tisíc nakažených. Počet nových případů v Číně ubývá, hlavní ohnisko je v současné době Evropa.

V Česku je k 17. březnu 383 laboratorně potvrzených pozitivních případů, první případy byly oznámeny 1. března a  v pondělí 16. března Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem oznámila vyléčení prvních třech pacientů.