Konec výmluv. Producenti palmového oleje budou hlídat mizení pralesů ze satelitů

Na začátku listopadu se deset největších producentů a obchodníků s palmovým olejem dohodlo, že budou spolupracovat na vývoji nového veřejně dostupného systému, který bude ze satelitu prostřednictvím radaru sledovat stav přírody.

Palmový olej – od stromu k popelu
Zdroj: ČTK

Tento radarový systém se jmenuje RADD (neboli Radar Alerts for Detecting Deforestation – Radarové poplachy pro detekování deforestace) a usnadní jak producentům palmového oleje, tak i investorům těchto korporací, aby sledovali, jestli nedochází ke zbytečnému kácení lesů a pralesů – a to vše v reálném čase a s bezprecedentní přesností.

Systém RADD vyvíjí ve spolupráci univerzita ve Wageningenu a společnost Satelingence. Díky informacím z tohoho systému budou producenti a ostatní články obchodu s palmovým olejem schopní velmi rychle reagovat na neetické chování spojené například s vypalováním stromů za účelem budoucích plantáží.

Do RADD se už zapojili klíčoví hráči, jako jsou Bunge, Cargill, Golden Agri-Resources (GAR), Mondelēz International, Musim Mas, Nestlé, Pepsico, Sime Darby Plantation, Unilever nebo Wilmar.

V současné době se tento systém vyvíjí pro oblast Indonésie a Malajsie. První testy naznačují, že radar dokáže zachytit změny v úbytku tropických lesů až o týdny dříve než optická pozorování, která se používala doposud.

RADD pronikne oblačností

Zatím se sledování pralesů musí spoléhat na optické systémy. Ty ale mají problém, protože pozorování mohou být negativně ovlivněná oblačností nebo kouřem z vypalovaných oblastí. Radarové vlny ale mraky snadno pronikají, navíc mohou pozorovat proměny lesa ve dne i v noci – nejsou odkázané na spektrum viditelného světla.

Jde o vůbec první radarový systém těchto rozměrů, který umožní sledovat deforestaci i veřejně – výsledky budou dostupné na webech Global Forest Watch a Global Forest Watch Pro.

RADD využije data, která pocházejí z družic Evropské kosmické agentury Sentinel-1A a B.