Český výzkumný ústav bude testovat části pro evropskou raketu Ariane 6

Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ) a německá společnost MT Aerospace Augsburg podepsaly dohodu ohledně vývoje a testování částí pro nový evropský raketový nosič Ariane 6. Ústav o tom informoval v tiskové zprávě. Na některých součástech rakety se podílí klatovská firma Aerotech Czech.

V Klatovech byl podle Hospodářských novin postaven nový výrobní závod výhradně pro práci na Ariane 6. Stál stovky milionů korun, zčásti jej financovala Evropská kosmická agentura (ESA). Aerotech Czech má vytvořit například součástky na nosnou raketu či díly pomocného motoru.

Spolupráce VZLÚ a MT Aerospace bude završena pevnostní zkouškou krytu trysky pomocné rakety na tuhá paliva, tedy dílu, na kterém raketa stojí před startem. Zkušební zařízení musí podle ústavu umět simulovat nejen zatížení zmíněného krytu na zemi i během startu, ale i tuhost okolních konstrukcí – palety odpalovací rampy a kompozitního těla pomocné rakety.

Dva roky testů

V prostorách VZLÚ by se měl testovat od léta příštího roku do začátku roku 2020. První start rakety Ariane 6 z Guayanského kosmického centra je naplánován na červenec 2020.

„Zapojení do programu je pro VZLÚ významnou příležitostí, jak využít dosavadní znalosti z projektů pro Evropskou kosmickou agenturu a zároveň posunout naše zkušenosti výrazně vpřed,“ uvedl vedoucí projektu Radek Lapáček. Hospodářským novinám sdělil, že zkušební zařízení o váze 55 tun bude na kryt trysky vyvíjet sedmisettunové zatížení.

Na raketě se podle deníku podílí i další firmy v Česku. Například společnost MCE Slaný dodala deflektor usměrňující spaliny při startu.