TÉMA

Radek Březina

Žalobce žádá pro Březinu v lihové kauze celníků šestnáct let vězení

V lihové kauze celníků, kterou projednává zlínský krajský soud, navrhl státní zástupce Radku Březinovi uložit šestnáct let vězení. Případ je vedlejší větví lihové kauzy, v souvislosti s níž si organizátor rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem odpykává třináctiletý trest. Spolu s ním jsou nyní obžalovaní bývalí celníci Světlana Ťavodová, Zdeněk Minařík a František Podešva a také Ivan Kovářík, někdejší správce Březinových nemovitostí, jemuž soudy v minulosti uložily devět let a dva měsíce vězení. Pro čtveřici žádá žalobce nepodmíněné tresty od šesti a půl roku do dvanácti let.
2. 5. 2024|

Obžalovaný Březina obvinil v „celní“ větvi lihové kauzy tři svědky ze lži

Organizátor rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem Radek Březina, obžalovaný také v lihové kauze celníků, u zlínského krajského soudu obvinil tři svědky ze lži. Tvrdí, že po dohodě s orgány činnými v trestním řízení vypovídali v jeho neprospěch. Státní zástupce Radim Obst to odmítl. Případ je vedlejší větví lihové kauzy, v souvislosti s níž si Březina odpykává třináctiletý trest. Spolu s ním jsou nyní obžalovaní bývalí celníci Světlana Ťavodová, Zdeněk Minařík a František Podešva. Dalším obžalovaným je Ivan Kovářík, správce Březinových nemovitostí, jemuž soudy v minulosti uložily devět let a dva měsíce vězení.
15. 4. 2024|

Kauzu otce a exmanželky Radka Březiny znovu projedná okresní soud

Případem otce a bývalé manželky Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, kteří jsou obžalovaní z praní špinavých peněz, se bude počtvrté zabývat zlínský okresní soud. Krajský soud v úterý zrušil v neveřejném zasedání jeho loňské rozhodnutí ve věci a nařídil mu ji znovu projednat, vyplývá z justiční databáze. Kauzou se krajský soud zabýval na základě odvolání žalobce. V květnu 2023 okresní soud Vladimíra Březinu a Stanislavu Březinovou nepravomocně zprostil obžaloby z legalizace výnosů z trestné činnosti, za kterou jim hrozí až osm let vězení. Vinu oba popřeli.
14. 2. 2024|

Otec a exmanželka hlavy lihové mafie půjdou znovu k soudu, o odvolání žalobce rozhodne neveřejně

O odvolání v případu Vladimíra Březiny a Stanislavy Kudlejové rozhodne zlínská pobočka brněnského krajského soudu 13. února v neveřejném jednání. Otec a bývalá manželka Radka Březiny, který byl ústřední postavou v kauze lihové mafie, byli obviněni z praní špinavých peněz. Prvoinstanční soud je opakovaně očistil, ale státní zástupce dvakrát uspěl s odvoláním. Odvolal se i proti poslednímu osvobozujícímu z loňského května.
6. 2. 2024|

Soud ve Zlíně začal projednávat případ vynášení informací z Celní správy lihové mafii

Zlínský krajský soud se začal zabývat případem vynášení informací z Celní správy členům takzvané lihové mafie kolem Radka Březiny. Obžalováno je pět lidí, z toho tři celníci, Světlana Ťavodová, Zdeněk Minařík, který je bratrancem Radka a Tomáše Březinových, a František Podešva. Obžalovaní jsou také dva členové původní lihové mafie, kteří už byli v souvislosti s nezdaněným lihem odsouzeni. Jde o Radka Březinu, který si odpykává třináctiletý trest, a Ivana Kováříka, někdejšího jednatele společnosti Morávia-Chem, kterou Březina skrytě vlastnil.
29. 5. 2023Aktualizováno29. 5. 2023, 14:49|

Soud opět zprostil Březinova otce a exmanželku obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně nepravomocně opět zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Kudlejové (dříve Březinové) tři roky až osm let vězení. Vinu oba popřeli, z vyhlášení rozsudku se omluvili. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už potřetí.
18. 5. 2023Aktualizováno18. 5. 2023, 11:16|

Žalobce žádá v kauze otce a exmanželky Radka Březiny nepodmíněné tresty. Rozsudek padne ve čtvrtek

Státní zástupce opět navrhl v kauze otce a exmanželky Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, nepodmíněné tresty. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti, tedy takzvané praní špinavých peněz, jim hrozí tři až osm let vězení. Pro Vladimíra Březinu i Stanislavu Kudlejovou chce žalobce trest vězení okolo 5,5 roku. Obhajoba u zlínského okresního soudu, který se případem už potřetí zabývá, žádá zproštění obžaloby. Vinu Březina s Kudlejovou popřeli. Rozsudek vynese soud ve čtvrtek.
16. 5. 2023|

Za pomoc lihové mafii uložil soud celníkovi čtyři roky vězení. Schválil dohodu a vině a trestu

Za napomáhání trestné činnosti takzvané lihové mafie kolem Radka Březiny uložil zlínský krajský soud bývalému celníkovi Martinu Jendřejkovi čtyři roky vězení. Na deset let mu také zakázal činnost příslušníka bezpečnostních sborů a uložil mu peněžitý trest čtyři sta tisíc korun. Soud schválil návrh dohody o vině a trestu, kterou Jendřejek uzavřel se státním zástupcem. Jednapadesátiletý muž měl status spolupracujícího obviněného. Rozsudek je pravomocný.
21. 4. 2023|

Březinův komplic Jedinák si za zajišťování kolků na lahve odpyká 4,5 roku

Za krácení daní v souvislosti s kauzou lihové mafie si Radovan Jedinák pravomocně odpyká 4,5 roku vězení. Vrchní soud v Olomouci mu však ve středu zrušil povinnost náhrady škody ve výši 33 milionů korun, ke které jej zavázal ostravský krajský soud. Jedinák přiznal vinu, nesouhlasil však s výší trestu. Soud mu kromě vězení potvrdil také peněžitý trest 511 tisíc korun a pětiletý zákaz činnosti. Jedinák podle rozsudku zajišťoval kolky pro lahve s nelegálním alkoholem, který putoval na trh od Radka Březiny. Odsouzen byl i za účast na organizované zločinecké skupině.
15. 2. 2023|

Soud potvrdil bývalé manželce Radka Březiny čtyři roky vězení za ovlivňování svědků

Za ovlivňování svědků v kauze lihové mafie potvrdil olomoucký vrchní soud bývalé manželce Radka Březiny Stanislavě Kudlejové čtyři roky vězení. Pravomocný je nyní také trest ve výši 3,5 roku pro bývalého ředitele Morávia-Chemu Radovana Dalajku a podmíněný trest pro Martina Kalakaje. Brněnský soud původně v tomto případě potrestal osm lidí, u dvou byl už rozsudek pravomocný a u tří, včetně Radka Březiny, vrchní soud nedávno v neveřejném jednání zastavil trestní stíhání. Žalobci však proti tomuto rozhodnutí chtějí podat dovolání.
2. 2. 2023Aktualizováno2. 2. 2023, 12:46|

Vrchní soud v Olomouci zastavil stíhání šéfa lihové mafie Březiny v kauze ovlivňování svědků

Olomoucký vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny a dalších dvou mužů v souvislosti s kauzou ovlivňování svědků. Brněnský krajský soud jim za to v červnu 2021 původní tresty uložené za obchody s nelegálním lihem zpřísnil v podobě souhrnných trestů, Březinovi zvýšil trest ze 13 let na 14 let a devět měsíců. Vrchní soud zastavení stíhání odůvodnil tím, že o těchto skutcích už bylo pravomocně rozhodnuto, potvrdil Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Zastavení trestního stíhání se týká také Pavla Čanigy a Ivana Kováříka.
31. 1. 2023Aktualizováno31. 1. 2023, 15:06|

Státní zástupce podal obžalobu na celníky v kauze Březinovy lihové mafie

Olomoucké vrchní státní zastupitelství obžalovalo šest lidí v případu rozsáhlé kauzy týkající se vynášení tajných informací z Celní správy členům lihové mafie kolem Radka Březiny. Čtyři z nich byli v době trestného činu spjati s Celní správou. Kauza policii a žalobce zaměstnává od podzimu 2012. Samotný případ kolem Celní správy odkrývali policisté čtyři roky.
13. 12. 2022|

Soud zamítl návrh žalobce na zabrání skladů spojených se šéfem lihové mafie Březinou

Olomoucký soud zamítl návrh žalobce na zabrání věcí spjatých s hlavní větví takzvané lihové mafie. Šlo o tři sklady lihu, ve kterých byl skladován nelegální líh. Zapsány byly na obchodní společnosti a otce Radka Březiny. Vedle tří skladů šlo také o směnky vystavené ve prospěch Březinovy bývalé ženy Stanislavy. V případu rodinných příslušníků šéfa lihové mafie soud poukázal na paralelní řízení u zlínského okresního soudu, který řeší jejich údajně nelegálně získaný majetek. U zbylých dvou skladů se soud nedomnívá, že by byly opětovně užívány ke spáchání trestné činnosti.
18. 10. 2022|

Březinův komplic Jedinák přiznal vinu a uzavřel dohodu se žalobcem. Soud mu uložil trest 4,5 roku

Krajský soud v Ostravě uložil Radovanu Jedinákovi, komplici hlavního organizátora obchodů s nezdaněným lihem Radka Březiny, trest 4,5 roku vězení. Podle obžaloby působil v nižších patrech Březinovy zločinecké organizace a podílel se na krácení daní. U soudu přiznal vinu a uzavřel dohodu se žalobcem. Rozsudek ještě není pravomocný, obžalovaný si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Odvolat se ale s ohledem na dohodu může jen ve vztahu k výši trestu.
10. 10. 2022|

Obžaloba v metanolové kauze byla pro tehdejšího žalobce Kafku nejobsáhlejší, kterou kdy zpracovával

Období metanolové kauzy bylo pro tehdejšího státního zástupce Romana Kafku, který případ dozoroval, nejhektičtějším v životě. V hlavní větvi kauzy obžaloval Kafka, který od roku 2018 pracuje jako soudce, 31 lidí. Otrávená směs zabila téměř pět desítek lidí, další mají trvalé následky. Dvěma hlavním míchačům otrávené směsi navrhl Kafka doživotní tresty, které soudy poté pravomocně uložily.
6. 9. 2022|

Za pomoc se zakrytím Březinových nelegálních obchodů s lihem uložil soud čtyřem lidem podmínky

Za pomoc se zakrytím nelegálních obchodů s lihem organizovaných zločineckou skupinou kolem Radka Březiny uložil zlínský krajský soud čtyřem lidem podmíněné tresty. Hrozilo jim pět až deset let vězení. Způsobená škoda na neodvedené spotřební dani činila podle obžaloby v součtu téměř dvě a půl miliardy korun. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu pro podání odvolání.
7. 4. 2022|

Vrchní soud definitivně zprostil obžaloby matku šéfa takzvané lihové mafie Radka Březiny

Olomoucký vrchní soud ve čtvrtek definitivně zprostil obžaloby Marii Březinovou obžalovanou ze zpronevěry a podvodu za údajné vyvedení majetku jejího syna, šéfa lihové mafie Radka Březiny. Stejně tak zprostil obžaloby daňového poradce Antonína Dospivu, který se měl na trestné činnosti podle obžaloby podílet. Obžalováni byli původně ze zpronevěry, podvodu a pokusu o poškození věřitele a účastenství, za což jim hrozilo až osm let vězení.
18. 11. 2021Aktualizováno18. 11. 2021, 12:16|

Soud zpřísnil Březinovi trest kvůli ovlivňování svědků

Krajský soud v Brně zpřísnil trest vězení zlínskému lihovému bossovi Radku Březinovi z 13 let na 14 let a devět měsíců. Z vazby se v letech 2012 až 2014 pokusil uplatit kriminalistu a snažil se ovlivnit desítky svědků. S Březinou si kvůli ovlivňování svědků v lihové kauze vyslechlo tresty dalších sedm lidí včetně jeho exmanželky. Rozsudek není pravomocný, strany si nechaly lhůtu pro odvolání.
3. 6. 2021Aktualizováno3. 6. 2021, 11:02|

Správci Březinova ostravského areálu soud potvrdil 9 let, správce olomouckého skladu zprostil

Olomoucký vrchní soud v úterý potvrdil devět let a dva měsíce vězení správci Březinova ostravského areálu Ivanu Kováříkovi. Jde o posledního člena takzvané lihové mafie, organizované zločinecké skupiny v čele se zlínským podnikatelem Radkem Březinou, která obchodovala řadu let v obrovském rozsahu s nezdaněným lihem. Naopak druhého obžalovaného z původní hlavní větve případu, Tomáše Pantlíka, který se staral o sklad v Olomouci, soud definitivně zprostil obžaloby.
1. 6. 2021Aktualizováno1. 6. 2021, 11:49|

Soud zprostil matku Radka Březiny z kauzy lihové mafie obžaloby ze zpronevěry

Krajský soud ve Zlíně ve středu zprostil matku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby ze zpronevěry. Podle státního zástupce vyvedla Marie Březinová pomocí vykonstruovaných smluv a dokladů z firmy Energoinvestment, kterou Březina ovládal, téměř 7,4 milionu korun. Podle žalobce jí při tom pomáhal daňový poradce Antonín Dospiva, také jeho soud obžaloby zprostil. Za zpronevěru, podvod a pokus o poškození věřitele a účastenství na nich hrozilo oběma až osm let vězení. Vinu odmítali.
12. 5. 2021Aktualizováno12. 5. 2021, 14:27|

Soud už podruhé zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.
21. 4. 2021Aktualizováno21. 4. 2021, 13:06|

Soud potvrdil desetiletý trest odběratelům Hemžským v kauze lihové mafie

Za odběr nelegálního lihu od šéfa lihové mafie Radka Březiny si Pavel a Petr Hemžský, majitelé likérky HP premium z Hluboček na Olomoucku, definitivně odpykají ve vězení deset let. Pravomocně o tom v úterý rozhodl olomoucký vrchní soud. Potvrdil tak rozsudek olomouckého krajského soudu, který otec se synem napadali v otázce viny i trestu. Podle rozsudku si nechali dovézt v kamionech zhruba 340 tisíc litrů nezdaněného lihu, škoda na daních byla vyčíslena na 89 milionů korun. Obhájci uvedli, že podají dovolání k Nejvyššímu soudu.
20. 4. 2021Aktualizováno20. 4. 2021, 13:05|

Soud zpřísnil trest pro Mariana Ryšku. Od lihové mafie odebral přes 30 tisíc litrů

Olomoucký vrchní soud v úterý zvýšil Marianu Ryškovi z Přerovska trest za odběr nelegálního lihu od Radka Březiny o rok na sedm let. Čtyřiapadesátiletý muž si během pěti let nechal dovézt od členů lihové mafie podle rozsudku nejméně 32 tisíc litrů lihu, škoda na daních byla vyčíslena na 8,5 milionu korun. Vyššího trestu se domáhal žalobce, Ryška naopak trestnou činnost popíral.
29. 10. 2020Aktualizováno29. 10. 2020, 15:12|

Případ praní špinavých peněz z nezdaněného lihu neskončil. Krajský soud zrušil dva zprošťující rozsudky

Krajský soud zrušil část zprošťujícího prvoinstančního rozsudku v kauze praní špinavých peněz. Přes půl miliardy korun pocházelo podle obžaloby z nelegálního podnikání skupiny kolem Radka Březiny, hlavního organizátora obchodů s nezdaněným lihem. Před zlínským okresním soudem znovu stanou Březinův otec Vladimír a bývalá manželka Stanislava. Asistentky Kateřinu Míčkovou a Kristýnu Mazurovou odvolací soud obžaloby zprostil.
23. 6. 2020Aktualizováno23. 6. 2020, 13:22|