Vrchní soud zastavil stíhání Březiny v kauze ovlivňování svědků

Olomoucký vrchní soud znovu zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny v kauze ovlivňování svědků. Rozhodl o tom poté, co mu případ vrátil Nejvyšší soud. Brněnský krajský soud Březinovi kvůli ovlivňování svědků původní třináctiletý trest uložený za obchodování s nelegálním lihem zpřísnil na čtrnáct let a devět měsíců. Vrchní soud poprvé Březinovo trestní stíhání za ovlivňování svědků zastavil s tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto. S tím ale nesouhlasili žalobci ani Nejvyšší soud, vrchní soud tak nyní stíhání opět zastavil pro neúčelnost.

Podle mluvčího soudu Stanislava Cika by vrchní soud musel v této etapě řízení případ vrátit krajskému soudu k novému projednání a rozhodnutí; další řízení by však bylo neúčelné. „Samotné řízení před soudem prvního stupně, u něhož byla podána obžaloba dne 21. března 2018, bylo mimořádně náročné a do vynesení napadeného rozsudku trvalo více než tři roky, kdy byly vyslechnuty desítky osob. Od samotného ukončení spáchání skutku dne 14. ledna 2014 uplynulo více než deset let, od podání obžaloby uplynulo více než šest let,“ řekl mluvčí soudu.

Poukázal na to, že kmenový spis má dvacet tisíc stran, navíc kvůli změně senátu by se muselo provést celé líčení znovu. Vrchní soud vzal v úvahu i to, že si Březina nyní odpykává třináctiletý trest za daňové úniky v souvislosti s nelegální výrobou lihu a stíhán je zároveň v další větvi týkající se celníků, kdy mu hrozí sazba od 10,5 roku do šestnácti let. Tímto případem se zabývá zlínský krajský soud, s vynesením rozsudku však čekal právě na rozhodnutí vrchního soudu v kauze ovlivňování svědků.

„Odvolací soud za takové situace dospěl k závěru, že trest, k němuž může trestní stíhání vést, může být zcela bez významu vedle trestu, který pro jiný čin byl obviněnému již uložen, a dále vedle trestu, který ho podle očekávání může postihnout,“ dodal Cik.

Kauza tím však nekončí. V případě takového rozhodnutí má totiž obžalovaný právo trvat na projednání věci, kdy mu však již nemůže být uložen žádný trest. „Obžalovaný Radek Březina tohoto svého práva využil a prohlásil, že na projednání své trestní věci trvá. Aktuálně zvažujeme, zda navrhneme, aby nejvyšší státní zástupce proti rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci podal dovolání. Lhůta k podání dovolání končí dne 10. února,“ řekl náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Radek Bartoš.

V případu rozsáhlého ovlivňování svědků při vyšetřování činnosti lihové mafie byl obžalován také správce jeho budov Ivan Kovářík a Pavel Čaniga z Likérky Drak. Zatímco Březinovi za ovlivňování svědků brněnský krajský soud původní trest uložený za obchody s nelegálním lihem zpřísnil ze třinácti let na čtrnáct let a devět měsíců, Čanigovi o půl roku na dvanáct let a u Kováříka o půl roku na devět let a osm měsíců. V jejich případě je uložený trest již pravomocný, po rozhodnutí Nejvyššího soudu vzal totiž státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci zpět své odvolání, které směřovalo pouze k určitému upřesnění právního posouzení věci.

„Po rozhodnutí Nejvyššího soudu a při zvážení dalšího pravděpodobného postupu trestního řízení jsme se rozhodli na tomto požadavku již dále netrvat,“ doplnil Bartoš.

Podle původního rozsudku brněnského krajského soudu se zlínský lihový boss Radek Březina pokusil z vazby v letech 2012 až 2014 uplatit kriminalistu a snažil se ovlivnit desítky svědků. Svědkům pak takto zprostředkovaně nabízel za naučené výpovědi desítky až stovky tisíc korun, dlužníkům snížení úroků. V kauze bylo původně obžalováno osm lidí – kromě Kováříka a Čanigy tehdy soud potrestal i další obžalované. Bývalá Březinova manželka si odpykává čtyřletý trest, bývalý jednatel Morávia-Chemu Radovan Dalajka dostal 3,5 roku vězení, další tři lidé dostali trest podmíněný.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek ruské války na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU.
10:16Aktualizovánopřed 15 mminutami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 1 hhodinou

Většina deváťáků se dostala na preferovanou školu, řekl Bek

V prvním kole přijímacích zkoušek bylo na střední školy přijato 94 procent deváťáků, asi o procento více než loni. Většina se dostala na preferovanou školu, sdělil ministr školství Mikuláš Bek (STAN) spolu s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou. Resort školství informoval také o výsledcích státních maturit, neuspělo 12,3 procenta studentů.
11:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud poslal do vazby dva obviněné po zásahu na plzeňském úřadě

Okresní soud Plzeň-město poslal kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby dva lidi obviněné v souvislosti se zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě Plzeňského kraje. Informovala o tom okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Obžalovaným hrozí až osmileté vězení.
před 3 hhodinami

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 6 hhodinami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 7 hhodinami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 8 hhodinami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 12 hhodinami
Načítání...