Žalobce žádá pro Březinu v lihové kauze celníků šestnáct let vězení

V lihové kauze celníků, kterou projednává zlínský krajský soud, navrhl státní zástupce Radku Březinovi uložit šestnáct let vězení. Případ je vedlejší větví lihové kauzy, v souvislosti s níž si organizátor rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem odpykává třináctiletý trest. Spolu s ním jsou nyní obžalovaní bývalí celníci Světlana Ťavodová, Zdeněk Minařík a František Podešva a také Ivan Kovářík, někdejší správce Březinových nemovitostí, jemuž soudy v minulosti uložily devět let a dva měsíce vězení. Pro čtveřici žádá žalobce nepodmíněné tresty od šesti a půl roku do dvanácti let.

Kauza vynášení informací z Celní správy členům takzvané lihové mafie kolem Březiny spadá do let 2004 až 2012. Celníci vinu odmítli. Březina řekl, že již byl za účast na organizované zločinecké skupině odsouzen a nemůže být souzen podruhé. Kovářík se přiznal k předávání peněz jednomu z už dříve odsouzených celníků, odmítl však, že by informace zneužil, a tvrdil, že z toho neměl finanční prospěch. Za ohrožení utajované informace, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a účasti na organizované zločinecké skupině obžalovaným hrozí až šestnáct let vězení.

Případ soud projednává od loňského května. Týká se především produkce nezdaněného lihu ve společnosti Morávia-Chem, kterou Březina skrytě vlastnil, a nelegálního podnikání na ni navázaných lihovarů a likérek.

Celníci se podíleli na daňovém podvodu, tvrdí obžaloba

Celníci podle státního zástupce Radima Obsta pomáhali skupině kolem Březiny krátit spotřební daň z lihu a její podporou se podíleli na mnohamiliardové škodě. „Někteří členové Celní správy se nechali uplatit a zcela participovali na trestné činnosti organizované zločinecké skupiny,“ řekl žalobce.

Celníci podle obžaloby Březinu a jeho spolupracovníky informovali o chystaných kontrolách ve firmách, jež skupina ovládala. Jejím členům podle státního zástupce poskytovali i informace o další činnosti Celní správy a podíleli se na falšování kontrolních pásek, které skupina opakovaně používala ke značení takzvaného mimobilančního lihu. Jde o potravinářský líh, který skupina fiktivně denaturovala a neodvedla z něj spotřební daň. Následně sloužil k výrobě lihovin, případně se uchovával v nelegálních skladech.

Březina obvinil státní správu z manipulování s důkazy

Podle Březiny skupina uplacené celníky nepotřebovala, tvrdil, že její činnost byla prakticky neodhalitelná. Uvedl také, že orgány činné v trestním řízení opakovaně nezákonně ovlivňovaly jeho trestní řízení a úmyslně manipulovaly s důkazy. Několik svědků, kteří proti němu v aktuálně projednávaném případu vypovídali, obvinil ze lži.

Žalobce Březinova tvrzení odmítl. „Nedisponuji žádnou relevantní informací o tom, že by orgány činnými v trestním řízení došlo k jakýmkoliv nezákonným postupům,“ řekl Obst. Uvedl též, že útočné vystupování Březiny nenasvědčuje tomu, že by jeho resocializace byla dovršena.

Žalobce žádá pro Březinu a Kováříka souhrnné tresty vězení v délce šestnácti a deseti let. Celníkům navrhl úhrnné tresty, Ťavodové dvanáct let, Minaříkovi jedenáct let a Podešvovi šest a půl roku vězení. Dále pro ně žádá zákazy činnosti v bezpečnostních sborech a peněžité tresty. Kromě závěrečné řeči státního zástupce ve čtvrtek před soudem zazněla i závěrečná řeč Kováříkova obhájce. Pro svého klienta primárně žádá zastavení trestního stíhání, justice už podle něj ve věci pravomocně rozhodla v jiném hlavním líčení. Další obhájci a také obžalovaní by měli své závěrečné návrhy přednést v červnu, červenci a srpnu, kdy bude hlavní líčení pokračovat.

Hlavní větev lihové kauzy zahrnuje období let 1998 až 2013, kdy organizovaná skupina podle žalobců obchodovala přibližně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu. Způsobený únik na daních vrchní soud už dříve vyčíslil na více než 5,65 miliardy korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Zlínský kraj

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
včera v 17:43

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
11. 4. 2025

Zlínská zoo otevřela nový vnitřní pavilon gibonů stříbrných

Zlínská zoologická zahrada otevřela novou vnitřní ubikaci gibonů stříbrných, nese jméno Gibonika. Návštěvníci budou nově moci pozorovat zvířata i v chladnějších měsících. Skupina gibonů byla dosud čtyřčlenná, v pátek se narodilo mládě.
5. 4. 2025

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
2. 4. 2025

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
30. 3. 2025

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
29. 3. 2025

Ve Veselí nad Moravou začaly práce na největším rekreačním přístavu v Česku

První etapa rozšíření přístavu Baťova kanálu začala ve čtvrtek ve Veselí nad Moravou. Práce za 78,4 milionu korun bez DPH obnášejí kromě jiného vybudování 31 lodních stání, která budou turisté smět využívat od příští plavební sezony. Dosud má přístav 35 stání. V nejbližších letech chce ministerstvo dopravy do rozvoje rekreační plavby na Baťově kanále investovat prostřednictvím Ředitelství vodních cest České republiky (ŘVC) téměř dvě miliardy korun.
27. 3. 2025

Hasiči ve dvou krajích čelili kyberútoku, řeší to policie

Hasičské sbory Královéhradeckého a Zlínského kraje v pondělí čelily kybernetickému útoku. Hasiči přijali opatření, aby útok neomezil jejich akceschopnost jak v napadených regionech, tak i v dalších krajích, oznámilo ve středu generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (HZS). Případem se zabývá policie a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
26. 3. 2025Aktualizováno26. 3. 2025
Načítání...