Hlava nelegálních obchodů s lihem Březina tvrdí, že celníci skupině nepomáhali

Organizátor rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem Radek Březina odmítl, že by tři pracovníci Celní správy, kteří jsou spolu s ním obžalovaní v lihové kauze, pomáhali jeho zločinecké skupině. Uvedl to v závěrečné řeči u zlínského krajského soudu, který kauzu od loňska projednává. Případ je vedlejší větví lihové kauzy, v souvislosti s níž si Březina odpykává třináctiletý trest. Všichni obvinění vinu odmítají.

Kauza vynášení informací z Celní správy členům takzvané lihové mafie kolem Březiny spadá do let 2004 až 2012. Celníci podle státního zástupce Radima Obsta pomáhali skupině kolem Březiny krátit spotřební daň z lihu a její podporou se podíleli na mnohamiliardové škodě. Obžaloba tvrdí, že někteří se nechali uplatit a participovali na trestné činnosti organizované zločinecké skupiny.

Celníci podle státního zástupce Březinu a jeho spolupracovníky informovali o chystaných kontrolách ve firmách, jež skupina ovládala. Jejím členům podle žalobce poskytovali i informace o další činnosti Celní správy a podíleli se na falšování kontrolních pásek, které skupina opakovaně používala ke značení takzvaného mimobilančního lihu.

Absence úplatků v černém účetnictví

Podle Březiny není pravda, že by celníci brali úplatky za vědomou spolupráci při fiktivních denaturacích ve firmě Morávia-Chem a zachraňování kontrolních pásek v Likérce Drak, kterou též ovládal. „Všichni celníci byli obelstíváni,“ tvrdí Březina.

Poukázal také, že v takzvaném černém účetnictví, které pro něj vedl jeho bratr Tomáš Březina, se žádné úplatky pro celníky za jejich pomoc v Morávia-Chem a Likérce Drak neobjevily. „Absence těchto úplatků v černém účetnictví dokazuje, že tyto úplatky ani nikdy nebyly vyplaceny,“ řekl Březina.

Připustil však, že informace z Celní správy měl. „K tomuto už jsem se doznal u soudu v daňové věci v roce 2014,“ prohlásil Březina. Zmínil v této souvislosti jméno bývalého celníka Martina Jendřejka, který byl za napomáhání Březinově zločinecké skupině v minulosti odsouzen ke čtyřem letům vězení. Trestná činnost skupiny by však podle Březiny mohla být páchána i bez těchto informací a ve stejném rozsahu, jen s většími náklady.

Březina tvrdí, že je souzen dvakrát za stejný skutek

Dále Březina vyjádřil přesvědčení, že je nyní souzen za skutek, za který už byl v minulosti potrestán v hlavní větvi lihové kauzy. „Jedná se z významné části o stejné jednání,“ uvedl Březina. Několik svědků, kteří proti němu u soudu v nynější kauze vypovídali, obvinil ze lži. Znovu také tvrdil, že policie a státní zástupci ovlivňovali toto i jeho další trestní řízení. Dozorujícího žalobce Obsta obvinil ze zneužití pravomoci veřejného činitele. V závěrečné řeči se podle něj dopustil lží se snahou ovlivnit rozhodnutí soudu. Státní zástupce tato Březinova tvrzení označil za absurdní.

Vinu ve svých závěrečných řečech odmítli také někdejší celníci Světlana Ťavodová a Zdeněk Minařík, kteří jsou v kauze též obžalovaní. Podanou obžalobu považuje Ťavodová za vykonstruovanou a zmanipulovanou, kategoricky s ní nesouhlasí i Minařík. „Pan státní zástupce předložil soudu příběh, který se nestal,“ tvrdí Minařík.

V případu jsou dále obžalovaní ještě bývalý celník František Podešva a Ivan Kovářík, někdejší správce Březinových nemovitostí, jemuž soudy v minulosti uložily devět let a dva měsíce vězení. Z pondělního jednání soudu se omluvili. Při zahájení hlavního líčení Podešva vinu odmítl, Kovářík se přiznal k předávání peněz dříve odsouzenému celníkovi Jendřejkovi, odmítl však, že by informace zneužil, a tvrdil, že z nich neměl finanční prospěch.

Zatímco Březinovi navrhl státní zástupce uložit šestnáct let vězení, pro Podešvu, Kováříka, Minaříka a Ťavodovou žádá nepodmíněné tresty od šesti a půl roku do dvanácti let. Obhájce Březiny navrhl zastavení trestního stíhání, další advokáti žádají pro své klienty zproštění obžaloby. Rozsudek plánuje soud vynést 3. října.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
10:16Aktualizovánopřed 36 mminutami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
13:07Aktualizovánopřed 51 mminutami

Hasiči na čarodějnice řeší i zbytečné výjezdy, vyzývají nahlásit pálení předem

Hasiči každoročně během pálení čarodějnic řeší desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomněli nahlásit pálení rekreačního ohně. Vyzývají proto organizátory, kteří chystají ohně na volném prostranství, aby to před zahájením akce udělali. Loni pomocí webu Evidence pálení lidé hasičům nahlásili k 30. dubnu přes osm tisíc čtyři sta ohňů, hasiči vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily.
před 1 hhodinou

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
10:55Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ostravu Němci urputně bránili, osvobození pomohl i most

Osvobození Ostravy, kterého se tamní obyvatelé dočkali před 80 lety 30. dubna 1945, předcházela rozsáhlá ostravsko-opavská operace, která trvala téměř dva měsíce. Do boje se zapojilo přes čtvrt milionu vojáků 4. ukrajinského frontu Rudé armády včetně příslušníků 1. československé samostatné tankové brigády a československé smíšené letecké divize. Proti stálo sto padesát tisíc vojáků německé armády.
10:38Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Soud potrestal první dva obviněné z kauzy Dozimetr, schválil dohody o vině a trestu

Obvodní soud pro Prahu 9 potrestal první dva obviněné z kauzy Dozimetr. Podnikateli Pavlu Dovhomiljovi uložil dvoumilionový peněžitý trest, podnikatel Zakaría Nemrah musí zaplatit tři miliony korun. Oba muži se k trestné činnosti v rozsáhlém případu korupce při zadávání zakázek pražského dopravního podniku (DPP) přiznali. Rozsudek je v obou případech pravomocný.
10:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Mašinka nakonec v Liberty zůstane

Poslední parní lokomotiva v huti Liberty Ostrava, která tam stojí jako památník před závodem Doprava, se nakonec nebude prodávat jako nepotřebný majetek. Zůstane v podniku jako jeho symbol. Vedení firmy a odboráři se na tom domluvili s insolvenčním správcem Šimonem Petákem, který rozprodej majetku huti řídí.
před 3 hhodinami

Rodinu Huschových krutosti provázely i po válce

Richard Husch byl synem maďarského Němce a Židovky. Matka za války skončila v Terezíně, otec v pracovním táboře, přesto ho krátce po válce obyvatelé Hroubovic na Chrudimsku ubili. Rodinný dům původně konfiskovali nacisté, komunisté verdikt potvrdili. Přestože majitelka válku přežila, skončila s dětmi v maringotce v lese. Rodina si trauma nese dodnes.
před 4 hhodinami
Načítání...