TÉMA

Jiří Crha

V Jihomoravském kraji končí papírové předplatní jízdenky

Čtvrtletní a roční předplatní jízdenky na cestování po Jihomoravském kraji budou od 1. prosince pouze v elektronické podobě. V březnu příštího roku skončí papírové jízdenky i u měsíčního předplatného. Cílem změn je zjednodušení odbavování cestujících i zlevnění dopravy. Kraj také reaguje na narůstající zájem o elektronické jízdné. U jednorázové jízdenky možnost papírové zůstává, možnost nákupu se rozšíří i přes validátor.
15. 11. 2023|

Konsolidační balíček by měl být tvrdší, míní Pavel. Vláda podle něj není dostatečně razantní

Kroky vlády Petra Fialy (ODS) nejsou podle prezidenta Petra Pavla tak razantní, jak by bylo s ohledem na konsolidaci veřejných peněz potřeba. Konsolidační balíček by měl být tvrdší, než vláda plánuje. Prezident Petr Pavel to v úterý řekl na debatě v blanenském kině. Vláda ale podle něj podniká nutné kroky, které by měla zodpovědná vláda podnikat. Úsporný balík nyní posuzuje sněmovna. Prezident dosud neuvedl, zda ho podepíše.
26. 9. 2023|

Z jihomoravských kolejí odjíždějí poslední staré vagony, kraj už má všechny nové vlaky kromě jednoho

Po tratích na jižní Moravě jezdí již všechny nové elektrické jednotky, které objednal kraj a zaplatil za ně částečně evropskými penězi. Je to pro něj úleva. Škoda Transportation, která vlaky nazvané Moravia dodala, měla zpoždění a kraji hrozilo, že o pětimiliardovou dotaci přijde. Teď už jich je všech 36. Zbývá sice dodat ještě poslední, sedmatřicátou Moravii, tu ale kraj objednal již bez příspěvku od EU.
23. 6. 2023|

Mezi Blanskem a Adamovem má vzniknout nová cyklostezka za dvě stě milionů korun

Novou cyklostezku plánuje postavit Jihomoravský kraj podél řeky Svitavy mezi Adamovem a Blanskem. Zlepšit má bezpečnost v úseku, který v současnosti vede po frekventované silnici. Krajští radní podepsali smlouvu na projektovou dokumentaci. Stavba čtyřkilometrové komunikace vyjde na více než dvě stě milionů korun.
14. 6. 2023|

Starostové obcí na jihu Moravy tvrdí, že silničáři opravují jiné úseky, než je nejvíc potřeba

Do oprav jihomoravských krajských silnic půjde letos miliarda a čtyři sta milionů korun. Podle některých starostů se ale někdy opravují jiné cesty než ty, které to podle nich potřebují nejvíc. Na jeden takový případ upozorňují například v brněnských Tuřanech.
30. 5. 2023|

Nový most v Blansku začal plně sloužit autům i pěším

Nový most v Blansku přes řeku Svitavu a železniční koridor se definitivně otevřel i pěším. Auta po něm mohla provizorně jezdit od loňských Vánoc. Podařilo se tak pohodlně spojit město s místní částí Staré Blansko. Dlouho vedla jediná spojnice přes železniční přejezd, jehož propustnost byla nízká kvůli intenzivnímu železničnímu provozu.
21. 4. 2023|

Blansko propojuje nový most. Ocel na něj vyrobili v Mariupolu

Stavbaři po roce a půl prací otevřeli přemostění železnice a řeky Svitavy v Blansku. Na most čekali obyvatelé města sedmdesát let. Zatím je jen pro auta a autobusy, a to s omezenou rychlostí. Most za více než čtvrt miliardy korun nově propojuje dosud kolejemi a vodou rozdělené části města. Vyroben je z oceli z ukrajinského Mariupolu.
20. 12. 2022Aktualizováno20. 12. 2022, 11:48|

Jízdenky v krajské dopravě na jižní Moravě zdraží od března téměř o pětinu

Jízdenky v krajské integrované dopravě na jižní Moravě od 1. března zdraží. Předplatní jízdenky budou v průměru dražší o sedmnáct procent, jednorázové v průměru o devatenáct procent. Oba druhy budou levnější v případě, že si je cestující koupí elektronicky, což v případě jednorázových jízdenek znamená nákup přes aplikaci Poseidon. Důvodem zdražení jsou rostoucí náklady na provoz systému. Naposledy se jízdné v kraji zdražovalo od 1. ledna 2012 a kumulovaná inflace činí od této doby 37 procent, řekl náměstek hejtmana Jiří Crha (ODS). I když je součástí krajského systému i brněnská MHD, jízdné v ní zůstává stejné.
23. 11. 2022|

V Děčíně se na spolupráci domluvilo ANO s SPD. Koalice vznikají i v dalších městech

Děčín je prvním statutárním městem, kde do koalice vstoupí SPD. S hnutím se na spolupráci domluvilo vítězné ANO. Koalice vznikají i v dalších českých městech. Šumperk povede koalice složená z vítězného hnutí ANO, Šumperáků a ODS. V Uherském Hradišti budou spolupracovat čtyři subjekty – Společně pro Hradiště, ANO, Nestraníci pro Hradiště a KDU-ČSL. V Blansku se na spolupráci domluvily hnutí ANO, ODS, Volba pro Blansko a ČSSD. Nymburk povede další čtyři roky vítězné hnutí Nymburk s klidem (NSK) a ODS. V Českém Krumlově bude vládnout širší koalice pěti subjektů – ANO, ČK rozumem a srdcem-Nezávislí, ODS, Krumlováci a Žijeme Krumlovem.
7. 10. 2022Aktualizováno7. 10. 2022, 16:43|

Od října se na Blanensku částečně změní dopravce, zavede nové autobusy

Celkem 55 nových autobusů bude od října jezdit v barvách Jihomoravského kraje. Obsluhovat budou hlavně linky na Blanensku. Půjde o vozy společnosti ICOM Transport se sídlem v Jihlavě, doposud cestující v oblasti vozil tamní dopravce ČAD Blansko.
12. 8. 2021|

Dvě části Blanska oddělené železniční tratí spojí nový most. Pomůže dopravě i pěším

V Blansku začala stavba přemostění železniční trati. Nejdříve vznikne nová okružní křižovatka na hlavním průtahu městem u ulic Svitavská a Fügnerova. Dvě části města oddělené železniční tratí pak spojí nový most, jde o investici za více než 264 milionů korun. Řidiče i chodce čekají po dobu stavby dopravní omezení, pak ale přijde značná úleva.
12. 7. 2021|

V Blansku začne stavba nového obchodního centra. Ustoupit mu musejí chátrající skleníky

Zchátralé skleníky na nábřeží Svitavy v Blansku ustoupí obchodnímu centru. Se stavbou chtělo město ve spolupráci se soukromým investorem začít už před šesti lety, termín ale několikrát odsunulo. Na místě by mělo vzniknout celkem patnáct prodejen a parkoviště pro 250 vozidel. V těchto dnech se ještě uklízí po bývalém zahradnictví, v následujících dnech má začít demolice skleníků.
14. 5. 2021|

Lidovecký lídr Grolich se stal hejtmanem Jihomoravského kraje. Vítězné ANO skončilo v opozici

Novým hejtmanem Jihomoravského kraje se na ustavujícím zasedání zastupitelstva stal křesťanský demokrat Jan Grolich. Hlasovalo pro něj 55 přítomných, nikdo nebyl proti a osm se zdrželo hlasování. V čele kraje Grolich nahradil Bohumila Šimka (za ANO).
11. 11. 2020Aktualizováno11. 11. 2020, 12:27|

Celostátní potravinová sbírka na jaře kvůli koronaviru nebyla. V Blansku si udělali vlastní

Kvůli koronaviru se letos neuskutečnila jarní část tradiční národní potravinové sbírky. Potřebných přitom v krizi přibývá. Největší problém mají především ti, kteří už předtím s penězi těžko vycházeli. V Blansku kvůli tomu vyhlásili vlastní sbírku potravin.
26. 5. 2020|