Summit skončil beze shody. Polsko a Maďarsko zablokovaly závěry kvůli migraci

2 minuty
Události: Bruselský summit ovládl spor o migraci
Zdroj: ČT24

Lídři zemí Evropské unie zakončili dvoudenní summit bez shody na závěrech o migraci. Nepřesvědčili premiéry Polska a Maďarska, aby přestali dohodu blokovat požadavkem na zmínku o jednomyslném rozhodování v otázkách migrace. Český premiér Petr Fiala (ODS) vyjádřil z výsledku zklamání, přesto hovořil o posunu v debatě o migraci: „Zaznamenáváme velkou změnu přístupu mezi státy, které odmítaly tuto situaci dlouho řešit.“ Ještě před samotnou diskusí o migraci lídři schválili společné závěry k budoucím vztahům s Čínou.

Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho polský kolega Mateusz Morawiecki přijeli na summit s kritikou reformy, kterou unijní ministři vnitra většinovým hlasováním schválili začátkem června.

Šlo spíš o symbolický odpor. O dohodě se na jednání premiérů nehlasovalo, nebylo tedy ani možné ji zablokovat. Vyjednávání o ní se nyní přesune do Evropského parlamentu.

Migrační dohoda
Zdroj: ČT24

Konzervativním vládám v Polsku a Maďarsku se nelíbí princip, na jehož základě mají všechny státy Unie povinně pomáhat zemím přetíženým velkým počtem žadatelů o azyl. Buď tím, že část z nich přijmou, nebo finanční či materiální podporou. Oba lídři proto ve čtvrtek i pátek přesvědčovali kolegy, aby do závěrů summitu přidali zmínku o jednomyslnosti, kterou podle nich summity podpořily již v minulých letech.

I když nebyly závěry k migraci nakonec přijaty, byly zveřejněny jako prohlášení předsedy Evropské rady, které ovšem není na rozdíl od jednomyslného postoje summitu závazné.

„Jednotlivé články jsou plně v zájmu České republiky. Jejich cílem je řešit vnější dimenzi migrace – lepší ochranu vnější hranice, silnější boj s převaděči nebo zrychlení návratu uprchlíků do zemí mimo EU. A co je důležité, v prohlášení se uznává úsilí ČR a dalších států, které hostí velké množství ukrajinských uprchlíků,“ řekl český premiér Petr Fiala po schůzce.

Postup Morawieckého a Orbána považuje za nepochopitelný: „Dovedu si ho vysvětlit jenom vnitropolitickými věcmi. Jak se v řadě věcí dokážeme shodnout, toto není postoj, který by byl v zájmu Česka, a já ho nemohu sdílet.“

23 minut
Brífink premiéra Fialy po jednání summitu EU
Zdroj: ČT24

Několik politiků v čele s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou, která zmíněnou migrační reformu označuje za úspěch své země, se snažilo duo kolegů z Polska a Maďarska ještě v pátek dopoledne ke změně názoru přesvědčit.

Podpora zemí přijímajících uprchlíky z Ukrajiny

O schválení závěrů stál i Fiala, podle něhož se do nich Česku podařilo prosadit zmínku o finanční podpoře zemí přijímajících ukrajinské uprchlíky. „V zájmu ČR je řešení migrační krize a nepokračování v dosavadní neúspěšné migrační politice a také pomoc státům, které přijaly velké množství uprchlíků. A to se podařilo do závěrů dostat,“ prohlásil Fiala.

„Peníze nejsou ohroženy, mluvil jsem s předsedkyní Evropské komise, aby ta pomoc byla silnější, a bylo jasně deklarováno, že je tu solidarita i ve věci ukrajinských uprchlíků,“ dodal premiér.

Podle Fialy předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová přislíbila, že se unijní exekutiva bude zabývat i návrhy dalších možností, jak omezit počet žadatelů o azyl v EU. Česko podle premiéra spolu například s Rakouskem patří do skupiny zemí vedené Dánskem, která navrhuje vyřizovat azylové žádosti mimo území EU či navracet neúspěšné žadatele do tranzitních zemí. Některé unijní státy však dávají najevo obavy z možného porušení azylových předpisů a podobným postupům se brání.

Čína jako systémový rival

Páteční debatě o migraci předcházela také diskuse o budoucích vztazích s Čínou. Lídři EU ji v závěrech schůzky označili za „systémového rivala“, ovšem ujistili, že se od ní nechtějí zcela odstřihnout.

„Chceme s ní mít korektní vztahy včetně obchodních, ale nechceme nezdravé vztahy. Musíme být také ostražití vůči jejímu vztahu k Rusku, Tchaj-wanu nebo dodržování mezinárodního práva. To se odráží ve velmi vyváženém stanovisku a je pozitivní, že jsme se na tom shodli a že všechny členské státy mají společnou pozici,“ poznamenal český premiér.

Německý kancléř Olaf Scholz po jednání prohlásil, že se EU bude zbavovat strategické závislosti na Číně, zároveň s ní však chce dále obchodovat. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové musí Unie docílit spravedlivých a vyvážených obchodních vztahů s Pekingem.

Podle lídrů EU má Čína coby stálý člen Rady bezpečnosti OSN mimořádnou zodpovědnost za prosazování mezinárodního práva. „Evropská rada tudíž vyzývá Čínu, aby Rusko tlačila k zastavení jeho agresivní války a k okamžitému, úplnému a bezpodmínečnému stažení jeho jednotek z Ukrajiny,“ píše se v závěrech summitu.

Útok Ruska na Ukrajinu mimo jiné odhalil závislost EU na ruských energiích a evropský blok nyní hledá cestu, jak se vyhnout podobné závislosti na výrobcích a surovinách z Číny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
06:00Aktualizovánopřed 3 mminutami

Rusové udeřili na elektrárnu v Chersonu. Porušili dohodu, řekl Zelenskyj

Rusko v pátek zaútočilo bezpilotním letounem na tepelnou elektrárnu v ukrajinském městě Cherson, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters. Obvinil proto Moskvu z porušení moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře, které bylo zprostředkováno Spojenými státy. Ruské síly útočily během pátku rovněž v Kryvém Rihu, kde zabily nejméně osmnáct lidí, z toho devět dětí, a v Charkově, kde zemřelo pět lidí.
včeraAktualizovánopřed 45 mminutami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Dopad amerických cel probírali Topolánek a Kolář

O dopadu cel, která zavádí americký prezident Donald Trump vůči obchodním partnerům Spojených států, diskutovali v pořadu Události, komentáře bývalý předseda Rady Evropské unie a expremiér Mirek Topolánek a poradce prezidenta a bývalý velvyslanec v Rusku a v USA Petr Kolář. Probrali také strategii a taktiku Trumpa i evropské vyjednávání se Spojenými státy.
před 8 hhodinami

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
před 8 hhodinami

Turci usilují o klíčovou základnu v Sýrii, Izrael udeřil

Turecko chce převzít leteckou základnu Tijas v Sýrii a rozmístit tam systémy protivzdušné obrany a drony. S odkazem na své zdroje to píše The Middle East Eye (MEE) a další média. Ankara jedná s Damaškem i o vojenském centru pro výcvik syrských vojáků. Izrael mluví o „tureckém protektorátu“ a základny bombarduje. Damašek má útoky za porušení suverenity.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Velitelé britské a francouzské armády jednali se Zelenským

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek v Kyjevě setkal s veliteli britské a francouzské armády, aby s nimi projednal plány na případné rozmístění kontingentu zahraničních vojáků na Ukrajině v rámci možné budoucí dohody o příměří.
před 8 hhodinami
Načítání...