Soud uložil Zsuzsové za objednání vraždy Kuciaka a Kušnírové 25 let, Kočnera zprostil obžaloby

Nahrávám video
Události: Zsuzsová dostala v kauze Kuciak 25 let vězení, Kočner osvobozen
Zdroj: ČT24

Soud první instance na Slovensku v novém líčení uznal obžalovanou Alenu Zsuzsovou vinnou ze sjednání vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Zsuzsová je také vinna z podílu na přípravě nedokonané vraždy někdejšího elitního prokurátora a nynějšího generálního prokurátora Slovenska Maroše Žilinky. Soud jí uložil trest vězení v délce 25 let, žalobce žádal doživotí. Verdikt není pravomocný. Soud naopak opět nepravomocně osvobodil Mariana Kočnera, který čelil obžalobě z objednání Kuciakovy vraždy, a nově ho zprostil také obžaloby z objednání vražd zmíněných prokurátorů a také jednoho právníka. Žalobce už ohlásil odvolání vůči všem rozhodnutím soudu.

„Spravedlnost nejen s přelepenýma očima, ale také se sluchátky na uších,“ reagoval Kuciakův otec na nejnovější rozsudek, jehož cituje slovenský server Aktuality.sk. „Zcela mě to zaskočilo, nedává mi to žádnou logiku. Nechápu. Financovat to musel Kočner, Zsuzsová na to neměla peníze,“ dodal. „Fuj našemu soudnictví,“ vzkázala pak matka Kušnírové. Rodiny se odvolají k nejvyššímu soudu.

Specializovaný trestní soud už v roce 2020 osvobodil Kočnera a také Zsuzsovou v případu Kuciakovy vraždy, o rok později tento jeho verdikt zrušil slovenský nejvyšší soud. V novém jednání pak soud spojil případ vraždy reportéra s přípravou vražd zmíněných prokurátorů a právníka Daniela Lipšice, který se mezitím stal šéfem elitní složky slovenské prokuratury. Stíhání čelily celkově čtyři osoby včetně Kočnera a Zsuzsové. Z podílu na přípravě Lipšicovy vraždy byla zproštěna obžaloby kromě Kočnera i Zsuzsová.

Nepřímé důkazy nestačily

Čtení rozsudku zabralo soudkyni déle než hodinu. Vynesení verdiktu i tentokrát provázel značný zájem médií. „Vykonané důkazy musejí prokazovat, že právě obžalovaný je tou osobou, která žalovaný skutek spáchala. V případě pochybností je potřeba tyto pochybnosti vykládat v jeho prospěch,“ zdůvodnila předsedkyně tříčlenného soudního senátu Ružena Sabová tu část verdiktu, kterou soud osvobodil Kočnera. Proti Kočnerovi byly podle ní pouze nepřímé důkazy.

„Zřejmě nejsem jediná, která nyní cítí zklamání a překvapení z dnešního rozsudku,“ napsala na sociální síti slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Odsouzením Zsuzsové a osvobozením Kočnera soud podle ní částečně potvrdil příběh, který se stal, ovšem prozatím zůstal nedopovězený.

„Je to skandál, až hanba, jakým způsobem soud rozhodoval, jedinou možností podle mě je, aby nejvyšší soud rozpustil tento senát. V případě vraždy jsou přímé důkazy absurdní, to bychom potom požadovali notářské ověření, nahrávky, kde Kočner se Zsuzsovou přímo objednávají vraždu. Je pochopitelné, že je komunikace šifrovaná. Je jasné, že se nesejdou osobně. Takže jsem velmi zklamaný ze způsobu, jakým soud rozhodnul,“ konstatoval investigativní novinář Marek Vagovič ze serveru Postoj.sk, který kdysi na zpravodajském webu Aktuality.sk zakládal investigativní tým, jehož součástí byl právě i Kuciak.

Obžaloba už dříve tvrdila, že Kočner si Kuciakovu vraždu objednal ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho podezřelou ekonomickou činnost, což mohlo Kočnerovi také překazit plánovaný vstup do politiky.

Žalobci při líčení poukázali kromě jiného na čilé kontakty mezi Kočnerem a Zsuzsovou, kteří podle nich komunikovali prostřednictvím mobilních aplikací, a to i v šifrách. Podle prokuratury snaha odstranit Žilinku pak souvisela s jeho prací ještě ve funkci řadového prokurátora, když dohlížel na vyšetřování kauzy ohledně patrně protiprávního ovládnutí jedné z bratislavských firem, kterou se snažil Kočner ovlivnit a o které psal i Kuciak. V této kauze se Lipšic angažoval ještě jako advokát.

Za vraždu Kuciaka, při které byla v roce 2018 zastřelena i jeho přítelkyně Martina Kušnírová, si už ve vězení odpykávají dlouholeté tresty tři lidé. Vykonavatel vraždy Miroslav Marčekbdostal 25 let, stejně tak jeho řidič Tomáš Szabó. Spolupracovník Zoltán Andrusko – i kvůli spolupráci s vyšetřovateli – o něco méně.

Zsuzsová i Kočner jsou ve vězení

Osmačtyřicetiletá Zsuzsová si v současnosti odpykává trest 21 let vězení za podíl na jiné vraždě; nynější verdikt zahrnuje i toto odsouzení. Zsuzsová se pátečního vyhlášení verdiktu nezúčastnila. 

Kočner přijal rozhodnutí soudu bez viditelných emocí. Ještě minulý týden přitom naléhal na soudce, aby nepodléhali veřejnému tlaku.

„Vážená paní předsedkyně, vážení členové senátu, věřím, že medializace tohoto případu, politika, emoce, zůstaly za dveřmi soudní síně a že rozhodnete na základě nezpochybnitelných důkazů,“ končil Kočner přesně před týdnem svou třičtvrtě hodiny trvající závěrečnou řeč. Zdůrazňoval v ní, že už od začátku kauzy ho média vytypovala jako možného pachatele, přestože prý proti němu neexistují důkazy.

Nahrávám video
Investigativní novinář Vagovič pociťuje z rozsudku v kauze Kuciak zklamání
Zdroj: ČT24

Kočner je v současnosti ve vězení za kauzu kolem směnek televize Markíza. Za mřížemi je již od června 2018 a odpykává si 19letý trest. Nový verdikt v kauze Kuciak padl jen dva dny poté, co Kočner oslavil šedesáté narozeniny. Zavražděný Kuciak by ve stejný den dosáhl věku 33 let, píše slovenský deník Sme.

Kočner se snažil Kuciaka vylíčit jen jako jednoho z desítkách novinářů, kteří o něm za léta jeho medializace psali. Soudce přesvědčoval o tom, že investigativní novinář ve skutečnosti jeho zájmy nijak neohrožoval.

Naopak dozoroví prokurátoři Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš zdůrazňovali, že už podle logické úvahy neměl nikdo jiný než Kočner motiv, aby si objednal vraždu zrovna těch lidí, o kterých mluví obžaloba. 

„Je to mimořádně nešťastný příběh dvou pomýlených a morálně zkažených lidí, kteří tak uvěřili ve výjimečnost jednoho z nich a ve svůj nárok na moc a úctu, že od léta roku 2017 se rozhodli fyzicky zbavit několika největších kritiků,“ prohlásil v závěrečné řeči prokurátor Harkabus.

Největší kauza v dějinách Slovenska

Kauza Kuciak je největší kauzou v éře samostatného Slovenska. Proti rozhodnutí se odvolal žalobce a případ tak prozkoumá nejvyšší soud. Ten by mohl trest potvrdit, změnit, ale například i opět vrátit případ ke specializovanému soudu, upozorňuje Sme. Čekání na nejvyšší soud podle slovenského webu potrvá několik měsíců. Než se nový senát s případem seznámí a projedná jej, může to trvat i rok či více.

Vražda novináře Kuciaka, který upozorňoval na Kočnerovy podezřelé obchody, vyústila na Slovensku před pěti lety v rozsáhlé protivládní demonstrace a v politickou krizi. Z funkce premiéra tehdy odstoupil Robert Fico a jeho strana Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) pak po porážce v parlamentních volbách z konce února 2020 skončila v opozici. Před předčasnými parlamentními volbami, které na Slovensku budou na konci září, je Smer-SD v zemi už opět nejoblíbenější stranou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

EU a Austrálie podepsaly obchodní dohodu, odstraní většinu cel

Evropská unie a Austrálie v úterý po letech vyjednávání podepsaly obchodní dohodu, která podle Evropské komise odstraní téměř všechna cla na vývoz evropského zboží. Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová a australský premiér Anthony Albanese v Canbeře oznámili rovněž uzavření úmluvy o bezpečnostní a obranné spolupráci, informovala exekutiva EU.
před 17 mminutami

Armádní letoun s vojáky na palubě se zřítil na jihu Kolumbie

Armádní transportní letoun C-130 Hercules v pondělí krátce po vzletu havaroval na jihu Kolumbie. Agentura Reuters napsala s odkazem na představitele kolumbijských ozbrojených sil, že v letadle bylo 125 lidí. Reuters s odkazem na guvernéra kolumbijského departementu Putumayo později uvedla, že zahynulo nejméně 34 lidí.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Irácké proíránské milice zaútočily na vojenskou základnu v Sýrii

Nejméně sedm raket v pondělí večer vypálila z Iráku jedna z proíránských šíitských milic na syrskou vojenskou základnu, kde ještě nedávno působily americké jednotky, píše agentura AFP. Útok iráckých milic na základnu v Sýrii se v rámci nynějšího regionálního konfliktu podle agentury Reuters uskutečnil poprvé.
před 2 hhodinami

Trump nařídil o pět dnů podmínečně odložit útoky na íránské elektrárny

Prezident USA Donald Trump nařídil po dobu pěti dnů podmínečně odložit jakékoliv útoky na íránské elektrárny a energetickou infrastrukturu. Uvedl, že Spojené státy vedly v posledních dvou dnech velmi dobré a produktivní rozhovory s Íránem o úplném ukončení války na Blízkém východě. Teherán taková jednání podle agentur popřel. Zpravodaj serveru Axios informoval o separátních jednáních diplomatů Turecka, Egypta a Pákistánu s americkým vyjednavačem Stevem Witkoffem a íránským ministrem zahraničí Abbásem Arakčím.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Meloniová prohrála referendum o justiční reformě

Italská premiérka Giorgia Meloniová uznala porážku v referendu, ve kterém Italové v pondělí a v neděli hlasovali o vládní reformě soudnictví. Návrh měl za cíl rozdělit na dvě samostatné skupiny italský justiční stav, který nyní dohromady tvoří soudci a státní zástupci. Podle předběžných výsledků po sečtení 94 procent hlasů se proti změně vyslovilo zhruba 54 procent hlasujících. K urnám přišlo téměř 60 procent voličů, což italská média považují za vysokou účast.
před 4 hhodinami

Izrael zasáhl v Libanonu další most, podle místního deníku chce region odříznout

Izraelská armáda se nadále snaží odříznout jižní část Libanonu v oblasti řeky Lítání od zbytku země, píše deník L'Orient-Le Jour (OLJ). Izrael při vzdušných útocích na Libanon znovu cílil na jeden z klíčových mostů přes Lítání, který spojuje oblast Bint Džbajl a Nabatíja. Jeho zničení přerušilo spojení mezi těmito dvěma regiony. V noci na pondělí Izrael bombardoval údolí Bikáa a oblast Baalbek na východě země. V oblasti Súr na jihu země izraelská armáda zabila dva lidi. Pozdě večer izraelská armáda oznámila novou vlnu úderů na bejrútské předměstí Dahíja s tím, že cílí na proíránské hnutí Hizballáh.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Na newyorském letišti se srazilo letadlo s hasičským vozem. Zemřeli dva piloti

Na newyorském letišti LaGuardia se v pondělí ráno SEČ srazilo letadlo společnosti Air Canada s hasičským vozem. O život přitom přišli pilot a druhý pilot a přes čtyřicet dalších lidí utrpělo zranění. Informaci přinesl web NBC News, podle něhož bylo na palubě letadla 72 cestujících a čtyři členové posádky. Ve 14:00 místního času (19:00 SEČ) letiště opět otevřelo jednu ranvej, zároveň upozornilo cestující, že nadále lze očekávat zpoždění a rušení letů.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Izrael znovu zaútočil na Teherán

Izraelská armáda uvedla, že zahájila rozsáhlou vlnu úderů na infrastrukturu v Teheránu, píše stanice Al-Džazíra. V centrální části a také v okolí íránské metropole se ozývaly silné exploze a obyvatelé hlásili výpadky proudu. Izraelská armáda také zaútočila na město Karadž západně od Teheránu. Izraelsko-americké vzdušné útoky zabily v pondělí šest lidí ve městě Tabríz na severozápadě země, uvedla agentura Fars. Írán v reakci útočil na země v regionu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...