Starostka Paříže zabojuje o Elysejský palác. Slibuje respekt k planetě a šanci pro všechny

Socialistická starostka Paříže Anne Hidalgová oficiálně oznámila svou kandidaturu na prezidentku. Na mítinku v přístavním městě Rouen na západě Francie podle francouzských médií prohlásila, že chce bojovat proti nenávisti a nabídnout šanci všem dětem, stejně jako ji dostala ona. Hidalgová v projevu vzpomínala i na své rodiče, elektrikáře v docích a švadlenu, a na své dětství ve Španělsku.

Anne Hidalgová
Zdroj: ČTK/ABACA Autor: Blondet Eliot

Hidalgová bude muset nejdříve bojovat o své místo v rámci značně roztříštěné levice. Členové socialistické strany budou teprve vybírat, kterého kandidáta podpoří. Jediným soupeřem Hidalgové je zatím bývalý ministr zemědělství Stéphane Le Foll.

Ve francouzském stranickém spektru se na levici řadí také Zelení, jejichž podporu bude muset jakýkoliv socialistický kandidát získat, aby měl vůbec šanci na postup do druhého kola. Aktuální průzkumy dvaašedesátileté političce přisuzují sedm až devět procent preferencí, což ji neřadí mezi favority.

Největší šance mají Macron a Le Penová

Prezidentské volby se ve Francii uskuteční v dubnu příštího roku. Hlavními kandidáty na postup do druhého kola je současný prezident Emmanuel Macron a šéfka krajní pravice Marine Le Penová, které by teď volilo přes dvacet procent Francouzů. Právě tito dva politici se střetli ve druhém kole i v posledních volbách v roce 2017. Macron tehdy získal prakticky dvakrát více hlasů než Le Penová.

Hidalgová stojí v čele Paříže od roku 2014 jako první žena v historii. Získala si zde pověst bojovnice za životní prostředí. Během jejího působení vznikly kilometry cyklostezek, z nábřeží zmizela auta a staly se z nich pěší zóny a naposledy se maximální rychlost pro auta po celém městě snížila na 30 kilometrů v hodině.

Své působení v čele metropole v rozhovoru s britským listem The Guardian přirovnala ke kormidlování katamaránu v bouři. Během let v čele Paříže řešila dopad teroristických útoků v roce 2015, požár katedrály Notre-Dame nebo demonstrace hnutí žlutých vest, které v letech 2018 a 2019 protestovalo zprvu proti zdražování pohonných hmot a bydlení.

Respekt k planetě

Hidalgová ve svém projevu řekla, že hlavním tématem jejího možného funkčního období bude respekt k planetě a lidská důstojnost. Učitelům, zdravotním sestrám, policii a hasičům nabídla perspektivu zvýšení mezd. Úřadujícího prezidenta Emmanuela Macrona obvinila z rozdělování společnosti.

Starostka Paříže se rozhodla zahájit svou kampaň mimo hlavní město, aby tak navázala vztah i s dalšími částmi země a nebyla spojována jen s metropolí. Konkrétní místo, kde svou kandidaturu oznámí, sdělila novinářům až v sobotu pozdě večer kvůli oprávněným obavám z účasti nevítaných hostů. Její projev dnes provázely nesouhlasné výkřiky a zvukový doprovod desítek jejích odpůrců, kteří neváhali přijít na místo setkání.