Plameny v Řecku pomáhají hasit stovky zahraničních hasičů, v neděli večer tam vypukl další požár

Lesní požáry v Řecku pomáhají či se chystají hasit stovky hasičů a desítky kusů techniky, jež vyslalo dvacet dva zahraničních zemí. V neděli večer jim na Twitteru poděkoval řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Mezi zeměmi, které Řecku pomáhají zvládnout nejhorší požáry za poslední desítky let, je i Česká republika. Čeští hasiči přijeli do jihoevropské země v neděli večer. Pomáhat začínají na poloostrově Peloponés, nyní zkoumají přidělený sektor.

Video Události
video

Události: Do hašení požárů se v Řecku zapojili i čeští hasiči

„Chci vyjádřit naši upřímnou vděčnost všem zemím, které vyslaly pomoc a prostředky na hašení požárů,“ uvedl Mitsotakis. Polovinu z dvaadvaceti těchto zemí tvoří členové Evropské unie. Kromě Česka jsou mezi nimi i Slovensko, Rakousko, Německo, Francie či Polsko.

Zahraniční hasiči se již zapojili do boje s ohněm. Šéf řecké civilní ochrany Nikos Chardalias řekl, že v neděli pomáhaly s hašením na ostrově Euboia zhruba dvě stovky hasičů z Rumunska a Ukrajiny. Ohně na tomto ostrově patří k těm nejhorším, kterým v posledních dnech Řecko čelí.

Český konvoj 15 hasičských vozů s 36 hasiči překročil podle informací českého hasičského sboru hranici mezi Bulharskem a Řeckem v neděli kolem 20:00 a nad ránem dorazil do Atén, odkud pokračoval dál. Místo nasazení českých hasičů se nachází poblíž města Megalopolis, základní tábor vybudovali ve vesnici Doxa nedaleko jezera Ladon.

„Spoléhají na to, že budeme využívat vlastní logistické zabezpečení, a že budeme plně soběstační po dobu plánovaného nasazení, což je deset dnů,“ uvedl velitel jednotky Richard Franc.

Následky požárů v Řecku
Zdroj: Copernikus EMS
Autor: Copernikus EMS

Další náročná noc

Největší pomoc Řecku slíbila Francie: 243 hasičů, tři letadla na hašení požárů a 58 kusů jiné techniky. Ze Slovenska vyjelo v neděli do Řecka 75 mužů a třicet kusů techniky.

Podle šéfa řecké civilní ochrany Chardaliase ostrov Euboia čekala další těžká noc. V neděli pozdě večer na severu ostrova vypukl další velký požár.

Zpravodaj  ČT Václav Černohorský, který na ostrov Euboia dorazil, v pondělí dopoledne potvrdil, že tam hasiči stále s plameny bojují. „Projížděli jsme krajinou, kde kilometr za kilometrem desítky minut nebylo vidět nic jiného než spálené stromy a lesy. Vesničky se z běžného pohledu zdály být ušetřené, tu a tam bylo vidět poničenou budovu. Oheň spaluje ostrov směrem na severozápad a ukrajuje další kilometry čtvereční z lesů,“ popsal zpravodaj.

Video Studio ČT24
video

Studio ČT24: Václav Černohorský k situaci v Řecku

Celkem už letos v Řecku shořelo 70 tisíc hektarů porostu, z toho 56 tisíc za posledních deset dní, uvádí Evropský systém informací o lesních požárech (EFFIS). V předchozích letech v oblasti za deset dní letních veder v průměru shořelo 1700 hektarů zeleně.

Nasazení letecké techniky v místě požárů je velmi problematické kvůli turbulencím, silnému dýmu a nízké viditelnosti. Na ostrově Zakynthos při hašení jednoho z menších požárů havarovalo letadlo, při nehodě nebyl podle hasičů nikdo zraněn.

Ohně se v Řecku rozhořely během týdenní vlny veder, která je nejhorší za posledních třicet let. Příčinu jejich vzniku vyšetřují i místní úřady. V pátek byli na různých místech země zatčeni tři lidé kvůli podezření, že ohně zapálili, ve dvou případech úmyslně. V sobotu odpoledne byl na předměstí Atén zatčen sedmačtyřicetiletý muž, který zapálil dva ohně v místním lesíku a podpálil čtyři kontejnery na odpad.