Etiopští vzbouřenci ostřelovali sousední Eritreu, tisíce lidí prchají do Súdánu

Konflikt mezi povstalci a federální vládou na severu Etiopie se přelil za hranice. Vzbouřenci ostřelovali sousední Eritreu a pohrozili i dalšími útoky na civilisty, pokud tamní vláda vyšle do Etiopie své jednotky. Krvavé střety hlásí i západ země. Dosud neznámí ozbrojenci tam přepadli autobus a zmasakrovali 34 cestujících. Ze země proto v posledních dnech utekly tisíce lidí.

Uprchlíci ze severoetiopského státu Tigraj
Zdroj: ČTK/AP Autor: /Marwan Ali

Šéf Tigrajské lidové osvobozenecké fronty (TPLF) Debretsion Gebremichael neřekl, kolik raket povstalci do sousední země vypálili, pohrozil ale, že budou následovat další útoky. TPLF obviňuje eritrejskou vládu, že její jednotky překročily hranice, aby podpořily vládní jednotky Etiopie.

Eritrea podle BBC jakékoli zapojení do vnitřního konfliktu v sousední zemi odmítla. Podle zpravodaje BBC v regionu se ale bojuje i u hranic a zranění vojáci jsou odváženi do eritrejských nemocnic.

Mezi etiopskou vládou a TPLF, která kontroluje nejsevernější etiopský stát Tigraj, panovalo dlouhodobé napětí, jež přerostlo ve vojenské střety před dvěma týdny. Tigrajci, kteří tvoří asi pět procent etiopského obyvatelstva, měli v minulosti značný vliv na etiopskou politiku. Jejich vliv se však zmenšil, když se v roce 2018 k moci dostal etiopský premiér Abiy Ahmed z etnika Oromo, a poté co TPLF loni vystoupila z jeho koalice.

Etiopie a Eritrea vedly ozbrojený konflikt, který si vyžádal na 80 tisíc obětí, od roku 1998. Po dvou letech ostrých bojů přešel konflikt do vleklého hraničního sporu. Vztahy obě země obnovily až v roce 2018, kdy podepsaly dohodu, o niž se zasloužil právě etiopský premiér Ahmed, který za ni loni dostal Nobelovu cenu za mír.

Tři desítky mrtvých po útoku na autobus

Na severozápadě Etiopie zaútočili v noci na neděli dosud neznámí ozbrojenci na autobus a zabili nejméně 34 lidí. „Počet obětí zřejmě poroste,“ uvedla místní komise pro lidská práva na Twitteru. Útok se stal ve státě Benishangul-Gumuz. Podle komise přichází zprávy o podobných útocích i z jiných částí země, cílem ozbrojenců jsou podle ní i uprchlíci.

Boje na severu Etiopie ovlivňují situaci také v sousedním Súdánu, kam před nimi od začátku listopadu uteklo nejméně 17 tisíc civilistů. Tamní vláda ale očekává, že by na jeho území mohlo v příštích dnech přijít až 200 tisíc uprchlíků ze severní Etiopie.