Izrael a Súdán se dohodly na normalizaci vzájemných vztahů, oznámil Trump

Izrael se dohodl se Súdánem na normalizaci vzájemných diplomatických vztahů. Podle agentury Reuters to oznámil americký prezident Donald Trump. Další země budou podle něj následovat v nejbližších měsících. Súdánský ministr zahraničí upozornil, že případné uznání Izraele vyžaduje souhlas dosud neustanoveného parlamentu.

Video Události
video

Události: Izrael a Súdán normalizují vzájemné vztahy

Súdán by se tak letos stal již třetím arabským státem, který by s Izraelem navázal za amerického zprostředkování oficiální styky. V září tak učinily Spojené arabské emiráty a Bahrajn. Již z dřívějška uznávají Izrael také Egypt a Jordánsko.

Trump, který usiluje o znovuzvolení v prezidentských volbách 3. listopadu, stvrdil dohodu při telefonátu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, šéfem súdánské přechodné vlády Abdallou Hamdukem a předsedou súdánské vojenské rady Abdalem Fattáhem Burhánem. Podle Trumpa představitelé obou zemí v brzké době navštíví Washington.

„Vůdci se dohodli, že normalizují vztahy mezi Súdánem a Izraelem a ukončí válečný stav mezi svými národy,“ uvádí se ve společném prohlášení Súdánu, Izraele a Spojených států.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu normalizaci vztahů s Chartúmem označil za „novou éru“ v regionu. „Je to éra skutečného míru. Míru, který se rozvíjí s jinými arabskými zeměmi, v posledních týdnech jsou už tři,“ řekl šéf izraelské vlády.

Oznámení o urovnání vztahů mezi Izraelem a Súdánem odsoudil palestinský prezident Mahmúd Abbás nebo Organizace pro osvobození Palestiny (OOP). Tento krok prý pro Palestince znamená „další nůž do zad“ a zradu spravedlivé palestinské věci. „Nikdo nemá právo mluvit jménem palestinského lidu,“ uvedl palestinský prezident Mahmúd Abbás.

Snahy Súdánu, USA a Izraele o normalizaci vztahů mezi Tel Avivem a Chartúmem uvítal egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. „Vážím si všech snah o nastolení míru a stability v regionu,“ napsal na Twitteru.

Súdánský ministr zahraničí Umar Gamáraldín v  televizním projevu slova amerického prezidenta mírnil. Podle něj byla uzavřena dohoda o normalizaci vztahů s Izraelem, normalizace jako taková však zatím nenastala. Případné uznání Izraele bude podle něj totiž záviset na schválení súdánským parlamentem. Ten však kvůli komplikovaným mocenským vztahům mezi civilisty a armádou, která loni svrhla dlouholetého vládce země Umara Bašíra, momentálně není ustanoven a není jasné, kdy se tak stane.

Trump v rámci dohody podnikl kroky směřující k vyjmutí Súdánu ze seznamu zemí podporujících terorismus. Zařazení na listinu zadlužené a diplomaticky izolované africké zemi dosud bránilo v získání mezinárodních půjček. Podle nejmenovaného představitele americké administrativy prezident ve čtvrtek podepsal dokument, kterým svůj záměr odstranit Súdán ze seznamu oznamuje Kongresu.