Tribunál v Haagu pro zločiny v Kosovu zatknul prvního obviněného

Zvláštní tribunál v Haagu pro válečné zločiny v Kosovu uvedl, že na žádost prokuratury byl zatčen bývalý velitel Kosovské osvobozenské armády (UÇK) Salih Mustafa. Jedná se o první případ zatčení obviněného na základě zatykače tohoto tribunálu.

Příslušníci Kosovské osvobozenecké armády (UČK) na korbě nákladního vozu, který je veze do kasáren v Prizrenu (17. 6. 1999)
Zdroj: ČTK/AP Autor: Kryeziu Visar

Mustafa patřil k zakladatelům a vrchním velitelům UÇK během války v Kosovu v letech 1998 až 1999. Později sloužil v kosovských bezpečnostních silách jako šéf oddělení pro informace.

Soud v krátkém prohlášení bez bližších podrobností sdělil, že potvrdil obžalobu Mustafy, a je proto možné zahájit proces. „Pan Mustafa je převážen do vazebního zařízení (…) v Haagu a bez zbytečného odkladu stane před vyšetřovacím soudcem,“ uvedl tribunál. Podle kosovských médií zatkli Mustafu v Kosovu.

Tribunál pro Kosovo byl po mnoha odkladech a silném tlaku mezinárodního společenství na kosovské představitele schválen v roce 2015. Má soudit bývalé velitele povstalecké UÇK, která vedla ozbrojený boj za odtržení tehdejší jihosrbské autonomní oblasti Kosovo. Tribunál je součástí kosovského soudnictví, ale z bezpečnostních důvodů sídlí v nizozemském Haagu a jeho členové jsou zahraniční soudci.