Obalamutili vás, slyšel Kerry v Kongresu kvůli dohodě s Íránem

Washington/New York - Americký ministr zahraničí John Kerry se pustil do ostré debaty s kongresmany, kteří odmítají schválit dohodu o íránském jaderném programu. Šéf americké diplomacie označil během vystoupení v Senátu smlouvu uzavřenou minulý týden za „jedinou životaschopnou variantu“ pro mírové řešení vztahů s Íránem. Z republikánského tábora se naopak ozvaly hlasy, že Kerry se nechal íránskými vyjednavači obalamutit.

Senátní zahraniční výbor si Kerryho, který v Kongresu vystoupil poprvé od uzavření dohody, předvolal na začátku dvouměsíční lhůty, kterou mají zákonodárci ke zhodnocení smlouvy, o níž poté budou hlasovat. Ministr zahraničí čelil zvláště od některých republikánských senátorů tvrdé kritice za to, že podepsal smlouvu, která je jednostranně výhodná pro Írán. „Podle mě vás ošidili,“ řekl republikánský předseda výboru Bob Corker, který po následných výhradách ze strany jedné z demokratických kolegyň dodal, že nešlo o osobní invektivu vůči Kerrymu.

Podobně radikální odmítání dohody jako nevýhodné zaznívá ovšem i z konzervativních kruhů na íránské straně.

Ministr přesvědčoval senátory, že při současné úrovni íránských znalostí jaderných technologií jsou sankce vůči Teheránu neúčinné a případné bombardování by problém nevyřešilo. „Promarnili bychom nejlepší příležitost pro řešení tohoto problému mírovým způsobem,“ varoval Kerry senátory před důsledky případného neschválení smlouvy Kongresem.

HLAVNÍ BODY DOHODY:

  • Snížení počtu obohacovacích centrifug
  • Snížení zásob nízko obohaceného uranu
  • Pravidelný dohled inspekce OSN
  • Zrušení sankcí ze strany OSN, USA a Evropské unie
John Kerry
Zdroj: Gary Cameron/Reuters

Dohoda s Íránem, uzavřená 14. července, blokuje přístup Teheránu k vývoji jaderných zbraní výměnou za zrušení mezinárodních hospodářských sankcí. Uzavřena byla po mnohaletém úsilí vyjednavačů z USA, Británie, Francie, Ruska, Německa, Číny, Íránu a Evropské unie. Dosažení dohody vyvolalo široký mezinárodní souhlas. Dokument ale tvrdě kritizoval Izrael, a nelíbí se ani Saúdské Arábii, mocenskému rivalu Teheránu a jednomu z hlavních spojenců USA na Blízkém východě.

Podle dosavadních vyjádření republikánských poslanců a senátorů nelze s jejich hlasy pro smlouvu s Íránem příliš počítat, výhrady se ale ozývají i z demokratického tábora. Pokud Kongres smlouvu odmítne a neodvolá americké protiíránské sankce, může prezident jeho rozhodnutí vetovat. Prezidentské veto by potom každá z komor mohla přehlasovat jen dvoutřetinovou většinou.

Zmíněná dohoda s Íránem nemá velkou podporu ani mezi americkou veřejností. Podle průzkumu institutu Pew Research Center se 48 procent respondentů vyjádřilo proti smlouvě, 38 procent pro a 14 procent nebylo v této otázce rozhodnutých.

V New Yorku se protestovalo za bezpečnost Izraele

Ve středu večer se v New Yorku sešly tisíce lidí na demonstraci vyzývající Kongres, aby dohodu neschválil. „Je to příšerná dohoda, musí být zamítnuta. Kongres by měl udělat svou práci a jednat v zájmu amerického lidu, v zájmu bezpečnosti,“ řekl ve svém projevu k davu bývalý republikánský guvernér státu New York George Pataki. 

Jeden z organizátorů shromáždění Jeffrey Wiesenfel účast odhadl na 10 tisíc lidí, kteří podle svých slov přišli odsoudit dohodu, již považují za hrozbu pro bezpečnost Izraele i celého světa. Podle odhadu fotografa agentury AFP byla účast na akci nižší, asi kolem tisíce osob.

Exguvernér státu New York George Pataki
Zdroj: ČT24/ČTK/AP

Dohodu mezitím schválila třeba Rada bezpečnosti OSN a rovnou přijala rezoluci, která umožní rušení sankcí. Poslední slovo pro jejich uvolnění má Mezinárodní agentura pro atomovou energii, která má zajistit dohled nad plněním dohody.

V samotném Íránu se zatím čeká na stvrzení dohody v parlamentu. Ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf už příslušný dokument poslancům předložil. Mezi nimi je ale mnoho konzervativců, kteří dohodu neschvalují. Podle zákona přitom mohou zákonodárci dohodu zamítnout, i když ji vyjednala íránská diplomacie.

Zaríf už dříve před poslanci prohlásil, že se podařilo dojednat téměř všechny požadované podmínky. „Neříkám, že dohoda je pro Írán výhradně prospěšná. Při každém vyjednávání jde o princip dát a dostat. Prokázali jsme určitě pružnost. Říkám vám stejně, jako jsem řekl duchovnímu vůdci, že jsme učinili maximum pro to, abychom zachovali všechny, ne-li všechny naše hraniční podmínky,“ řekl Zaríf.

Zákon musí v Íránu schválit bezpečnostní rada a nakonec duchovní vůdce Ajatolláh Chameneí, který se zatím k dohodě staví rezervovaně. Proti textu se už vyjádřili zástupci vlivných revolučních gard. Nelíbí se jim hlavně ústupky při vývoji balistických raket a nákupu zbraní v cizině. Zaríf k tomu řekl, že omezení vývoje raketového programu se týká jenom jaderných hlavic, ne raketového programu jako takového.

Nahrávám video
Kerry obhajoval dohodu s Íránem v Kongresu
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Írán pohrozil blokádou Rudého a Ománského moře

Íránské ozbrojené síly varovaly, že v případě pokračující americké blokády íránských přístavů zablokují Ománské a Rudé moře. Píše to agentura AFP. Pentagon v následujících dnech vyšle na Blízký východ dalších asi šest tisíc vojáků, uvedl deník The Washington Post (WP) s odvoláním na americké činitele. Spojené státy zatím nevyjádřily souhlas s prodloužením příměří s Íránem, sdělil médiím vysoký představitel USA.
08:41Aktualizovánopřed 28 mminutami

Izrael bombardoval desítky obcí v Libanonu

Izraelské útoky v jižním Libanonu ve středu zabily nejméně čtyři desítky lidí. Podle deníku L'Orient-Le Jour (OLJ) síly židovského státu bombardovaly 58 vesnic a měst. Izraelská armáda podle agentury AFP uvedla, že teroristické hnutí Hizballáh ráno vystřelilo na sever židovského státu nejméně třicet raket. Boje pokračují den po mírových jednáních ve Washingtonu. Izraelský bezpečnostní kabinet má ve středu večer jednat o zastavení bojů, v médiích se skloňuje možnost týdenního příměří.
11:22Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pavel jednal s Mileiem. Shodneme se v otázce Ukrajiny i Izraele, ocenil

Česko za účasti prezidenta Petra Pavla podepsalo v Argentině dohodu o zamezení dvojího zdanění. Tuzemským firmám to umožní snazší přístup na tamní trh. Obě země navíc v poslední době spojuje i podobný postoj v zásadních mezinárodních otázkách.
před 3 hhodinami

Výbor europarlamentu podpořil návrh Nerudové na vynětí obytných budov z ETS 2

Europoslanci navrhují, aby v rámci úprav systému emisních povolenek ETS 2 byly ze systému vyňaty budovy určené k bydlení, ceny povolenek by pak měly být zastropovány na 45 eurech (asi 1100 korunách) za tunu oxidu uhličitého, a to v cenách za letošní rok. Návrh vyjednávací pozice Evropského parlamentu (EP) ve středu schválil výbor pro životní prostředí (ENVI). Zpravodajkou návrhu je europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) z nejsilnější Evropské lidové strany (EPP).
před 3 hhodinami

BBC propustí přes desetinu zaměstnanců, zruší až dva tisíce míst

Britská veřejnoprávní stanice BBC propustí až 2000 lidí, což je více než desetina jejích zaměstnanců, informovala ve středu na svém webu. Podle britských médií jde o největší rušení míst v BBC za posledních 15 let. Stanice svůj záměr zveřejnila nedlouho předtím, než se v květnu do jejího čela postaví bývalý manažer americké internetové společnosti Google Matt Brittin.
před 4 hhodinami

Magyar řekl, že ho prezident pověří sestavením vlády. Čas ale hlavu státu netlačí

Vítěz maďarských voleb Péter Magyar po středečním jednání s prezidentem Tamásem Sulyokem oznámil, že ho hlava státu pověří sestavením nové vlády, informovala agentura Reuters. Prezident však nemá ohledně ustavení premiéra žádný termín ani pevná pravidla, podotýká redaktor ČT Jan Šilhan. Magyarova strana Tisza získala v nedělních volbách ústavní většinu po šestnácti letech vlády Fideszu dosavadního premiéra Viktora Orbána.
16:16Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Při střelbě na škole v Turecku zemřelo osm dětí a dospělý, oznámil ministr vnitra

Osm dětí a učitel zemřeli při střelbě na střední škole Ayser Calik v jihoturecké provincii Kahramanmaras, oznámil dle agentur ve středu odpoledne ministr vnitra Mustafa Ciftci. Dalších třináct lidí podle něj utrpělo zranění. Dřívější informace hovořily o čtyřech obětech a dvaceti raněných. Útočníkem byl dle dostupných informací čtrnáctiletý žák školy. Podle Reuters byl jeho otec zadržen. Jedná se již o druhou střelbu na škole v Turecku během jednoho týdne.
13:59Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Rusko vyplatí odškodné za sestřelení ázerbájdžánského letounu

Rusko a Ázerbájdžán se dohodly na odškodnění za předloňské sestřelení civilního letounu, informovala média obou zemí s odvoláním na společné prohlášení ministerstev zahraničí. Konkrétní sumu nezmínily.
před 6 hhodinami
Načítání...